Як заживити будинок під час блекаутів
Колаж: Микита Шклярук

В усій Україні кілька місяців тому погіршилася ситуація зі світлом. У великих містах стабільне електропостачання відсутнє. Одні підлаштовуються під умови й залишаються в місті, інші – збирають речі й вирушають у села, щоб стати більш автономними від “блекаутів”.

Розпитали трьох киян про переваги та недоліки життя у приватних будинках під час відключень світла. 

Віталій Ільченко – IT-фахівець, 25 років. Переїхав до села на Черкащині

Як вирішив переїхати до села

Восени 2023 року прийшов у гості до друзів. Ми говорили про нерухомість. Тоді я вперше дізнався, що є ділянки в селі, які коштують дуже дешево – від 2 до 5 тисяч доларів. Їх продають або ті, хто поїхали з країни і їм ця земля вже не треба, або родичі померлих власників. Уже тоді я замислювався про невтішну перспективу поновлення “блекаутів”. Тоді я подумав: “А чому б не спробувати купити один із таких будинків”. Уже взимку я знайшов гарний варіант у Черкаській області й ризикнув придбав цей будинок.

Згодом я час від часу приїжджав на ділянку, облаштовував територію. А кінець весни підтвердив, що ризик виправданий, адже великі міста знову охопила масштабна хвиля відключень світла.

Я був рішуче налаштований підготуватися до відключень електрики. Купив інвертор на 6 тисяч ватів за 5 тисяч гривень і акумулятор від якоїсь фури, суму якого я точно не пам’ятаю. Також “затарився” дровами, повна вантажівка яких коштувала 40 тисяч гривень. До того ж розділив генератор із сусідами на два двори. Користувалися ним, але вирішили відкласти це “задоволення” ближче до холодів, бо зараз дорогувато.

Уже зараз розумію, що придбана техніка дуже допомагає. Коли нема світла, можна, як мінімум, забезпечити інтернет і працювати за комп’ютером, під'єднати якісь лампочки тощо. 

Загалом я радий, що вирішив переїхати. Мене надихає і тішить свіже повітря, озера, рибалка. Водночас дратує те, що складно повноцінно закупитися продуктами чи технікою, і потрібно їздити в більші населені пункти. Серед недоліків також – відсутність постійного мобільного зв'язку, потреба збирати воду з джерела біля села чи з колодязя. Треба робити свою свердловину. Водночас у цьому теж бачу певну “романтику”.

Атмосфера в селі – вільна від зайвої метушні людей, графіків роботи, поїздок на транспорті, заторів. Нема будинків із ліфтами. Можна в будь-який час просто вийти на вулицю і перечекати відключення світла, навіть якщо у тебе нема акумулятора чи станції. У моїй київській квартирі електроплита, тому взимку 2022 я просто сидів без вечері під час відключень світла. А тут у мене в дворі є мангал, де я можу будь-коли підсмажити щось смачненьке і насолоджуватися. Дуже ціную цей вайб і почуваюся тут більш розслаблено.

Вікторія Кубрак – директорка компанії, мешкає в заміському будинку

Яке обладнання потрібне, щоб стати незалежними від відключень світла

Ми з сім’єю раніше мешкали в столичній квартирі, але завжди хотіли жити в приватному будинку. З часом придбали ділянку землі й почали будувати наше помешкання мрії. Нещодавно ми нарешті туди переїхали. Сталося те, чого так довго чекали всією родиною. 

Звісно, ми всі разом кайфували від того, що змогли це зробити в такий складний час. Але, десь на рівні підсвідомості розуміли, що треба “апгрейдити” будинок. Ми пам’ятали шоковий стан від початку відключень світла, коли сиділи в Києві й не знали, що робити. Навесні, коли посилилися обстріли, усвідомлювали, що маємо готуватися щонайменше до чогось подібного. 

Переїхати у заміський будинок

Щоб бути максимально автономними від “блекаутів”, ми придбали у будинок техніку на 320 тисяч гривень:

  • Два генератори із різною потужністю і типом палива – 140 тисяч гривень;
  • Акумулятори, для загального живлення будинку, сигналізації тощо – 150 тисяч гривень;
  • Інвертори – 30 тисяч гривень.

Потужнішим генератором (9 кВТ) заживляємо будинок, а менший (5 кВТ) використовуємо для робіт у дворі. Також ми придбали блок безперебійного живлення. Під'єднали його до акумуляторів, завдяки чому під час холодів опалення працює приблизно 6 годин. Додатково придбали стабілізатори напруги, бо в умовах блекаутів, під час подачі централізованої електроенергії, перенавантажується система і падає напруга. За таких умов побутова техніка псується. А стабілізатор допомагає уникнути цього. Ніколи не могла подумати, що буду розбиратися в таких деталях, але в такий час це реально необхідно.

До речі, у нас є ще й EcoFlow. Завдяки йому і “безперебійникам” нашого провайдера можемо добу безперебійно використовувати Wi-Fi-роутер та інше обладнання. Інтернет у нас є завжди, але маємо проблеми з мобільним зв'язком, коли довго немає світла.

Завжди любила, коли наш будинок освітлюється навіть увечері. У цьому нам допомагають акумуляторні лампи, які накопичують електроенергію у вбудованих мініакумуляторах. А гаджети допомагають заряджати звичайні “павербанки”.

Хоч зараз ми цілком задоволені тим, що успішно долаємо “блекаути”, у майбутньому плануємо під’єднати системи сонячних панелей для генерації електроенергії. Це зробить нас ще більш енергонезалежними.

Як кажуть, до зими потрібно готуватися влітку. Тому ми намагаємося прорахувати будь-які сценарії й стати незалежними від теплопостачання. У нас є камін на першому поверсі, але чоловік довершив систему камінного опалення. Він зробив повітряну розводку від каміна на другий поверх і подав тепло в житлові кімнати. Тепер для нас камін не тільки джерело затишку, а й гарант тепла на зиму. Про дрова теж уже попіклувалися – закупили їх приблизно 15 кубометрів. Саме стільки нам треба на опалювальний сезон тривалістю у 5-6 місяців.

Про переваги життя за в приватному будинку під час відключень світла

Зараз значно комфортніше, порівняно з життям у квартирі. Так, мене іноді бісять звуки генератора, запах від його вихлопів, потреба його пересувати й обслуговувати. Та ще й треба враховувати графіки відключень, щоб увімкнути генератори, перемикнути автомат електрощитової тощо. Нюанси є, але вони не такі помітні, як у місті.

Але є неоціненні речі. Навіть коли відсутня електроенергія, ти можеш насолоджуватися звуками природи, співом птахів, сходом сонця, свіжим повітрям, та дихати на повні груди, абстрагуючись від усього. Ввечері ми можемо увімкнути музику чи улюблені пісні на повну гучність і не боятися, що сусіди стукатимуть по батареях. Тут знайти позитивні моменти значно легше, а найголовніше – для цього є більше бажання.

Ольга Олтаржевська – копірайтерка, 24 роки, мешкає в приватному будинку

Як вирішити першочергові проблеми під час відключень світла

Моя сім’я живе у приватному будинку на околиці Києва. Коли почалися відключення світла, нам пощастило. Як виявилося, наші сусіди були підключені до іншої лінії електропостачання. Тож, ми просто перекидали один одному подовжувач під час відключень, щоб мінімально підживити настільну лампу і WiFi-роутер. Але потім стало менше приводів для щастя нам почали одночасно вимикати світло, і “лайфхак” із переноскою тепер не працює.

Почали розглядати різні варіанти, щоб поліпшити умови. Зп рекламними рекомендаціями й порадами в соцмережах ми придбали 5 незвичайних ламп. Вартість однієї — 180 грн. Доки є світло, вони працюють як звичайні лампи й підзаряджаються від наявної енергії. А коли електрики не стає, вона світить близько 40-60 хвилин. Маємо й лампи на батарейках у ванних кімнатах і вітальні, які вмикаються автоматично на 15 секунд, коли спрацьовують датчики руху. Такі речі дуже практичні, особливо вночі, коли сонний не розумієш, де ти й куди маєш йти.

Електроенергія для дому

Також ми придбали зарядну станцію, вартістю $400. Вона кріпиться до двигуна автомобіля, робота якого фактично замінює генератор. Це дає досить багато енергії та дозволяє нам підтримувати роботу навіть холодильника й електричного котла.

Але проблема з безперебійним доступом до інтернету все ж залишилася. Тому ми купили підживлючач для роутера, який дозволяє йому працювати на 30 хвилин довше. 

Потім взялися за облаштування кухні, бо без неї ніяк. Газова мікроплита і газовий балончик тепер нам дуже допомагають. М’ясо без світла підсмажити усе ж важко, а ось розігріти щось чи зробити чай – можливо.

Приватна територія — завжди додаткові виклики. Потрібно косити газон, прибирати кілька поверхів, забезпечувати взимку опаленням всю площу. Тому, чекаємо на покращення ситуації або можливість дешевше придбати EcoFlow.

Про переваги й недоліки життя в приватному будинку під час “блекаутів”

Незабаром у мене має бути іспит з іспанської мови, а всі заняття відбуваються онлайн. Коли займаюся з викладачем, раптово зникає світло, роутер розряджається, а мобільний інтернет просто не працює. До найближчого кафе бігти десь 20 хвилин – і не факт, що в них буде світло. Я дратуюся, бо завжди як не одне, так інше. Влітку, наприклад, без світла швидко псуються деякі продукти. Це теж неприємно.

Однак у приватному будинку є багато переваг. З очевидних — більше свободи вибору девайсів для генерації електроенергії. У квартирі генератор не поставиш, а поруч з приватним будинком – можна

Хтось скаже, що перевага відключень світла – це можливість побути з сімʼєю. Але я ще не дійшла до такого “дзену”. Особливо під час робочих дзвінків, коли звʼязок у пріоритеті. У таких умовах починаєш більше цінувати час. Три години, коли є світло – це вже як подарунок від всесвіту.

 

Текст: Іван Чернов

8 питань про електроенергію в Києві