Весна – сезон, який дуже полюбляє більшість киян. По всьому місту розкриваються білі й рожеві квіти абрикосів, слив і вишень, пахне молодими каштанами та магноліями. У парках і скверах розпускаються тюльпани, нарциси, крокуси й гіацинти. Цей період обожнюють усі — окрім тих, хто страждає на алергію.
Про те, як боротися з сезонною алергією та її наслідками, говорили з Віолеттою Лійкою, сімейною лікаркою та співзасновницею Спільноти українських лікарів sviy.doc.
Що таке сезонна алергія
Сезонна алергія – це гіперреакція імунної системи, наприклад, на пилок рослин. Вона виникає у певні періоди року та відрізняється від інших типів алергії саме тим, що симптоми з'являються лише у період цвітіння (тобто запилювання рослин).
“Інші типи алергії турбують людей, незважаючи на пори року”, – зазначає Віолетта Лійка.
Найпоширенішими алергенами в Україні є пилок дерев — наприклад, берези, трав'янистих рослин, бур'янів, амброзії, полину. Саме тому люди, які схильні до алергії, будуть відчувати ті чи інші симптоми протягом всієї весни та літа — разом з тим, як розцвітають рослини, пилок яких є алергеном.
Найпоширенішими алергічними реакціями є:
- закладеність носа,
- чхання,
- свербіж в очах,
- загальне погіршення самопочуття.
Як зрозуміти, що це алергія, а не ГРВІ?
За словами Віолетти Лійки, різницю між алергією та ГРВІ зазвичай визначає тривалість і повторюваність симптомів.
“Симптоми алергії зазвичай припиняються, коли припиняється контакт з алергеном. Також вони значно зменшуються під час прийому ліків. З приводу ГРВІ, то інфекція зазвичай самостійно минає до 7 днів”, — каже лікарка.
Віолетта наголошує, що основні симптоми сезонної алергії пов'язані саме з носом. Тобто це риніт, нежить, закладеність носа, чхання, свербіж. Також можуть бути свербіж очей, покусування в горлі, сльозотеча і почервоніння очей. Іноді можуть виникати шкірні прояви або посилення симптомів основних захворювань.
Однак лікарка додає, що в деяких випадках можлива інша симптоматика.
“Якщо в людини бронхіальна астма або хронічне обструктивне захворювання алергенів (захворювання легень, що характеризується хронічними симптомами з боку дихальної системи — задишкою, кашлем, мокротинням), то посилюється симптоматика цих захворювань. У деяких випадках можуть бути і шлунково-кишкові прояви", — пояснює Віолетта.
Які аналізи або обстеження допомагають діагностувати алергію?
Серед головних методів діагностики алергії є:
- Шкірні алергопроби (прик-тести або скарифікаційні тести)
- Аналіз крові на специфічні IgE-антитіла
- Провокаційні тести (провокація через ніс, бронхи або перорально)
- Патч-тести (для діагностики контактної алергії)
- Загальний аналіз крові (оцінка рівня еозинофілів) — є допоміжним методом діагностики.
Однак Віолетта радить спершу звертатися до сімейного лікаря або до алерголога — для обстеження та діагностики. Також може знадобитися консультація дерматолога. Ці консультації можна отримувати за електронним направленням і не платити за них.
“Я категорично не рекомендую здавати аналізи самостійно, тому що вони дороговартісні, а оскільки організм кожної людини особливий, декому може не підійти певний тип діагностики. Наприклад, одним підходить визначення специфічних імуноглобулінів у крові, іншим – шкірні тести. Для економії власних коштів та підбору найбільш ефективного діагностичного методу в кожному окремому випадку, я рекомендую спершу проконсультуватися з лікарем, який визначить аналіз, що підійде людині”, — каже Віолетта.
Лікарка наголошує, що не потрібно довіряти рекламі пакетів панельної алергії, оскільки в результаті ви дізнаєтеся лише цифри, а це може бути для вас неактуальним та непотрібним.
Які методи лікування сезонної алергії є найефективнішими
“Найкращий метод — це сходити до лікаря. Я хочу знову на цьому наголосити. Зазвичай ми знімаємо симптоми алергії антигістамінними препаратами”, – каже Віолетта.
Також лікарка каже, що лікарі можуть призначати місцеві глюкокортикостероїди для носа (лікарські спреї або краплі). Окрім цього, важливо пам’ятати про гігієнічні процедури (вивітрювання чи прання одягу, в якому ви були біля цвітінь або інших алергенів, душ, миття волосся тощо).
Проте усе вищеперелічене – це боротьба з наслідками, а не з причинами алергії. Якщо потрібно вирішити саму проблему, у такому випадку призначають АСІТ (алерген-специфічну імунотерапію). За словами Віолетти, це є досить тривалою і дороговартісною процедурою, проте вкрай ефективною. Результатами такої процедури є тривала ремісія алергічних проявів (іноді до 7-10 років).
Чи допомагає профілактика алергії — наприклад, маски й сольовий розчин?
Віолетта каже, що профілактичні заходи суттєво допомагають зменшити контакт з алергенами.
“Носіння масок дійсно може зменшити кількість вдихуваного пилку, а промивання фізрозчином чи гіпертонічним розчином допомагає позбутися алергенів. Так само до профілактичних заходів відноситься і душ, і гігієна одягу, прання речей, вивітрювання речей тощо", — пояснює лікарка.
Віолетта наголошує: якщо у вас сильна алергія, варто обмежити провітрювання і перебування на вулиці в період найвищої концентрації пилку, оскільки це може бути небезпечно для здоров'я.
Практичні поради людям з сезонною алергією
- Знайти час і ресурс звернутися до лікаря в період поза сезоном алергії, щоб почати вирішувати проблему заздалегідь — ще "на березі", а не під час пікового важкого періоду.
- Якщо починає літати пилок, зачиняти вікна вдома та в автомобілі.
- Використовувати зволожувачі та очищувачі повітря.
- Мити обличчя, руки, волосся, тіло після перебування на вулиці. З
- Змінювати одяг на домашній після прогулянок.
- Не курити та не зловживати алкоголем.
- Уникати тривалих прогулянок, коли дуже сухо і вітряно.
- Тримати під контролем основні захворювання — такі як цукровий діабет, бронхіальна астма, артеріальна гіпертензія, аутоімунні та ревматологічні захворювання. У разі ослаблення імунної системи можливе їхнє погіршення.
- Пити достатньо води, раціонально й різноманітно харчуватися.
- Звертатися за консультацією до лікарів.