Працівники Чорнобильської атомної електростанції розповіли виданню "BBC News: Російська служба" про умови роботи під контролем російських окупантів. Як відомо, понад місяць, з першого дня повномасштабного вторгнення рф, персонал станції перебував у полоні у росіян — людям доводилося працювати без ротації, аби не допустити катастрофи на ЧАЕС.
За словами керівника відділу радіаційної безпеки ЧАЕС Олександра Лобади, російські військові хотіли знати, як працює станція.
"Вони хотіли отримати інформацію про усі процедури, документи та операції. Мені було страшно, тому що допити були постійними, іноді й із застосуванням сили", — розповів він.
Як зазначив інженер Чорнобильської АЕС Валерій Семенов, персоналу станції доводилося постійно вести переговори з окупантами та з усіх сил старатися не образити їх, аби отримати доступ до управління ЧАЕС. А коли на станцію три дні не подавали електроенергію, працівниками навіть довелося шукати паливо для підтримки роботи генератора — він навіть крав його у російських військових.
"Якби ми залишилися без електроенергії, це могло б стати катастрофою. Міг би відбутися викид радіоактивних речовин. Масштаби цього ви можете собі уявити. Я не боявся за своє життя. Я боявся того, що відбудеться, якщо я не буду слідкувати за заводом. Я боявся, що станеться трагедія для людства", — зазначив Олександр Лобада.
За словами інженера Валерія Семенова, персоналу ЧАЕС вдалося забезпечити безпеку об'єкту.
"Але дуже засмучує, що вони забрали 169 наших військових", — сказав він.
Наразі не відомо, де перебувають українські військові, які охороняли ЧАЕС і потрапили у полон. Співробітники станції вважають, що їх вивезли до росії.
Нагадаємо, що 24 лютого російські окупанти захопили Чорнобильську атомну електростанцію. Нацгвардійців, які охороняли ЧАЕС, а також персонал станції взяли в полон. Росіяни навіть намагалися зняти пропагандистський фейк для російських ЗМІ, де вони буцімто роздають "гуманітарну допомогу" персоналу станції. Але працівники ЧАЕС відмовилися брати у цьому участь, а російські військові не додумалися ні до чого іншого, як переодягнутися у форму концерту NOVARKA, який вже півтора роки не працює в Чорнобильській зоні, та розіграти виставу.
19 березня з персоналом станції вдалося встановити зв'язок, а трохи згодом вдалося провести часткову ротацію працівників ЧАЕС. Згодом російські війська покинули територію станції, але перед цим вони пограбували ЧАЕС та розташований поряд готель.