Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів, що наступний раунд переговорів між українською та російською сторонами відбудеться на початку наступного тижня. Про це він повідомив у інтерв'ю російському виданню "Комерсант".
"На столі переговорів зараз лежать різні пропозиції, їх багато, там десяток речень. У тому числі і з політичного врегулювання та, головне, з військового врегулювання. Я маю на увазі припинення вогню, формулу припинення вогню та виведення військ. Зараз це все перебуває в умовних робочих групах, у юридичних форматах обговорюється, як можуть виглядати підсумкові документи, адже треба їх потім парафувати, підписувати і так далі", — розповів Подоляк.
За його словами, щойно будуть напрацьовані взаємні зустрічні юридичні формати, буде призначений четвертий раунд переговорів. Він може відбутися 14 чи 15 березня.
Подоляк додав, що делегації домовилися не коментувати зміст переговорів до того моменту, коли всі ключові позиції будуть узгоджені. За його словами, договір між Україною і росією має бути "багатокомпонентним"».
"Він повинен включати кілька позицій. Насамперед позиції, що стосуються припинення власне війни як такої. Другий пункт – процедура, швидкість за тимчасовими параметрами виходу російських військ із території України. Третя частина – це мирна угода. Яким чином мир буде гарантовано. І тут повертаємося до ключового моменту, навколо якого все й будується — гарантії безпеки Україні, щоб подібні ситуації не повторювалися", — розповів радник голови Офісу президента.
Він розповів, що у переговорах обговорюється ще один компонент — компенсація руйнувань, яких російські окупанти завдали цивільній інфраструктурі України. Відповідно, у договорі мають бути чітко прописані компенсаторні механізми: коштом чого та коштом якого бюджету все це відновлюватиметься. Йдеться про суми у мільярдах доларів, і на компенсацію Україна очікує саме від росії.
Майбутній компромісний російсько-український документ повинен включати неможливість повторення військових дій проти України, включати гарантії безпеки та також враховувати гарантії безпеки, які хоче отримати рф.
Сам Подоляк вважає, що сторони підходять до компромісу. Він каже, що російська сторона вже "набагато адекватніше дивиться" на ситуацію, але має пройти якийсь час, щоб вони повністю "розуміли ситуацію, в яку потрапила саме Росія, а не Україна".
Радник голови ОП розповів, що первинно російська делегація на переговорах виходила з помилкового посилу про те, що в Україні нас є якісь героїзації фашизму, нацизму тощо.
"У нас же, як виявилося, і для них це було дивно, є ціла низка європейських законів, де прописані повноцінні заборони та засудження всіх проявів нацизму та фашизму. Безглуздо виставляти як претензію країні щось, що в нас уже врегульовано на законодавчому рівні в повному обсязі відповідно до європейських хартій", — додав Подоляк.
Він зазначив, що деталі гуманітарних блоків, що обговорювалися на переговорах, будуть прописані в підсумковому комюніке:
"Я думаю, що буквально ще день-два, і ми окреслимо все це. Я прихильник того, щоб не розголошувати інформацію, яка не є 100% підтвердженою в повному обсязі. Якби це були торгові якісь конфлікти чи просто дипломатичні переговори, то, можливо, щось можна було б уже відкривати з погляду інформаційних інтересів. Але тут дуже важка ситуація, тому що багато країн мають брати на себе цілу низку зобов'язань. І бажано дійти до кінця та отримати повний юридично збалансований пакет, щоб не викликати роздратування ні в кого", — заявив пан Подоляк.