Хронічне недосипання що робити
Колаж: Микита Шклярук

Типовий вечір киянина або киянки останній місяць виглядає приблизно однаково: ліжко, сон, повітряна тривога, переміщення в укриття чи коридор та спроби заснути знову.

Нічні тривоги поступово стають рутиною киян. Як впливає такий режим сну на наш ментальний стан та чи впливає це на ефективність нашої роботи, дізнавалися у співведучої тренінгового проєкту "Метаморфози", розробниці інфопродуктів, психологині Юлії Войтенко, а також hr-менеджерок. 

Чим небезпечний поганий сон або безсоння?

Найголовніша небезпека безсоння — знесилення, каже психологиня Юлія Войтенко. Сон — це в першу чергу найкращий відпочинок. Через сни, — і ті, які ми запам’ятаємо, і ті, які ні, — ми проживаємо все, що з нами відбувається, у тому числі й стреси, пов’язані з ситуацією в країні. Безсоння може сприяти підвищенню рівня стресу (відсутність якісного сну підвищує рівень кортизолу, що провокує тривогу та нервозність), а також зниженню концентрації та пам'яті. 

Щодо фізичних наслідків безсоння або поганого сну, це погіршення імунітету, оскільки організм не відновлюється, ризик серцево-судинних захворювань, гормональні збої. 

Юлія Войтенко помітила в ситуації із безсонням один ланцюжок. Безсоння провокує постійну втому, роздратування. Вони ж стають причиною поганого виконання роботи. Погано виконана робота — злам у системі підприємства, що унеможливлює надати готовий продукт.

Люди не отримують продукт — люди незадоволені — подвійне незадоволення.

Звучить антиутопічно, однак психологиня переконує: люди — соціальні істоти, а тому вмикають взаєморозуміння. Також вони можуть працювати зі спеціалістами над своїми запитами. Тож не все не так погано.

Як безсоння впливає на робочу продуктивність?

Анастасія, керівниця відділу кадрів: 

  • На якість виконання робіт нічні тривоги не вплинули, однак на самопочуття працівників та загальну атмосферу в офісі безсонні ночі впливають дуже. Роздратування, апатія та безініціативність — типові настрої в колективі після нічних тривог (особливо з вибухами).

Іра, hr-менеджерка ІТ-компанії:

  • Якщо говорити між нами, то продуктивність людей, які працюють дистанційно, значно вища за тих, хто працює в офісі. Я на 100% впевнена, що причиною тому є можливість подрімати під час обідньої перерви після ночі з повітряними тривогами у працівників на дистанційці, бо після гучної ночі працівники в офісі без настрою та без сил. І я їх розумію.

Дарія, працівниця відділу внутрішніх комунікацій маркетингової агенції:  

  • Ми обговорюємо на рівні керівництва можливість приходити на роботу на годину або навіть дві пізніше після нічних тривог. І справа не тільки у втомі наших працівників, але й у проблемі добирання. По суті, якщо тривога тривала з ночі до ранку, потрапити до офісу на 9 ранку з лівого берега просто нереально. Тому стараємося запровадити певні зміни та покращити самопочуття наших працівників після нічних тривог чи атак. 

Як побороти безсоння

Чи реально спокійно спати під час обстрілів або повітряної тривоги?

Психологиня Юлія Войтенко впевнено каже: так. Однак багато залежить від індивідуальних особливостей людини.

“Хтось спить міцно, хтось — ні. Одні звикли спати в коридорі й при цьому висипатися попри тривоги. А деякі взяли для себе фаталізм у якості захисного механізму: прилетить — то вже так і буде”, — каже психологиня.

За спостереженнями Юлії, для багатьох людей бути в постійному стресі за своє життя — це не новинка, що почалася з повномасштабним вторгненням. 

“Звучить дивно, але у собі та багатьох своїх клієнтах я помітила шаблон, який відбувався в дитинстві: ми не почувалися безпечно поруч зі своїми батьками. Причини могли бути різними: батьки могли становити реальну небезпеку — фізичне та психологічне насилля, або батьки становили небезпеку тим, що самі були, як діти, і дитина не могла покластися на батьків. Через це вона почувала страх та відповідальність і за своє життя, і за життя батьків", — пояснює фахівчиня.

Важливо усвідомити, що зараз життя людей у їхніх руках. Тож треба знайти компроміси із собою.

Юля наводить такий приклад. Ви не хочете йти в укриття о другій ночі, тому ви можете вийти в коридор. Ви не хочете виїжджати в інше місто/країну на постійну основу, але втомилися бути у воєнних умовах — сплануйте кілька подорожей для відпочинку та їдьте. 

Що робити, якщо через тривоги я не висипаюся?

Юлія Войтенко радить застосувати наступні кроки:

  1. Компенсуйте. Проаналізуйте, яка_який ви після поганого сну. Як ви можете потурбуватися про себе та полегшити ефекти безсоння? Робіть це. 
  2. Встановіть власну зону контролю. Що ви можете зробити, щоб зараз вам та близьким стало краще? Під час тривог багато хто відчуває агресію через неможливість нічого змінити. Але, як було сказано у пункті 2, ваше життя у ваших руках. Займіться тим, що підійме вашу віру в себе та впевненість у своїх силах. Адже всі ми маємо вплив.

Юлія звертає увагу, що іноді наш поганий сон не залежить від тривог. Якщо ви розумієте, що дійшли до того стану, коли не можете впоратися з безсонням самостійно – зверніться до спеціаліста. Питання безсоння долається комплексно: фізіологічно та психологічно. Психологічна робота своєю чергою поділяється на поверхневі та глибинні рівні. 

  1. Фізіологія: консультація в сомнолога та проходження курсу лікування (за потреби).  
  2. Психологічні процеси: 
  • поверхневі — налагодження режиму дня, харчування, спорт, баланс навантажень та відпочинку, якість справ, якими людина займається, чи подобається їй це. 

Якщо після консультації в сомнолога, проходження лікування та налагодження “поверхні” безсоння все ще триває, потрібно займатися глибше. 

  • глибинні процеси — пророблення несвідомих установок та бажань, в яких сон стає інструментом. 

Безсоння що робити

Іноді сон є для людини єдиною річчю, яку вона може контролювати — такі випадки Юлія називає “сонною анорексією”. Таким чином людина, знаходячись у позиції жертви, несвідомо повертає собі контроль над життям, забираючи сон. Інший приклад: людина займається не тим, чим любить, але абсолютно блокує в собі здорові поривання займатися улюбленою справою. Вона може несвідомо карати себе безсонням, намагаючись такою маніпуляцією достукатися до себе.

Наостанок Юлія підкреслює: сном не можна нехтувати. 

"Навіть роботам потрібна підзарядка. Якщо ви відчуваєте, що виспалися не достатньо через нічні атаки –  спробуйте не вимагати від себе 100% продуктивності вдень, а ввечері постарайтеся лягти спати раніше. За годину до сну відкладіть телефон та інші пристрої, які можуть відволікати вашу увагу або стимулювати мозок", — підсумовує психологиня. 

Писати у чат після обстрілів чи ні? Як змінилася робоча етика у період війни