З початком нового навчального року чимало батьків замислюються над тим, які додаткові заняття обрати для своїх дітей. Особливо, якщо йдеться про підлітків, яким незабаром доведеться вступати у вищі навчальні заклади. Згідно з всеукраїнським соціологічним дослідженням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології, 93% батьків хочуть, щоб їхня дитина вивчала та підвищувала рівень англійської мови. З них 37% впевнені, що це цілком змінить її життя на краще. Ще 55% вважають, що підвищення знання англійської мови буде мати позитивний вплив на майбутнє дитини.
Підтвердженням цьому є і новий Закон «Про застосування англійської мови в Україні». Він передбачає використання англійської як однієї з мов міжнародного спілкування на всій території нашої держави. Відтепер англійською на достатньому рівні зобов’язані володіти держслужбовці різних категорій.
Також зміни торкнуться культури, транспорту й охорони здоров’я. Стаття 8 цього документа передбачає і підвищення статусу англійської у сфері освіти. Її використовуватимуть в навчальному процесі для дітей усіх вікових категорій – у дитячих садочках, школах, профтехучилищах і вишах. Держава сприятиме громадянам в опануванні англійської. Зокрема, забезпечуючи обов’язкове її використання при навчанні дітей у закладах освіти. Також вона допомагатиме в створенні інноваційних цифрових ресурсів, де можна буде покращити свій рівень володіння мовою.
У школи планують запрошувати англомовних волонтерів, проводити розмовні клуби. Вчителі, які викладають англійську, зможуть підвищити свою кваліфікацію. Закон забезпечує їм підготовку, відповідно до міжнародних актуальних практик викладання англійської як іноземної. Фінансування вивчення громадянами цієї мови здійснюватиметься за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Як ефективно вивчати англійську?
Одним з перевірених способів вивчення англійської є спілкування з учнями й студентами з інших країн. Така форма має численні переваги.
Її колега, Кейт Павелл, відзначає ще одну перевагу такого навчання – можливість краще сприймати різні акценти й діалекти в реальному спілкуванні, а не за допомогою аудіозапису, який можна уповільнити, зробити гучніше чи прослухати ще раз.
У неангломовному середовищі зазвичай створюються штучні ситуації, щоб максимально підвищити використання англійської. Але за таких обставин на підсвідомому рівні учні розуміють, що завжди є «подушка безпеки» і можна скористатися рідною мовою, щоб пояснити свою думку.
Як вивчати англійську підліткам?
Підлітки, які вивчають мову через спілкування з однолітками-іноземцями, можуть зіштовхнутися з різними викликами, особливо на початкових етапах. Зокрема, коли йдеться про розуміння та використання нових слів, виразів і граматичних правил. Також вони можуть боятися робити помилки під час спілкування, що іноді призводить до стресу і небажання продовжувати розмову англійською.
Тому не менш важливими є чуйність і толерантність під час комунікації: у поведінці, виборі слів, повазі до іншої культури. Вона формується у процесі вивчення мови з іноземцями, які заразом діляться своїми звичаями, традиціями, світоглядними переконаннями.
Знання англійської сьогодні забезпечує конкурентність спеціаліста на ринку. Це вже не просто мова спілкування, а інструмент, який допомагає людині зростати у професійному плані, а також почуватися вільно під час подорожей.
Для того, щоб опанувати англійську, потрібно включати її в щоденний режим:
- слухати англомовну музику,
- переглядати фільми та відео,
- читати книжки, поступово підвищуючи складність.
«Вивчення мови – процес, що вимагає часу й терпіння, тому бажано, щоб навчання було приємним. Треба знайти ті аспекти, які цікавлять, і використовувати їх для мотивації. Важливо створити баланс між навчанням та задоволенням від процесу», – каже Альона Глушкова.
Для вивчення нових слів і виразів можна використовувати традиційний словничок чи мобільні додатки на кшталт Quizlet. Мовні та настільні ігри, кросворди й головоломки також допоможуть опанувати англійську. Особливо добре вони працюють для підлітків, мотивуючи їх навчатися.
Але найкраще працює створення навколо себе англомовного середовища: встановити англійську мову на пристроях, слухати новини чи музику або грати в комп’ютерні ігри англійською та спілкуватися з однолітками з інших країн. Вивчення мови може бути захопливою пригодою, розпочати яку допоможуть курси англійської мови Secondary Plus Online від Британської Ради, орієнтовані на дітей 11-17 років. Тут учні виконують командні завданняо разом з однокласниками з близьким рівнем мови й віком, беруть участь у цікавих інтерактивних заходах, вчаться вільно висловлювати свою думку. У результаті вони стають більш відкритими до нових можливостей і готовими досягти всього, про що мріяли.