допомого по безробіттю

29 квітня Кабмін прийняв постанову, яка ще більше спрощує процедуру реєстрації безробітних в період воєнного стану. Щоб отримати статус безробітного тепер не обов'язково мати повний пакет документів, які передбачені законом.

ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ СТАТУС БЕЗРОБІТНОГО

 • Люди, які через війну втратити роботу, можуть звернутися за допомогою до держави. Для початку потрібно отримати статус безробітного. На цей статус можуть претендувати:
 • Громадяни працездатного віку до призначення пенсії;
 • Громадяни, які не отримують заробітну плату та інші передбачені законом доходи; 
 • Громадяни, які мають бажання працювати, але не можуть знайти роботу;
 • Громадяни з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку і отримують пенсію по інвалідності чи соціальну допомогу;
 • Неповнолітні громадяни (до 16 років), які працювали і були звільнені внаслідок війни;
 • Громадян , які після введення воєнного стану працювали за трудовим договором, цивільно-правовим договором, або гіг-контрактом.

Крім того, допомогу можуть отримати і роботодавці та ФОПи. Це не статус безробітного, а часткове безробіття. Допомога цій категорії передбачена в разі зупинення або скорочення виробництва чи надання послуг, що призвело до скорочення робочого часі і, відповідно, зменшення доходів.

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ОТРИМАННЯ СТАТУСУ БЕЗРОБІТНОГО

Перелік документів, які необхідно подати для отримання статусу безробітного:

 • Документ, що посвідчує особу;
 • Ідентифікаційний номер;
 • Документ про освіту;
 • Трудова книжка, цивільно-правовий договір або документ, який підтверджує припинення останньої роботи.

Для окремих категорій осіб необхідно також подати наступні документи:

 • Для осіб з інвалідністю: довідка до акту огляду МСЕК та індивідуальна програма реабілітації;
 • Для окремих категорій військовослужбовців та для осіб, які звільнились зі строкової військової служби: військово-обліковий документ;
 • Для членів особистого селянського господарства: довідка про припинення ведення селянського господарства або про вихід з такого господарства;

ЯК ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ БЕЗРОБІТНІМ

Для отримання статусу безробітного, необхідно звернутися із заявою про надання допомоги до центру зайнятості особисто, через електронну пошту або через портал Дія. В кожному з цих випадків треба надавати наведені вище документи. Проте у змінах до закону про безробіття є виключення щодо певних категорій, які можуть не подавати всі необхідні документи для отримання допомоги від держави. Про це нижче.

ЗАЯВКА У ЦЕНТРІ ЗАЙНЯТОСТІ

Один із варіантів оформлення статусу безробітного і отримання соціальної допомоги — особистий візит до центру зайнятості. Можна обрати будь-який найближче до вас відділення. 

Як ми зазначали вище, на період воєнного стану спрощена процедура отримання статусу безробітного дозволяє отримати його без повного переліку документів. Це спрощення стосується внутрішньо переміщених осіб та громадян, які перебувають в містах, де ведуться бойові дії. Варто зазначити, що в разі відсутності необхідних документів, розмір допомоги буде визначений на підставі відомостей з реєстрів. 

Крім того, у центрі зайнятості внутрішньо переміщені особи та ті, хто перебуває в зоні бойових дій, можуть подати заяву на припинення робочого контракту дстанційно.

ЗАЯВКА ЧЕРЕЗ ЕЛЕКТРОННУ ПОШТУ

Громадяни, які перебувають на тимчасово окупованій території або у зоні бойових дій, не мають змоги подати заяву через Дію або звернутись до центру зайнятості, можуть відправити документи на електронну адресу inbox@es.dcz.gov.ua. Для цього необхідно завантажити і заповнити заяву за визначеною формою та прикріпити наявні документи. У темі листа вказуєте слово "реєстрація" та свої прізвище, ім'я, по-батькові.

ЗАЯВКА ЧЕРЕЗ ПОРТАЛ ДІЯ

Необхідно зареєструватися або авторизуватися в електронному кабінеті за посиланням: https://diia.gov.ua/

В особистому кабінеті мають бути актуальні дані. В разі невідповідності, їх необхідно оновити.

Далі ви заповнюєте анкету для надання статусу безробітного та заяву про призначення допомоги. Наступний крок: спосіб отримання допомоги. Ви можете вказати рахунок, на який отримували заробітну плату чи соціальні виплати. Також можна відкрити новий рахунок в межах програми "єПідтримка". 

Після цього ви завантажуєте фотографії документів, підписуєте заявку електронним підписом у додатку в відправляєте до обраного центру зайнятості. Перелік документів ми вказували вище.