“ЛІДЕРКА-тінейджерка”
Фото надані організацією

З 2017 року в Україні діє неприбуткова правозахисна організація “Fight For Right”, основною метою якої є захист прав людей з інвалідністю. Команда проєкту, що складається із 23 однодумиць і однодумців, активно займається популяризацією прав людей, регулярно проводить інформаційні кампанії, публічні заходи і акції, покликані зруйнувати негативні стереотипи про інвалідність, бере участь у формуванні державної політики та законотворчості, а також сприяє активній участі людей з інвалідністю в житті громади.

Від початку великої війни “Fight For Right” також займається евакуацією людей з інвалідністю, надає адресну допомогу, психологічну підтримку та юридичні консультації. З лютого минулого року понад 19 тисяч осіб звернулися до ГО за допомогою та отримали її. 

Зважаючи на високу затребуваність та успішний досвід проведення схожих заходів у попередні роки, організація запускає першу в Україні школу політичної участі для дівчат 13-15 років з інвалідністю “ЛІДЕРКА-тінейджерка”. Про ідею проєкту, невидимість в українському суспільстві дівчат з інвалідністю,  жіноче менторство та знання, необхідні для того, щоб змінювати українські міста, – говоримо з директоркою комунікаційного відділу ГО Fight For Right Оксаною Солонською.

Оксана Солонська, директорка комунікаційного відділу ГО “Fight For Right”

Звідки виникла ідея проєкту

Цього місяця завершується набір на школу політичної участі для дівчат з інвалідністю “ЛІДЕРКА-тінейджерка”. Це дворічна програма, розрахована на активних підліток 13-15 років, які бажають змінювати Україну та світ, брати активну участь у житті громад, навчитися захищати свої права та протидіяти дискримінації. 

Ідея проєкту з’явилася два роки тому. Раніше вже відбулися три школи для дівчат і жінок з інвалідністю віком від 18 до 30 років. Випускницею однієї з них була директорка ГО Fight For Right Тетяна Герасимова, а голова організації Юлія Сачук стала першою з України учасницею The Obama Foundation – міжнародної програми для успішних людей, де вивчають лідерство, менторство та права людини. Свої знання вона вже незабаром передаватиме майбутнім ученицям школи “ЛІДЕРКА-тінейджерка”. Крім того, випускниці згаданих шкіл мали нагоду пройти стажування в Європарламенті та запозичити міжнародний досвід у сфері прав людей з інвалідністю. 

За словами директорки комунікаційного відділу ГО “Fight For Right” Оксани Солонської, створити таку школу для тінейджерок вирішили, щоб допомогти дівчатам з інвалідністю подолати невидимість і дискримінацію та знайти нових подруг для втілення спільних проєктів. 

Покоління, що підростає, – говорить Оксана, – доволі активне, але часто дівчата з інвалідністю не можуть знайти однодумиць, особливо, якщо ми говоримо не про Київ, а про інші регіони України. Це дещо невидима група. Одні соромляться своєї інвалідності, інші стигматизовані, хтось боїться про це говорити, когось не приймають, дехто просто заплющує на ситуацію очі.  

Тому команді було важливо охопити дівчат саме цього активного віку, коли вони розвиваються, з перспективою дивляться у майбутнє, а також вирішують, чим можуть бути корисними громаді і яку професію обрати.

Як пройшла школа "ЛІДЕРКА-тінейджерка" у Празі

“Це той вік, – додає комунікаційниця, – коли в дівчат багато ідей та енергії, але їх потрібно просто підтримати й забезпечити жіноче менторство. Нам важливо створити ком’юніті людей з інвалідністю, лідерок, які б змогли  ділитися знаннями у своїх областях і активно долучатися до громадського життя”.

Яка мета проєкту

За словами Оксани Солонської, їхня ГО прагне навчати жінок і дівчат змінювати щось у суспільстві на краще. 

“До прикладу, – розповідає комунікаційниця, – цього року в нас вперше була офлайн-школа у Празі. Наприкінці дівчата презентували ідеї своїх проєктів. Серед них, наприклад, були такі: як допомогти місцевому телеканалу зробити новини доступними для людей з усіма видами порушень; подкаст про права людей з інвалідністю; додаток, який буде допомагати незрячим людям. Ми в цьому зацікавлені, оскільки постійно говоримо, що потрібно усувати бар’єри, підвищувати видимість людей з інвалідністю

Школа “ЛІДЕРКА-тінейджерка” має на меті допомогти дівчатам, які приходять навчатися, отримати знання, повернутися у рідне місто чи село і починати змінювати його на краще. 

Така дівчина приходить до нас, знаючи, який вона може мати вплив на суспільство та владу, як комунікувати та втілювати свої ідеї, щоб практично використовувати ті знання, які ми дамо на курсі,    

Як проходитиме навчання в школі

До участі в проєкті можуть подаватися дівчата 13-15 років з усіх областей України. Загалом організаторки планують відібрати 20-24 людини. 

У програмі учасниць чекає навчання в офлайн-школі, яке розпочнеться 3-6 листопада у Львові, а також серія онлайн-тренінгів, літній табір і підтримка від успішних жінок з інвалідністю. Наразі остаточний список менторок у процесі роботи. Сюди входитимуть жінки з інвалідністю, які досягли у житті певних успіхів та розуміють, куди рухатися. 

Цей проєкт унікальний тим, – додає Оксана, – що триватиме два роки. Після офлайн-навчання буде онлайн-курс. Протягом усього часу в учасниць будуть менторки, до яких вони можуть звернутися із якимось проєктом, грантом або ідеєю участі у стажуванні тощо. Також запланований літній табір для дівчат з інвалідністю, де будуть свої активності. Упродовж двох років ми будемо повністю супроводжувати й навчати дівчат”. 

Як пройшла школа "ЛІДЕРКА-тінейджерка" у ПразіПід час школи ЛІДЕРКА-тінейджерка” проходитиме паралельна програма для мам/татів чи опікунів/опікунок, які обов’язково мають супроводжувати учасниць.

ГО Fight For Right забезпечує організацію проїзду, проживання та харчування для учасниць офлайн-школи та їхніх батьків чи опікунів/ок.

Що потрібно, аби долучитися? 

Для участі в школі до 14 жовтня необхідно заповнити анкету, в якій слід вказати свою мотивацію, та зняти коротке відео. 

У принципі, – говорить Оксана, – долучитися можна на будь-якому етапі. Якщо дівчина надішле класну мотивацію з ідеєю проєкту, то ми її завжди підтримаємо.  

Деталі про програму можна знайти за посиланням    

Як тренуються люди з інвалідністю: розмова з Уляною Пчолкіною