Що таке посттравматичний стресовий розлад та до чого тут війна
Колаж: Дарія Давиденко

Воєнні події відображаються на моральному стані людей не тільки проявами паніки або т.зв. “виною вцілілого”, а й куди більшими ударами по психіці. Одним з таких негативних “ефектів” є ПТСР, або посттравматичний стресовий розлад.

Як пише МОЗ, цей розлад проявляється у близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події.

У колонці психіатр Христина Живаго пояснює, як війна впливає на прояв цього розладу, та що можна з ним зробити.

Христина Живаго, к.мед.наук, лікар-психіатр

Внаслідок психологічної травми трапляються різні розлади. ПТСР, або посттравматичний стресовий розлад є одним з таких наслідків. Щоб зрозуміти, чому подібні стани виникають та як їм зарадити, важливо зрозуміти, чим є психологічна травма.

За визначенням Американської психологічної асоціації, психологічна травма – це емоційна відповідь на тяжкі події, які є небезпечними чи загрозливими для людини. До таких подій відносять:

  • перебування в зоні бойових дій,
  • природні лиха,
  • досвід насилля тощо.

Важливо розуміти, що травмує не лише війна сама по собі. Травматичний досвід — це і сирени, і відсутність світла або холод. Це смерті навколо, прольоти ракет, танки, відсутність зв’язку з рідними та ін.

Людина може отримати емоційну реакцію як одразу після такої події, так і через тривалий час після. Одними з таких реакцій є відчуття перенапруження, безпомічності, труднощі розуміння навколишнього. Також можуть проявлятися фізичні симптоми.

Це є нормальною реакцією на ненормальні події.

Мозок намагається впоратися з тим, що відбувається навколо. Тому в цей час будь-які емоційні реакції є нормальними.

Якщо подібні симптоми не проходять і тим паче підсилюються, це може вказувати на те, що травма переросла в ментальний розлад. Такий розлад називають ПТСР. За статистикою, до 25% людей можуть мати цей розлад після стресових подій. Може здатися, що саме після війни ПТСР проявлятиметься частіше, оскільки це подія із великою кількістю залучених людей. Однак насправді частота виникнення ПТСР внаслідок різних катастроф однакова.

Як людина зможе справитися з травматичним досвідом, залежить від багатьох аспектів: характеру, загального психічного здоров’я, минулого травматичного досвіду, характеру травматичної події, здатності до емоційної регуляції тощо.

Наразі симптоми, які, можуть помічати люди, стосуються гострої стресової реакції. Безпосередньо ПТСР формується пізніше, через 3-6 місяців після травматичної події. Тривати розлад може як певний період до виліковування, так і пожиттєво.

Симптоми ПТСР

  • постійні нав’язливі спогади про травматичну подію;
  • переживання повернення у подію з повним зануренням, начебто це відбувається прямо зараз;
  • тривожність;
  • уникнення думок про подію, місця події, людей тощо.

Чого точно робити не варто, це знижувати симптоми алкоголем або іншими речовинами; в гострому стані зменшувати симптоми різними препаратами; говорити про емоції, просити інших людей розкрити свої емоції; розпитувати про травматичний досвід без належної готовності людини до цього.

Як зменшити руйнівний вплив травматичних подій

  1. Вірити в майбутнє та наявність сенсу життя – діти, незалежність, нездійснені плани тощо. «Знаючи, НАВІЩО жити, витримаєте будь-яке ЯК» В. Франкл
  2. Важливо мати взаємопідтримку, контакт з рідними, друзями, знайомими.
  3. Сформувати цілеспрямовану активну діяльність. Це може бути робота за спеціальністю, волонтерство, догляд за дітьми тощо. Діяльність допомагає справитися зі страхом, і при цьому не применшує його.
  4. Давати вихід переживанням через малювання, музику, іншу творчість, спорт.
  5. Використовувати минулий досвід пережиття стресу, те, що допомагало з ним впоратися.
  6. Жартувати, передивлятися меми. Це розслабляє та зменшує травмування.
  7. Практикувати всі способи дихання, заземлення, м’язової релаксації. Це дійсно працює, однак за умови тривалого виконування, комбінування різних практик до стабілізації стану.

Якщо за 1-3 місяці після травматичної події симптоми не проходять або посилюються, а психіка не адаптується, потрібно звернутися по допомогу до кваліфікованих психіатрів. ПТСР лікують медикаментозно та психотерапією. Не зволікайте і вчасно отримуйте допомогу!