Українців продовжує об’єднувати спільний ворог та відчуття приналежності до української нації, проте роз’єднують різні політичні погляди. Про такі результати опитування напередодні Дня Незалежності України повідомила компанія Gradus Research.
Трійка об’єднуючих факторів у суспільстві залишається незмінною (якщо порівнювати з 2023 роком):
- спільний ворог, який несе велику загрозу,
- відчуття своєї приналежності до української нації,
- спільне бачення майбутнього країни.
У переліку роз’єднуючих факторів лідирують:
- різні погляди на рішення керівництва країни,
- різні політичні погляди.
При цьому, 2023 року ключове значення відігравав чинник соціального статусу та рівня матеріальної забезпеченості.
Українське суспільство стало толерантнішим до іноземців. Позитивна тенденція спостерігається як у покращенні ставлення до іноземців, які переїхали жити в Україну, та і до тих, хто релокувався в Україну в метою працювати тут.
Понад половина опитанних переконана, що війна стане поштовхом до посилення оборонної спроможності України. Оновлення/відновлення інфраструктури та міст бачиться опитаним одночасно і як можливість, і як виклик. Також українці розраховують, що після перемоги наша країна отримає економічну світову підтримку, відбудеться поштовх до розвитку бізнесу, а отриманий міжнародний досвід можна буде застосувати у розвитку України.
При цьому суспільство вже зараз усвідомлює виклики, які чекають на Україну після завершення війни. Серед них і економічне відновлення, і необхідність відновлення зруйнованої інфраструктури, і вирішення проблеми адаптації ветеранів, і питання безпеки на деокупованих територіях.
Частка опитаних громадян, які вірять, що в майбутньому зможуть мати краще життя, наразі складає 61% — майже дві третини респондентів.
"Позитивні настрої спостерігаємо і в питанні, де українці бачать майбутнє своїх дітей — більше половини опитаних (55%) обирають Україну. І це на тлі повномасштабної війни та неймовірної кількості викликів, які вона створює. Для порівняння, у довоєнному 2021 році таких було 48%. Це ще раз доводить, що ці випробування зміцнюють нас як націю. І не дарма суспільство вважає, що війна проявила найбільше дві риси характеру українців — сміливість та витривалість", — розповіла Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця і директорка дослідницької компанії Gradus Research.
Нагадаємо, петиція про встановлення захисних екранів в метро набрала необхідну кількість підписів для розгляду її Київрадою — 6 тисяч.