На початку повномасштабного вторгнення рф зацікавленість українців у сексі різко знизилася. Цьому є логічне пояснення — основним завданням для багатьох наприкінці лютого та в березні було вижити, знайти безпечне місце або дати відсіч ворогу. Решта потреб часто відходили на другий план. Утім, війна триває вже п’ятий місяць і бути постійно насторожі неможливо. До того ж секс є одним зі способів зняти стрес та напруженість. Тож не дивно, що інтерес до цієї теми поступово зростає.
Редакція "Наш Київ" спробувала розібратися, як війна впливає на сексуальне життя українців і чи можливо підтримувати стосунки на відстані, якщо один із партнерів виїхав за кордон або перебуває на фронті. Допомогли нам у цьому сімейний психолог, сексолог-консультант Тетяна Богашева та директорка київського простору сексуальних знань і товарів LOVESPACE Олександра Саюк.
Що відчувають українці під час війни?
Одне з останніх досліджень соціологічної групи "Рейтинг" свідчить про те, що 39% українців досі переживають психологічне напруження. Звісно, люди поступово адаптуються до війни — ситуація для більшості громадян стає відносно стабільною або принаймні зрозумілою та визначеною. Водночас відновлюються і резерви психіки.
Утім, люди все ще стикаються із високим рівнем стресу, "провиною вцілілого", "травмою свідка" та іншими станами, пов’язаними з війною. У результаті, відбувається зміна звичної поведінки — людина починає звинувачувати себе у чомусь, обмежувати у задоволеннях чи навіть можливості вести звичайне "мирне" життя. Сюди ж входить і секс.
Як війна впливає на сексуальне життя?
Не будемо лукавити й скажемо чесно: усе буває по-різному. У когось із початком повномасштабної війни сексуальний потяг лише збільшився, у когось — навпаки. І все це нор-маль-но. Якщо обох партнерів влаштовує ситуація, то ви маєте право продовжувати усе так, як хочете. В іншому випадку слід поговорити про свої почуття.
Наприклад, можна спробувати вияснити, що ж таки впливає на ваше сексуальне життя. Тут можна виокремити як індивідуальні особливості, так і зовнішні обставини. Зокрема, одним із ключових факторів під час війни залишається стрес.
Якщо стосунки з партнером тривають не так давно, то варто згадати й про такий фактор, як статева конституція. Вона визначає наш індивідуальний рівень сексуальної потреби та, на відміну від лібідо, залишається незмінною.
Сексуальну конституцію можна поділити на три категорії:
- сильна — коли людина хоче займатися сексом по кілька разів на день;
- середня — коли бажання займатися сексом виникає кілька разів на тиждень;
- слабка — коли людині достатньо сексу раз на місяць чи рідше.
У випадку, якщо пара разом вже досить тривалий час, варто задуматися про те, які стосунки були у партнерів раніше. Адже це також може вплинути на сексуальне життя.
Чому не варто відмовлятися від сексу?
Отже, під час війни зростає рівень кортизолу та адреналіну, підвищується тривожність та нервове напруження. Аби зменшити негативний вплив на організм, потрібно знайти спосіб, як позбутися цього стресу. Звісно, без шкоди для інших. Одним із варіантів є секс.
Інтимна близькість допомагає не тільки впоратися із негативними емоціями, але й супроводжується викидом окситоцину, який ще називають гормоном любові та прив’язаності. Саме він допомагає вибудовувати соціальні зв’язки, посилює відчуття довіри, дарує спокій та впевненість.
Чи можливо продовжувати стосунки на відстані?
Через бойові дії близько 12 мільйонів українців були вимушені покинути власні домівки, 5 мільйонів з них — виїхали за кордон. Переважно це жінки з дітьми. Тож питання збереження стосунків на відстані постало досить гостро. Сюди ж можна віднести й ситуації, коли один із партнерів відправився на фронт і пара не має фізичної можливості бути разом.
У такому випадку сексолог Тетяна Богашева перш за все радить парі визначити, чи хоче вона зберегти ці стосунки. Йдеться про те, аби партнери були готові до випробувань і мали бажання бути разом.
Йдеться про конкретні дії, на яких людина концентруватиметься. Тоді мозок буде направлений на те, що партнери будуть разом. Усе це необхідно говорити у меседжах, голосових повідомленнях, фотографіях, смайликах, гіфках і т.д.
Що стосується інтимної близькості, то тут головне не втратити зв’язок і налаштуватися на комунікацію на відстані. Йдеться про те, аби по-новому вибудовувати взаємодію між партнерами, з урахуванням зовнішніх обставин і внутрішніх потреб.
Можна додати тих практик, які до цього були не на часі, наприклад, секс телефоном, відверті селфі або використовувати секс-іграшки, якими можна керувати через додатки. Зокрема, ви можете дати партнеру доступ до управління вашою іграшкою, що дозволить йому чи їй бути включеним у задоволення. Є й такі пристрої, які можна синхронізувати між собою й вони рухатимуться в унісон.
Якщо ж люди роз’їхалися і не мають бажання продовжувати стосунки, це треба щиро визнати. Як мінімум, варто задуматися про їхнє майбутнє, якщо пара не має бажання дзвонити одне одному, писати, надсилати якісь фото чи навіть просто ділитися своїми враженнями. Здебільшого, зазначає Тетяна Богашева, цьому вже була якась передумова до війни. Можливо, стосунки й раніше не були такими близькими, як хотілося.
Як додати близькості у стосунки, якщо ви й так поряд?
Ще однією проблемою, з якою зіткнулися пари під час війни, стала неможливість усамітнитися. Хтось виїхав до родичів у більш безпечні регіони, хтось — прийняв у себе людей, які через бойові дії втратили домівку. У такому випадку партнерам радять все ж знаходити трохи часу, аби побути удвох. Можна сходити на каву, залишити дітей у бабусь/дідусів чи навіть просто посидіти та подивитися на воду чи зірки.
Можна використовувати й різноманітні додатки для більш глибокої комунікації між партнерами. Наприклад, український застосунок DOTYK для взаємодії пар.
Матеріал створений у рамках спецпроєкту "Нова Україна", в якому команда "Наш Київ" допомагає українцям розв'язувати нагальні проблеми та ставати ще сильнішими. Це 8 напрямів, в яких ми підіймаємо важливі теми: нова робота, новий дім, нова культура, новий бізнес, нові технології, нові історії, нові українці та нова реальність.