Напередодні забігу Wings for Life World Run говоримо з його учасницею Уляною Пчолкіною, яка 14 років тому отримала травму спинного мозку на рівні грудного відділу і з того часу пересувається на візку. Після Табору активної реабілітації Уляна спробувала себе у біатлоні, пару років займалася бальними танцями і врешті знайшла себе у пара-карате. 2014 року спортсменка стала першою чемпіонкою світу з карате в категорії ката серед жінок. Сьогодні вона є організаторкою таборів активної реабілітації для людей з травмами спинного мозку.
Уляна розповідає, як тренуються люди з травмами, та пояснює, чому 75% тренування варто спрямовувати на м’язи, які не працюють внаслідок травми.
«Я винна собі якісне життя, яке я хочу»
Розуміння того, що я можу жити активним насиченим життям і мати все, що хочу, прийшло до мене через два роки після травми. Мені у цьому допоміг Табір активної реабілітації, де я побачила таких самих людей, як я: інструкторів та інструкторок із схожими травмами, які вели незалежний спосіб життя, були самостійними та вчили цього нас. Там я взяла для себе багато побутових знань, отримала навички управління візком, навчилася спускатися сходами, але найголовніше − я зрозуміла, що мені ніхто нічого не винен, тільки я винна собі якісне життя, яке я хочу. Завдяки табору я дізналася про можливість займатися професійним спортом. Спочатку спробувала себе у біатлоні, згодом бальні танці, але так і не закріпилася у цих видах − не моє. Досить випадково у моєму житті з'явилося пара-карате. Цей вид спорту прийшов в Україну 2012 року, і я одразу потрапила на збори та почала тренуватися. А 2014-ого здобула перемогу на першому чемпіонаті світу для людей з інвалідністю.
З карате я пішла, але зараз продовжую активно займатися фітнесом для себе, щоб бути у формі. Мої тренування проходять з тренеркою, яка має фах і з реабілітації. Окрім звичайних вправ, вона додає специфічні − спрямовані на м’язи, у яких порушені функції.
«75% навантаження потрібно − на м’язи, які не працюють»
Я займаюся три рази на тиждень по півтори-дві години. Це тренування на все тіло з підсиленням на окремі групи м'язів, які щоразу прораховує тренерка. Я не занурююся глибоко у процес, просто довіряюся тренерці та отримую задоволення і результати.
У людей, які користуються візком, мають бути розвинуті м'язи на руках та плечовому поясі
У тренувальному процесі варто давати більше навантаження на м’язи, які отримали порушення функцій. Якщо у людини травма спинного мозку в грудному відділі хребта, то всі м'язи нижче у неї вже функціонують частково або зовсім не працюють. Але все одно вправи на прес та поясницю також потрібно виконувати. Навіть на пошкоджені м’язи варто робити навантаження.
Також необхідно робити вправи для спини. Коли пересуваєшся на візку, плечі розвертаються вперед, ти згинаєшся, м’язи спини працюють погано. Це найголовніша проблема усіх, хто багато сидить − ми починаємо сутулитися. Тому важливо виконувати вправи для м'язів спини, наприклад, лодочки і підтягування, аби було чим «тримати» осанку.
Вправа, яка добре розвиває м'язи спини − підтягування широким хватом. Вона дозволяє пропрацювати широчайші м'язи.
Я не занурююся глибоко у процес, просто довіряюся тренерці та отримую задоволення і результати.
Також слід прокачувати грудні м’язи, біцепс і тріцепс, дельтовидні − м’язи рук і плечей мають працювати і бути в тонусі.
Вправи жим лежачи та жим лежачи в нахилі необхідні для пропрацювання грудних м'язів.
Вправа на «лижному» тренажері спрямована на грудні м'язи: розвиває середні і верхні м'язи грудей.
Усім, хто має травму спинного мозку, раджу займатися хоча би в домашніх умовах і максимально підтримувати свій фізичний стан
Після навантаження обов'язкова розтяжка, адже вона забезпечує еластичність м‘язів та покращує циркуляцію крові, знімає напругу після тренування. Я від природи гнучка і з дитинства займалася карате, але все одно не пропускаю розтяжку зараз. До того ж, після травми спинного мозку у мене з'явилося неврологічне порушення − неконтрольоване скорочення м’язів, гіпертонус. Це сигнал спинного мозку, який перервався, і неначе б’є по м'язах. Його можна порівняти із судомами. Щоб зменшити тонус у м’язах ніг, тренерка обов'язково розтягує мені ноги.
У мене був період, коли я кинула тренування, але через деякий час відчула, що мені стало важче пересідати з візка. У людей, які користуються візком, мають бути розвинуті м'язи на руках та у плечовому поясі. Коли не тренуєшся, фізична форма втрачається. Я відчула, що стала не такою легкою на підйом, тому швидко побігла до спортзалу. Усім, хто має травму спинного мозку, раджу займатися хоча би в домашніх умовах і максимально підтримувати свій фізичний стан.
Вдома також можна робити розтяжку та займатися бодіфлексом − дихальними вправами. Коли я читала книжку про цей вид тренувань мене вразило, що авторка бодіфлексу, описала, як ним можуть займатися люди з інвалідністю. Це було одразу після травми, але я досі постійно повертаюся до дихання за цією системою.
«Для мене головне не перемогти, а підтримати забіг»
Зараз я підсилюю тренування з розрахунку того, що мені треба буде бігти Wings for life World Run. Моя ціль − здолати не менше 10 кілометрів. Минулого року, не напружуючись, було 7, тоді чому б не спробувати пробігти 10? Але для мене головне − кайфувати від того, що я роблю, а основна ціль цього року − залучити якомога більше людей. Ми запускаємо флешмоб і заохочуємо всіх людей пробігти до марафону свої 20 кілометрів. Звісно, не за один раз, а в сукупності.
Для мене головне не перемогти, а підтримати забіг, адже він спрямований на пошуки дієвих способів лікування травм спинного мозку. Я дуже хочу, щоб люди в майбутньому мали можливість відновитися. На сьогодні немає дієвих способів, які б на 100% відновлювали роботу спинного мозку і втрачених функцій. Тому для мене Wings for life дуже особистий, він про мою історію, про мене та про людей, які живуть з наслідками травм. Ми влаштовуємо наступний Табір активної реабілітації «Школа активної реабілітації для жінок з інвалідністю «Я зможу!» так, щоб учасниці змогли потрапити на забіг і випробувати свої сили, повірити в себе.
Ми продовжимо вчити людей жити з наслідками травм активним і насиченим життям, ставати максимально незалежними від нових обставин життя
Ну а поки, триває пошук дієвих методів лікування, ми − Група активної реабілітації, закликаємо чоловіків і жінок, що отримали травми спинного мозку, жити сьогодні, не чекаючи на чарівника. Зі свого боку, ми продовжимо вчити людей жити з наслідками травм активним і насиченим життям, ставати максимально незалежними від нових обставин життя.
Wings for Life World Run – це всесвітній благодійний забіг, метою якого є збір коштів для пошуку методів лікування травм спинного мозку. 100% вступних внесків учасників спрямовуються на пошук та дослідження методів лікування травм спинного мозку. Учасники стартують одночасно по всьому світу, об’єднуючи усі континенти, і незалежно від часу, пори року та погодних умов у їхній місцевості. Долучайся до забігу 5 травня у Києві, Одесі та Ужгороді.
Матеріал підготовано RedBull та опубліковано за згоди компанії.
Читайте також: «Уляна Пчолкіна: «Коли щось втрачаєш, ти розумієш, скільки інших можливостей тобі відкриває світ».