Українські полярники зафіксували унікальне південне полярне сяйво (aurora australis). Про це повідомили у Національному науковому антарктичному центрі.
Побачити його біля нашої антарктичної станції "Академік Вернадський" можна дуже рідко. На те є кілька причин:
- цей район розташований досить далеко від південного магнітного полюсу Землі,
- тут постійно дуже хмарно.
"Щоб сяйво було видно біля "Вернадського", мають відбуватися сильні збурення магнітного поля Землі. Це буває нечасто. Приладами ми реєструємо такі події в нашій геомагнітний обсерваторії — до речі, вона зараз одна з кращих в усій Антарктиці. Однак побачити сяйво очима і зафіксувати на фото — велика удача, за мої вісім зимівель це сталося чи не вперше. Бо здебільшого коли прилади показують значні зміни магнітного поля, то в нас або небо затягнуте хмарами, або ж літній період, коли майже весь час світло", — пояснює геофізик 29-ї УАЕ, Юрій Отруба.
Зараз же відбулося співпадіння потрібних обставин:
- в Антарктиці — зима, тож біля "Вернадського" більшу частину доби темно;
- уже кілька тижнів у районі станції морозна погода та чисте небо;
- прилади геомагнітної обсерваторії зафіксували магнітну бурю рівня К-8 за індексом Бартельса (він описує відхилення магнітного поля Землі від норми протягом тригодинного інтервалу й може набувати значень від 0 до 9).
Але полярники відзначають, що сяйво не було яскравим — виявити його допоміг фотоапарат. На небі звичайним людським оком воно виглядало, як легка біла імла, трохи з рожевим відтінком.
"Коли ми цю імлу сфотографували, то зрозуміли, що то і є сяйво, на фото проявилися зелений та фіолетовий кольори”, — розказує геофізикиня 29-ї УАЕ, Анна Соіна.
Нагадаємо, український науково-дослідницький криголам "Ноосфера" потрапив у шторм в Атлантичному океані. Крім цього, українські вчені показали як заходить сонце в Атлантичному океані.
Також українські полярники показали сувої зі снігу, які ще називають сніговими рулонами або ж "пончиками".