Кожної весни християни по всьому світу святкують одне з найважливіших релігійних торжеств — Великдень.
Святом відзначають Воскресіння Ісуса Христа.
Це найдавніше християнське свято, кожного року його відмічають у різні дати (обов’язково у неділю), які визначають відповідно до місячно-сонячного календаря.
Як визначають дату Великодня
Великдень святкується першої неділі після весняного повного місяця — визначають день весняного рівнодення, потім дивляться дату найближчого до нього повного місяця і вже в першу неділю після повні святкують Великдень.
Коли святкувати Великдень у 2024 році
Цьогоріч свято у православних християн припадає на 5 травня, у католиків — 31 березня.
Чому відрізняється дата Великодня у католиків і православних
1 вересня 2023 року Православна Церква України перейшла на новоюліанський церковний календар, що майже повністю збігається з григоріанським (його використовують католики).
Втім, дату Великодня православні та католики розраховують по різному.
У 2024 році, день весняного рівнодення було 20 березня (за церковним календарем — 21 березня). Перший повний місяць після рівнодення — 25 березня, відповідно, католики відзначатимуть Великдень у першу неділю після повні — 31 березня.
Православні християни визначають рівнодення за юліанським церковним календарем (який не відповідає астрономічному) — цьогоріч це 3 квітня.
Повня у квітні 2024 року припадає на 24 квітня. Оскільки за юліанським календарем Великдень обов’язково має святкуватися після єврейської Пасхи (що припадає на 23-30 квітня), православні святкуватимуть Воскресіння Христа ще через тиждень — 5 травня 2024 року.
Традиції на Великдень
Загалом, традиції католиків та православних християн схожі.
Одним з головних спеціальне святкове привітання: “Христос Воскрес!” — “Воістину Воскрес!”. Ним користуються протягом усього періоду великодніх свят.
Також традиційним є освячення у церкві святкових страв. Варені яйця, які заздалегідь розфарбовують (крашанки, писанки), великодня випічка — паска. У сам Великдень пекти паски та фарбувати яйця заборонено.
Серед інших страв, в залежності від регіону, можуть бути смаженина, ковбаси, сир, хрін, зеленина.
Заборони на Великдень
Заборонено сваритися, брехати, лаятись та засуджувати.
Не можна також ходити на цвинтар та поминати померлих (втім, в деяких областях прийнято відвідувати цвинтар саме на Великдень).
На Страсному тижні (останній тиждень перед Великоднем) забронено будь-які ворожіння та обряди (і навіть вінчання й хрещення).
Не варто шити, прибирати, прати, займатися садом або городом, робити косметичні процедури (манікюр, стрижка). Також не можна викидати освячені продукти у сміття.
Також "Наш Київ" розповідав про те, коли відбудеться Вербна неділя 2024.