У вересні столиця зустріне своїх нових жителів — студентів, які вступають до ВНЗ. Однак чи дійсно їхній потік впливає на ринок нерухомості та яка ситуація з орендою квартир у Києві восени 2024 року, розпитали у рієлторів агентства La Vida.
Чи підвищується попит на оренду квартир перед початком нового навчального року?
Однозначно, так. Повернення студентів до столиці відчувається вже з серпня. Однак таке підвищення не є критичним, оскільки багато студентів все ще навчаються дистанційно, надають перевагу гуртожиткам або ж обирають варіант спільного проживання.
Якщо порівнювати ситуацію з весною 2024 року, бачимо наступну тенденцію:
- Люди все більше звертають увагу на ремонт у квартирі, однак не всі орендарі це розуміють. Тому пропозиції з якісним ремонтом відчутно зменшились.
- Ціна на оренду житла зросла. Якщо ми говоримо про найпопулярніші варіанти 1-2 кімнатної квартири, то вартість порівняно з весною 2024 року стала більшою на 20%.
Згідно зі статистикою ЛУН, вартість оренди на нерухомість у Києві значно підвищилася у порівнянні з початком 2024 року. Якщо у січні вартість однокімнатної квартири становила 12 500 грн, то у серпні середня вартість квартири становить 15 000 грн.
Однак популярність конкретних районів залишилася незмінною. Йдеться про Печерський, Шевченківський, Голосіївський та Подільський райони. Вартість житла саме у цих локаціях буде вищою.
Які квартири зараз обирають найчастіше, а які — ні?
Найбільший попит мають невеликі квартири, 1-2 кімнати. Люди завжди звертають увагу на ремонт у квартирі. Чим сучасніший ремонт, тим більше охочих переглянути та орендувати квартиру. На попит також нерідко впливає розміщення квартири. Локація у пішій доступності до метро завжди популярна, а зараз ще більше, зважаючи на те, що це ще й укриття.
Найменш популярні зазвичай квартири з радянським ремонтом. Окрім того, високий поверх навіть з найкрутішим видом з вікна більше не приваблює потенційних орендарів. Так само великі квартири 150+ квадратних метрів.
Де найбільше орендують квартири в Києві?
Студенти зазвичай шукають квартири поруч з місцем навчання, тому локація варіюється залежно від ВНЗ. Це може бути як центр, так і лівий берег на кшталт метро Лісова. Студентів також цікавлять варіанти біля метро. Сімейні пари теж ними цікавляться. Окрім того, останні обирають локації поруч зі школами та дитсадками. Якщо говорити про райони, то в пріоритеті зазвичай Шевченківський та Печерський райони.
Як змінилися запити людей в порівнянні з запитами 2023 року?
Війна та блекаути внесли свої корективи у вподобання людей. Тому запити з початку війни залишилися приблизно однаковими. Основним чинником, на який опираються люди в умовах воєнного стану – можливість відносно комфортно себе почувати під час відключення світла. Відносний комфорт – це можливість добратися до квартири без “великих зусиль” та мати змогу приготувати на кухні. Саме тому, найпоширенішим запитом потенційних орендарів є квартира до 10 поверху та наявність газової плити у квартирі. Навіть молодь, яка раніше відносно лояльно ставилася до квартир на високому поверсі, зараз все менше зацікавлена в такій пропозиції. Підземний паркінг або ж близьке розташування до укриття є додатковою перевагою, на яку звертають увагу особливо орендарі з дітьми.
Які поради щодо вибору та оренди житла ви б дали?
- Перевіряти документи власників
Завжди перевіряйте документи, які підтверджують право власності на житло. Це можуть бути:
- Свідоцтво про право власності.
- Договір купівлі-продажу або дарування.
- Виписка з Державного реєстру прав на нерухоме майно.
Звертайте увагу на те, щоб дані у документах збігалися з паспортними даними власника.
- Не вносити грошові кошти без перегляду квартир та документів
Не погоджуйтеся на передоплату без детального огляду квартири та перевірки всіх документів. Спершу переконайтеся, що умови, які зазначені в оголошенні, відповідають реальному стану житла.
- Звертатися до перевірених фахівців
Якщо ви плануєте скористатися послугами рієлтора, обирайте лише тих, хто має добру репутацію і підтверджений досвід роботи.
Будьте обережні щодо шахраїв. Зараз існує схема обману потенційних орендарів, за яким недобросовісні компанії пропонують за окрему плату доступ до так званого “сайту рієлторів”, в якому, за їхніми словами. найновіші та найкращі пропозиції, яких не має у загальному доступі. По суті людина платить за повітря, оскільки більшості пропозицій з таких сайтів просто не існує.