Українська влада легалізувала трансплантацію органів після смерті донора. Законопроект № 2368а-1 прийняли на засіданні Верховної Ради у четвер, 17 травня.
Законопроект підтримали 255 депутатів, проти були двоє, утрималися — 12, не брали участі в голосуванні — 79 депутатів.
Відповідно до закону, стати донором органів після своєї смерті зможе будь-хто. Для цього потрібно буде написати заяву, після чого людині видадуть карту потенційного донора, а інформацію внесуть в Єдину державну систему трансплантації. Всі дані будуть конфіденційними. Якщо раптом людина передумає ставати донором, вона зможе відкликати заяву в будь-який момент.
При медичних закладах створять спеціальні відділення трансплантології, які будуть займатися пересадкою або перевезенням органів донорів. Також запрацюють комітети з етики.
Новий закон не скасовує кримінального покарання за незаконну торгівлю людськими органами та іншими анатомічними матеріалами. За неї можуть позбавити волі на п’ять років. Термін ув’язнення можуть збільшити до 8 років, якщо поліція встановить, що торговець діяв у змові з групою осіб. Вилучення органів шляхом примушування або обману для їх трансплантації буде каратися позбавленням волі до 5 років. За ті самі дії, вчинені щодо особи в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності, пропонується карати позбавленням волі на термін від 5 до 7 років.
Раніше повідомлялося, що в Україні збираються обмежити рекламу ліків.