Зарядні станції EcoFlow: як обрати
Колаж: Микита Шклярук

Наприкінці весни  на початку літа цього року українці знову відчули, що таке тривалі відключення світла. Проте вони можуть повторитися у разі нових обстрілів ворога, особливо взимку. Через це в Україні зростає попит на купівлю альтернативних джерел живлення: генераторів, зарядних станцій, акумуляторів з інверторами. Проте, коштують вони всі по-різному і мають різні цілі призначення. 

Як обрати необхідне джерело живлення для дому, ми поговорили Андрієм Галюгою, енергетиком з 15-річним досвідом роботи. На що звернути увагу при купівлі, якої потужності брати джерело живлення – читайте в нашому матеріалі. 

Андрій Галюга, електрик

Що потрібно "заживити" першим

У період весни - літа 2024 року війська РФ посилили обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури України. Відтоді в містах України відновили погодинні відключення світла, а це повернуло українців до зими  2022-2023 року, коли вони чи не щодня переживали блекаути. Оскільки попереду українців очікує опалювальний сезон, то в першу чергу енергетик Андрій Галюга радить заживити системи опалення в оселі, якщо ви проживаєте у приватних будинках. 

“Є системи опалення, в яких циркуляція теплоносія відбувається завдяки створенню тиску і руху в системі опалення води. Для цього потрібен надійний насос. Якщо він зупиниться, то станеться замерзання системи опалення, і вона вийде з ладу.

Ці насоси мають невелику потужність, тому буде достатньо зарядної станції або акумулятора з інвертором, який робить з 12 вТ до 220 В для того, аби підтримувати його роботу”, – розповідає енергетик Андрій Галюга. 

Окрім насосів опалення, також у пріоритеті для живлення мобільні телефони й можливі засоби комунікації, а також медичні прилади, які забезпечують життєдіяльність хворого. 

Генератори: як обрати та які перестороги

Далі потрібно обрати прилад, який забезпечуватиме наявність електроенергії. Якщо це генератор, його потужність – перше, на що варто звернути увагу. 

Як її розрахувати? Енергетик пояснює: потрібно підсумувати споживану потужність всіх електроприладів. Цю інформацію можна знайти в технічних паспортах пристроїв.

“Можна купити генератор на 8 кВт, поставити його в під'їзді й включати, коли хочеш приготувати їсти. Але зараз є тенденція до здорожчання, і генератори можуть заважати оточенню через вихлопні гази. 

Якщо у вас приватний будинок, але він не утеплений, то генератор буде “їсти” паливо бездумно й у великій кількості. Саме тому до вибору генератора треба ставитися відповідально”, — пояснює Андрій Галюга.

Для приватного будинку хорошим вибором буде дизельний або бензиновий генератор на 220 В від 5 кВт на мінімальну ємність. У разі, якщо генератор буде з великим резервом, але цей резерв не буде використовуватися, може статися неповне згоряння палива. Це шкодить певному ряду техніки, яка чутлива до того, що видає генератор. Йдеться про чисту синусоїду — це форма кривої струму, яка може шкодити техніці. 

“Змінний струм, умовно, за одну секунду змінює напрямок 50 разів. Це схоже на криву, синусоїду. Якщо струм трошки нечистий і десь існують викривлення в самій функції, то ряд приладів до цього дуже чутливі. Наприклад, електрокотли. Як наслідок, вони просто виходять з ладу, згорають”, — пояснює важкі терміни електрик. 

Зарядні станції

Так само чутливими до форм струму генераторів є інші котли та медичні прилади. Саме тому в таких випадках Андрій Галюга радить встановити стабілізатори напруги. Генератори енергетик радить обирати за необхідною потужністю оселі й фінансовою спроможністю, оскільки ціна залежить від характеристик та їхньої якості. Але у випадку з генератором Андрій Галюга радить обов’язково дотримуватися техніки безпеки. 

“Генератор має бути на свіжому повітрі, захищений шумоізоляцією. Також варто дотримуватися правил пожежної безпеки, бо генератор – це паливо. Якщо біля нього нагрівається якийсь випар, бажано не розводити поруч відкрите вогнище. 
У бензиновому генераторі також існує система запалювання з дротами. Тобто, теж може статися пожежа”, — додає електрик. 

Зарядні станції: які потужності та як обрати

Переваги зарядних станцій у тому, що вони швидко заряджаються. Отже, через короткий термін їх можна повторно використати. 

Критерій вибору зарядної станції є виключно суб’єктивним та залежить від потреби людини. Але у будь-якому разі при виборі зарядної станції варто звертати увагу на її потужність, ємність батареї й тип акумулятора. Саме тому перед її покупкою енергетик радить порахувати необхідну потужність для домашніх пристроїв. Телевізор може споживати близько 100 Вт, а ноутбук – 65 Вт. 

“Ці дані вказують у технічних характеристиках пристрою. Для базового набору приладів у вигляду телефонів, ноутбуку, холодильнику буде достатньо зарядної станції на 1000 Вт на годину, саме стільки вона даватиме електроенергії”, – розповідає Андрій Галюга.  

*У серпні 2024 року EcoFlow потужністю 1000 Вт коштує 47 999 грн. Bluetti на 1440 Вт — 45 990 грн. 

Однак якщо завдання — заживити електропристрої, які споживають більше електроенергії, такої станції може не вистачити. Тоді потрібно обирати станцію з більшою потужністю.

При обслуговуванні зарядної станції так само варто дотримуватися техніки безпеки. Найголовніше — слідкувати, щоб вона не перегрівалася й контролювати системи охолодження. Так, з початку 2024 року в Україні виникло 38 пожеж через експлуатацію зарядних станцій, 36 займань генераторів і 77 пожеж через експлуатацію павербанків. Про це в ефірі “Єдині новини” повідомив фахівець відділу забезпечення оперативно-рятувальної служби Управління цивільного захисту ДСНС України Владислав Багнюк, передає Укрінформ.

Зарядні станції: недоліки

Акумулятори й інвертори: напруга та ємність

 Більшість пристроїв вдома працюють від змінного струму з напругою 220 В. Саме тому, щоб 12 Вт перетворити у 220, потрібен інвертор. Він адаптує електроенергію по класу напруги до того, який потрібен у квартирі. 

Однак для квартири 12 Вт буде мало, говорить енергетик Андрій Галюга:

“Для того, щоб живити більш потужні речі — на кшталт холодильника, — потрібно обирати потужніші та ємніші інвертори.Так, це більш затратна електроустановка”.

*Для заживлення холодильники, електроплити та чайнику вдома знадобиться потужний інвертор від 10 кВт. Вартість такого інвертора стартує на одному сайті від 35 458 грн, а іншому від 41 701 грн. До цієї суми також треба буде додати вартість ємних акумуляторів.

Одним із варіантів може бути використання автомобільного інвертора. Але вони мають обмежене застосування і не пристосовані до побутових приладів. Оскільки в автомобільних акумуляторах може закипати рідина, в результаті виділяється шкідливий газ. 

Не завжди зарядна станція може покрити потреби, тому в хід йдуть акумулятори. Але варто пам’ятати, що у квартирах заборонено використовувати свинцеві й кислотні акумулятори, оскільки рідина має здатність випаровуватися, що є небезпечно,

Загалом існують зварювальні інвертори, інвертори для сонячних батарей, автомобільні інвертори та інвертори для дому. Андрій уточнює, що варто обирати той, який необхідний залежно від потреб. 

А головна порада при виборі будь-яких альтернативних джерел живлення — ознайомлюватися з безпекою використання приладів, купляти за необхідністю заживлення для приладів, а також читати відгуки й звертатися по допомогу до спеціалістів. 

Текст: Дар'я Янушкевич

8 питань про електроенергію в Києві