Сьогодні ринок праці в Україні переживає складні часи. Це саме той випадок, коли пропозицій роботи більше, аніж потенційних працівників. Причин на те є декілька:
- виїзд громадян за кордон
- мобілізація
- переміщення осіб всередині країни
Кількість мігрантів з України у світі, за оцінюванням ООН, становить 6,7 млн осіб. З них приблизно 1,7 млн осіб були працевлаштовані в Україні до виїзду.
У зв’язку з великим ажіотажем на працівників, все частіше українське населення обирає шлях офіційного працевлаштування та додаткової роботи, чи фрілансу. Простими словами, працювати на декількох роботах. Однак чи не вигорають такі “мультиворкери” та як утримують “ворк-лайф беленс”, спитали у жінок, які обрали шлях працювати на декількох роботах.
Історія Олі
Олі 32. Вона працює у міжнародній організації, та підпрацьовує у… міжнародній організації.
Далі пряма мова.
Я працюю в секторі міжнародної підтримки з 28 років. На двох роботах я працюю останній рік. Це не було бажання до красивого життя: я не збирала на будинок чи автомобіль. Просто маю чоловіка-військовослужбовця. До мобілізації він працював у сфері ІТ та добре заробляв. Але війна сильно вплинула на стан речей у нашій сім’ї. Його попросили піти з IТ компанії, хоча до того обіцяли залишити на місці роботи та домовитися про нові умови праці. Тож зараз він заробляє 26 тисяч грн, оскільки працює в Києві. Цих грошей вистачає рівно на оплату квартири та комунальних. Турбота про батьків, кіт, собака – це все впало на мої плечі.
Оскільки я працюю на ФОПі, я можу знаходити додаткові проєкти для заробітку коштів. На моїй роботі не дуже підтримують ідею підробітків. Але я про це нікому не розповідаю, тому про це ніхто не знає.
Коли тобі 32 – overwork стає відчутним. Я стараюся виконувати свої задачі на вихідних, щоб менше тасків (задач) падало під час робочого дня. Так, працюю вночі, щоб встигнути зробити все до дедлайнів. Це складно, але трудоголозім – потроху стає наркотиком, до якого звикаєш. Я вже не почуваюся комфортно, коли, окрім домашніх турбот, у мене немає нагальних задач. Мені стало подобатися бути постійно зайнятою. Так я не думаю про весь безлад, який відбувається навколо.
Знайти підробіток можна усюди. Особливо, у міжнародних організаціях. Багато розумних спеціалістів залишили Україну, а брати будь-кого на роботу — принцип, за яким міжнародні організації не працювали ніколи. Саме тому багато хто готові взяти на роботу спеціаліста, хай дистанційно і ще з декількома проєктами, але розумного і досвідченого.
За останні 4 місяці роботи стало забагато. Відчуваю, що працюю не за двох, а за чотирьох працівників. Не думаю, що це хороша тенденція, але про більшу завантаженість жаліються усі. Керівництво лише знизує плечима, бо деякі вакансії відкриті уже 3 місяці.
Примітка: За даними опитування Європейської бізнес-асоціації, рівень дефіциту кадрів зріс: на квітень 2024 року з ним стикалися 74% опитаних роботодавців. Згідно з опитуванням Державної служби зайнятості України, 26,7% підприємств відчували дефіцит кадрів у 2023 році, тоді як, за даними опитування НБУ, цей показник сягає 36%.
Відверто кажучи, я сумую за часом, коли працювала на одному місці роботи. Фізично і ментально я почувалася краще. Хоча розумію, що кожна людина — індивідуальність. Можливо є люди, яким такий темп життя буде в насолоду. Але я, попри те, що звикла, все ж сподіваюся, що повернуся до одного місця роботи — без додаткових тасків і задач.
Історія Ярини
Ярині 25. Вона працює в державному секторі, а на фрилансі дизайнеркою. Оскільки державна служба не передбачає додаткового заробітку (окрім викладацької діяльності), Ярина попросила редакцію зберегти анонімність.
Далі пряма мова.
Історія з декількома роботами – це просто опис мого життя. Я завжди старалася підробляти якнайбільше. Бажання придбати авто мотивувало мене працювати без вихідних і не сильно перейматися щодо офіційного працевлаштування. Далі я отримала роботу в державній структурі, що означало забути про роботу у дві зміни — баристою та СММ-ником, оскільки заробітна плата стала суттєво більшою.
Перший рік роботи був дуже кайфовим. Я змогла і відкладати кошти, і працювати лише на одній роботі, і відпочивати. Однак на початку 2024 року моя заробітна плата мене більше не влаштовувала.
Після першого СТО свого автомобіля довелося повернутися до старої звички — працювати на декількох роботах. Оскільки я працювала дизайнером, запит на мою роботу був завжди. Зважаючи на те, що я працюю в міжнародній організації, утворився нетворкінг. Тому і почала брати замовлення. Вони були мінімальні – створити макети, картинки, малюнки, графіки. Зазвичай оплата за такі замовлення невисока, але якщо робити їх на постійній основі (а це приблизно 3-4 “халтурки”), то в місяць можна заробити до 10 тисяч грн. Зазначу, що оренда моєї квартири вартує 13 тисяч. Тому це гарно впливає на рівень життя.
Перед звітними періодами у клієнтів можна просто зірвати куш й заробити до тисячі доларів, оскільки всі звіти подаються у презентаціях, дизайн яких я і створюю. Але у моєму випадку на такий період я забуваю, що таке сон. Звіти на моїй основній роботі припадають на той самий календарний період, тому я 24 на 7 роблю презентації, графіки та макети — як на основній роботі, так і на фрилансі.
Пріоритет для мене — основне місце роботи, оскільки воно мене годує. Але чим довше працюєш на своїй роботі, тим легше і швидше виконуєш завдання. При цьому якість їх залишається на гарному рівні, тому до мене ніколи не виникало претензій у керівництва. Але через те, що з кадрами зараз туго, час від часу я отримую задачі на виконання додаткової роботи на основному місці праці, яку просто немає кому робити. Саме тому за останній місяць я трішки менше стала працювати на фрилансі, бо стараюся дотримуватися хоча б якогось work-life-balance і не тонути в роботі на постійній основі. Свого часу вже напрацювалася. Від перепрацювання мені ставало погано, я ходила до психолога і плакала у неділю перед роботою. Тому навіть маючи підробіток на фрилансі, я все ж стараюся бути уважною до свого стану.
Дві, три, п’ять робіт – не для всіх. Коли мої подруги любили підрахувати мій місячний дохід та дивувалися з класних сум, я окрім роботи не бачила нічого. Ні спортзалу, ні батьків, ні просто пройтися ввечері в гарну погоду. Якщо ви класно пріоритизуєте та знаєте, що таке тайм менеджмент, тоді спробувати декілька робіт можна. Але якщо ви прокрастинатор, трішки повільна людина і не вмієте казати ні – будьте обережні.
Та як до двох робіт співробітників ставляться самі роботодавці? Та яка ситуація на ринку праці сьогодні? Юлія Солдатенко, керівниця кадрового забезпечення LMS платформи Kalyna Education та освітнього проєкту Top English Club каже: наявність кількох робіт може бути реальністю для багатьох людей. Але чи можна їх поєднувати, залежить від самих робіт.
Є професії, наприклад, проєктна робота або фриланс, де це [декілька робіт] абсолютно прийнятно і навіть може сприяти розвитку навичок. Проте є позиції, які потребують постійної залученості, високої концентрації та командної роботи. У таких ситуаціях наявність декількох робіт може стати обтяжувальним фактором.
Насправді кожен роботодавець хоче, щоб співробітник міг зосередитися на своїх обов’язках і якісно виконувати лише його роботу. Однак реалії сьогодення впливають на нас та наші підходи. Щодо мого бачення, то я завжди за діалог і відкритість під час інтервʼю та приймання на роботу. Адже в деяких ситуаціях я можу оцінити більш глибоко, чи реально буде впоратися людині з навантаженням у нас та в іншому проєкті. А іноді можу сама запропонувати альтернативу в посаді чи варіанти щодо заробітної плати, щоб точно забезпечити баланс між професійним розвитком працівника, його потребами та інтересами роботодавця.
За словами Юлії, кількість людей, які працюють на декількох проєктах чи паралельно на фрилансі невпинно росте — у звʼязку з війною в країні. До цього потрібно бути готовим як роботодавцю, так і ейчарам, щоб правильно вибудовувати лінію комунікацій з потенційним працівником.
“Головне як для працівника, так і для роботодавця — тверезо оцінювати пропозицію роботи та бути чесним щодо умов, — підсумовує Юлія. — Якщо ви маєте бажання працювати на двох проєктах, то будьте чесними з собою. Чи вдасться вам поєднувати та не вигоріти (і не робити помилок під час виконання задач)?
Щодо роботодавців, якщо ви бажаєте, щоб ваш працівник був сфокусований лише на вашому проєкті, то будьте чесними з собою: чи покриває заробітна плата, яку ви пропонуєте, усі базові потреби працівника? Від того і відштовхуйтеся”.