Які вітаміни не можна поєднувати
Фото: Pixabay

У період міжсезоння наш організм може відчути нестачу вітамінів або мінералів. Ми можемо частіше хворіти, відчувати слабкість, порушення сну та поганий настрій. Найкращий спосіб підтримувати здоров'я — добре висипатися, правильно харчуватися та не нервувати. Що робити, якщо не завжди вдається підтримувати здоровий спосіб життя? Коли треба поповнити запас вітамінів та мінералів можна вживати спеціальні  вітамінні комплекси. Але необхідно пам'ятати, що не всі вітаміни та мінерали можна поєднувати між собою. Перед їх вживанням треба проконсультуватися з лікарем. Ми спробуємо розповісти, як правильно поєднувати вітаміни та мінерали, щоб не нашкодити собі.

Які вітаміни та мінерали не можна поєднувати

Коли ви купуєте в аптеці вітаміни або вітамінні комплекси, обов'язково звертайте увагу на їх поєднання. Якщо ви будете вживати несумісні вітаміни чи мінерали, ваш організм не отримає корисних речовин. А деяке поєднання може навіть зашкодити. 

Вітамін С та вітамін В-12 

Вітамін B-12 є критично важливим для гарного самопочуття. Без цього ключового вітаміну ми швидко втомлюємося, з’являються проблеми з травленням, анемія, слабкість та поганий настрій. Вітамін С, також відомий як аскорбінова кислота, є добре відомим стимулятором імунітету. Рівень вітаміну С це те, за чим треба слідкувати постійно. 

Вітамін С достатньо сильний, щоб розщеплювати B-12 під час травлення. Рекомендовано робити двогодинну перерву між цими двома вітамінами. Дозування настільки ж важливі, як і поєднання цих вітамінів. Для чоловіків близько 90 міліграмів вітаміну на добу є безпечними, а жінкам слід приймати не більш ніж 75 міліграмів.

Вітамін А з продуктами, багатими на вітамін А

Вітамін А сприяє зміцненню імунітету, покращує зір, підтримує добрий стан шкіри. Цей вітамін є у сирі, яйцях, жирній рибі, молоці та йогуртах, у печінці й печінкових продуктах. Морква, перці, манго, шпинат та абрикоси теж можуть дати нам дуже багато вітаміну А
Та, на жаль, надлишок цього вітаміну може завдати вам великої шкоди. 

Оскільки вітамін А є жиророзчинним, будь-який надлишок зберігається в організмі. Отже, вам не потрібно приймати вітамін А щодня. Занадто багато вітаміну А може призвести до слабкості кісток і збільшення кількості переломів у літніх людей. Особливо обережними мають бути жінки, які вже мають підвищений ризик остеопорозу, захворювання, яке послаблює кістки. 

Тож, наприклад, якщо ви їсте печінку або жирну рибу хоча б один раз на тиждень, приймати вітамін А вам не потрібно. Якщо ви не можете їсти продукти з вітаміном А та змушені приймати його у добавках, слідкуйте за тим, щоб його добова доза не перевищувала 1,5 міліграма. 

Вітамін Е та вітамін К

Вітамін Е допомагає підтримувати здоров'я шкіри та очей, а також зміцнювати природний захист організму від хвороб та інфекцій. Він постійно накопичується у нашому організмі. Їсти продукти з вмістом вітаміну Е щодня не потрібно. 

Вітамін К — це група вітамінів, необхідних організму для згортання крові та загоєння ран. Існують також докази того, що вітамін К може допомогти зберегти кістки здоровими. 

Приймання вітаміну Е може призвести до збільшення кровотечі у деяких людей. Деякі лікарі призначають добавки вітаміну К, щоб допомогти нормалізувати згортання крові. Одночасне прийняття вітаміну Е може нейтралізувати вплив вітаміну К. 

Мідь та цинк

Більшість людей отримує достатню кількість цих поживних речовин під час їжі. Мідь сприяє розвитку мозку, здоров’ю нервової системи та утворення важливих тканин в організмі. Цинк є важливим мінералом для лікування.

Різні мінерали можуть конкурувати за поглинання у вашій травній системі, якщо приймати їх одночасно. Отже, якщо взяти мідь і цинк разом, один з них зазвичай погано засвоюється. У випадку з цими двома добавками цинк перемагає. У людей, які приймають багато добавок цинку, може розвинутися дефіцит міді.

Також не можна вживати разом з цинком фолієву кислоту, бо цинк порушує всмоктування фолієвої кислоти та навпаки.

Магній та кальцій

Наш організм самостійно не виробляє ці мінерали. Тобто, отримати магній та кальцій ми можемо тільки ззовні. Для засвоєння кальцію необхідний магній. Магній допомагає відкладати кальцій у наших кістках, запобігаючи остеопорозу. Без магнію кальцій стане токсичним, відкладаючись у м’яких тканинах, що може призвести до артриту.

Треба забезпечити необхідну кількість цих речовин за допомогою збалансованого харчування або ж за допомогою добавок, якщо немає можливості правильно харчуватися. Слід враховувати, що магній та кальцій не слід приймати одночасно, оскільки обидва мінерали разом можуть погіршити всмоктування у кишківнику. Оптимальна рекомендація — приймати кальцій вранці, а магній — увечері. До речі, який магній краще засвоюється можна прочитати тут.

Залізо та зелений чай

Окремо вони дуже корисні для нашого тіла. Залізо важливе для виробництва гемоглобіну, білка у крові. Воно транспортує кисень та допомагає нашій імунній системі. Зелений чай має протизапальну дію та допомагає при захворюванні кишківника. Однак, якщо ми прийматимемо їх разом, антиоксиданти із зеленого чаю зв’яжуться із залізом. Вживання зеленого чаю у великих кількостях може призвести до залізодефіцитної анемії. Так само залізо негативно впливає на ефективність зеленого чаю.

Вітамін В1 та мінерали

Вітамін В1 або тіамін захищає наші судини від шкідливого впливу глюкози та інсуліну. Його треба вживати окремо від мінералів. Наприклад, кальцій та магній знижують ефективність вітаміну В1 та перешкоджають всмоктуванню його у кишківнику.

Які вітаміни та мінерали треба поєднувати

Щоб покращити дію деяких вітамінів та мінералів, треба пити їх у комплексі. Ось приклад "друзів", які завжди повинні бути разом:

  • Вітамін А та залізо;
  • Кальцій та вітамін С,
  • Кальцій та вітамін D;
  • Кальцій та магній;
  • Вітамін В6 та Вітамін С;
  • Вітамін В6 та магній;
  • Магній та цинк;
  • Вітамін А та вітаміни Е;
  • Вітамін А та вітаміни С;
  • Вітамін А та цинк;
  • Вітамін В3 та хром;
  • Вітамін B5 та мідь.
Хочу їсти: що таке глікемічний індекс продуктів та навіщо його знати