На початку грудня нас очікує важливе православне свято — День святого Миколая. Це одне з найочікуваніших свят в Україні, особливо для дітей, які щороку чекають на подарунок від Миколая під подушкою.
Це свято наповнене теплом, традиціями та навіть забобонами. Про все це розповідаємо нижче.
Коли святкують День святого Миколая 2024
За новим церковним календарем, день святого Миколая відзначається 6 грудня. Після переходу на новоюліанський календар, саме в ніч з 5 на 6 грудня діти щороку отримуватимуть подарунки від Миколая.
Однак не всі релігійні громади перейшли на новий стиль. Вони продовжують святкувати цей день 19 грудня.
Історія Дня святого Миколая
Святий Миколай — один із найшанованіших християнських святих, відомий своєю благодійністю, співчуттям і допомогою нужденним. Він був єпископом міста Міри (сучасна Туреччина) в IV столітті. Згідно з легендами, Миколай таємно допомагав бідним родинам, приносячи подарунки та роблячи добрі справи. З плином часу його образ перетворився на символ благодійника, який приносить подарунки дітям вночі.
Традиції святкування Дня святого Миколая в Україні
- Подарунки під подушкою. Одна з найулюбленіших традицій серед дітей — це отримання подарунків від святого Миколая. До речі, на Заході Україні для подарунків від Миколая ставлять на підвіконня черевички. А ось на Сході України малюки звикли шукати подарунки під подушками.
- Напередодні свята діти пишуть листи Миколаю, де розповідають про те, як себе вели протягом року, і перераховують бажані подарунки. Ті, хто був слухняним — отримують солодощі, іграшки чи інші приємні сюрпризи, а неслухняні можуть знайти різочку — нагадування про необхідність виправити свою поведінку.
- Благодійність та допомога нужденним. Багато людей намагаються в цей день робити добрі справи. Організовують благодійні акції для допомоги сиротам, літнім людям або нужденним сім'ям.
- Релігійні служби. У церквах проходять урочисті богослужіння на честь святого Миколая. Віряни приходять до храмів, щоб помолитися і попросити заступництва та допомоги у святого.
- Фольклорні вистави та святкові заходи. В багатьох школах, дитячих садках і громадських центрах проводять святкові вистави, на яких діти розповідають вірші, співають пісні, присвячені святому Миколаю, а також отримують подарунки.
Прикмети на День святого Миколая
- Багато хто вірить, що День святого Миколая – останній день року, коли неодмінно потрібно роздати всі свої борги.
- Існує народна прикмета прогнозування погоди: якщо в День святого Миколая міцні морози – зима буде холодною, якщо відлига і тепло – теплою.
- У цей день існувала традиція збиратися всім разом, ставити у церкві свічку, правили молебень і просити, щоб наступного року був щедрий урожай.
- Існує прикмета: якщо помиритися у цей день, то навіть вороги стануть надалі добрими друзями.
- Святого Миколая також називають Чудотворцем, тому вважається, що загадане в цей день обов'язково здійсниться.
Ворожіння на День святого Миколая
Сильно чекали свято Миколая Чудотворця дівчата. Вони готували вбрання до майбутніх святок і здійснювали молитву про щасливе заміжжя. Подружки збиралися в ніч з 5 на 6 грудня і гадали на наречених, загадували бажання.
- Ворожіння на імена
Щоб дізнатися ім'я свого нареченого, дівчата брали кілька смужок берести, писали на них різні чоловічі імена, скручували ці листочки, ретельно перемішували й клали під подушку. Відразу після пробудження дівчата витягували одну записку із заповітним ім'ям.
- Ворожіння на гілочці
Незаміжні дівчата у День святого Миколая рвали невелику гілочку вишневого дерева і ставили її у вазу з водою. Якщо до весни з'являлися квіти, то і весілля не за горами.
- Віщі сни
Вважається, що в ніч перед святом сняться віщі сни. Дуже важливо їх запам'ятати та навіть напередодні загадати заповітне бажання. Наприклад, можна попросити "суджений-ряджений, прийди до мене випити водиці" і поставити поруч з ліжком склянку з водою. А сон потрібно витлумачити обов'язково без використання сонників.
Існує навіть спеціальний обряд на виконання бажання. Візьміть сорок свічок, встановіть їх в тарілку з сіллю і запаліть перед іконою Миколи Угодника. Прочитайте молитву "Отче наш". Напишіть лист, в якому вкажіть свої неправедні вчинки та навіть покайтеся у ще не вчинених гріхах (10 смертних гріхів). Потім підпалюєте лист і в цей час думаєте про своє бажання.
Дайте свічкам догоріти повністю. Залишки віднесіть до церкви, коли там будете ставити свічку святому.
- Ворожіння з кільцем
Ще одне ворожіння на весілля. Щоб вгадати, чи буде весілля в прийдешньому році, дівчині необхідно взяти кільце у щасливої заміжньої подруги або родички, підвісити його на своєму власному волоссі й піднести над склянкою з водою. Згідно з повір'ями, якщо кільце швидко крутиться і при цьому не торкається країв склянки, можна чекати швидкого сватання. Якщо почне повільно обертатися і вдариться об посудину – ще рік дівувати.
Також "Наш Київ" підготував найкращі привітання з Днем святого Миколая: у віршах, прозі та святкових листівках та розповів яка тварина стане символом 2025 року і які кольори приноситимуть удачу.
Якщо ви ще не купили подарунок на День святого Миколая, ми зробили добріку з переліком ідей найкращих подарунків.