Чи буде електроенергія взимку
Колаж: Микита Шклярук

Життя киян та гостей столиці після повномасштабного вторгнення змінилося. А після частих обстрілів з боку ворога, буденність типового киянина все більше залежить від тайм-менеджменту, корективи до якого можуть внести тільки вони – постачальники електроенергії.

Тож яка ситуація з електроенергією в Києві зараз та що буде з нею восени і взимку? Розпитали гендиректора YASNO Сергія Коваленка.

Чим ситуація цьогоріч відрізняється від ситуації, яка була взимку 2023 року?

Контекст:

У середньому споживання України електроенергії влітку 2021 року становило 15 ГВт. На початку травня 2024 Україна втратила понад 8 ГВт генерації (тобто майже половину). Водночас російська окупаційна армія 22 березня атакувала найбільшу ГЕС в Україні — Дніпрогес (для відновлення якої необхідно декілька років). 22 березня 2024 року було знищено ще й Зміївську ТЕС (найбільшу електростанцію Харківської області, одну з найбільших ТЕС в Україні). 11 квітня ПАТ "Центренерго" заявило, що втратило 100% генерації. 

Пояснення гендиректора:

Ми втратили дуже багато об’єктів генерації. Якщо взимку ми могли балансувати й маневрувати за допомогою ТЕС, то зараз ми їх майже не маємо. Відновлювальні джерела енергії, які також були допоміжними, стали одним з основних джерел електроенергії. 

Сьогодні ми живемо на трьох стовпах: генерації з АЕС, генерації з ВДЕ, а також імпорті. Однак навіть забезпечення, яке ми отримуємо з АЕС, ВДЕ та імпорту недостатньо, щоб покрити споживання, яке зростає через спеку з кожним днем.

*дані з приводу імпорту можна знайти за посиланням. Це дані щодо передачі електроенергії між об’єднаною енергетичною системою (ОЕС) України та енергосистемами сусідніх держав: Молдовою, Словаччиною, Угорщиною, Румунією. 

Чому така проблема з енергетикою в Києві? Це тому, що у столиці багато об’єктів критичної інфраструктури?

Перш за все варто пам’ятати – в Україні об’єднана енергосистема. Зазвичай всі значні обмеження через обстріли розподіляються по країні більш-менш рівномірно. Проте, звісно, бувають виключення.

Об’єктів критичної інфраструктури у Києві справді багато. Це, безперечно, впливає на забезпеченість електроенергією, завантаженість системи та характер відключень. Однак слід також пам’ятати про те, що попри відтік мешканців Києва на початку повномасштабного вторгнення, міський конгломерат все одно залишається найбільш населеним регіоном. Окрім того, велика кількість бізнесів зоорієнтована у Києві, що також впливає на ситуацію з відключеннями. 

Чому Київ так часто вимикають

Логіка розподілу електроенергії зміниться. Це означає, що Київ не так страждатиме — або страждатиме ще більше? 

Поки рано робити висновки стосовно логіки відключень. Але під час тестування нової логіки відключень Укренерго, яке відбулося ще кілька тижнів тому, всі помітили, що ситуація в Києві покращилася.

Чи вимикатимуть усі будинки, що під’єднані до ліній критичної інфраструктури?

Вимикати світло у всіх будинках, що є на лініях критичної інфраструктури – це задача з зірочкою.

Оператор системного розподілу не може відключати їх централізовано. Здебільшого це потрібно робити вручну, що потребує додаткового ресурсу і взагалі є нешвидким процесом. Завдяки співпраці із місцевою владою таких будинків залишилося трошечки більше як 500. Їх повинні знеструмлювати власники/обслуговуючі компанії/ОСББ.

Який прогноз із забезпечення світла в Києві на осінній та зимовий сезон?

Готуватися треба до усього. Якщо дивитися об’єктивно, то якийсь прогноз ми зможемо дати лише за пару місяців.

Як підготуватися до відключень? 

Поради залишилися такими ж самими. Павербанки, зарядні станції, автономне освітлення, газова плитка, балони до неї. Запас їжі, яка не псується довго, а також ліків.

Влітку — блекаут ролети, штори та плівка, що поглинає тепло. Взимку — провести побутовий енергоаудит, тобто перевірити вікна й двері, а також мати теплі ковдри та речі.

Як підготуватися до блекаутів

Якщо кияни вимкнуть бойлери та інші енергозатратні прибори, стане краще? Якщо ні, то що реально може допомогти?

Зараз найдієвіший спосіб зберегти енергосистему та зменшити дефіцит — обмежити споживання приборами, які використовують багато енергії. Це те, що можуть зробити побутові споживачі.

Завжди наводжу приклад перших днів відключень, коли ми закликали не користуватися приборами, що навантажують мережу. І нам вдалося знизити споживання на чверть і запобігти катастрофічній ситуації. Таке треба зробити й у цьому випадку.

Міністерство енергетики України опублікувало список побутових пожирачів енергії:

Скільки часу потрібно для відновлення енергосистеми та нормалізації ситуації в Києві?

Точної інформації не дасть ніхто. Обстріли продовжуються і складно робити якісь прогнози, коли шкода енергосистемі заподіюється кожного дня. 

Енергоатом виведе у ремонт ще один енергоблок: як це вплине на відключення