Воєнний ефект: фантомна сирена та нічні кошмари
Візуал: Дарія Давиденко

Під час воєнного стану людська психіка реагує зовсім не за звичними моделями. Якщо першими днями люди керувалися інстинктом виживання, то зараз психіка починає видавати інші прояви. Це може бути втома, депресія, відчай, вина — чи нічні кошмари, у яких людей переслідують, ранять або вбивають потраплянням ракети.

У цьому матеріалі психотерапевтка пояснює, у кого та чому сняться тривожні сни, а також розповідає, як боротися з фантомною сиреною.

Лілія Лісовська, психологиня, психотерапевтка

Синдром фантомної сирени — що це та як проявляється?

Синдром фантомної сирени проявляється, коли навколо тиша, але людина все одно чує звук сирени. У цей момент тіло перебуває у стресі. Воно може тремтіти, смикатися, далі часто підключається паніка. Людина губиться, не знає, що їй робити, перепитує у близьких, чи вони також чують сирену.

Якщо цей синдром повторюється, це означає, що людина отримала травму війни, тобто значний стрес через воєнні події.

Я чую синдром фантомної сирени — що робити?

  • вмитися холодною водою;
  • рахувати предмети навколо;
  • говорити з людьми поруч.

Однак це поради, щоб миттєво зняти приступ синдрому. У разі, якщо він повторюється, вони навряд чи працюватимуть. За таких обставин вже буде необхідно змінити тембр життя. Це означає переглянути ритм та звички, з якими живе людина.

  1. Почати багато ходити. Під час прогулянок змінюється фокус уваги, адже людина часто щось розглядає у процесі. Це дозволяє психіці відволіктися, на момент ніби забути про тривогу та сирену, яка її провокує.
  2. Займатися спортом або знайти інший спосіб сублімувати напругу. Синдром фантомної сирени підвищує рівень агресії, якій потрібно давати вихід. У цьому допомагає біг, фізичні вправи та ін. Часто неконтрольована агресія провокує на різкі дії, тому також допоможе потупати ногами чи покричати.
  3. Якщо рівень стресу високий, а попередні поради не допомагають — звернутися до психотерапевта. Подібні синдроми часто ведуть до панічних атак, з якими людина без досвіду навряд чи якісно впорається.

А якщо мені сняться кошмари?

Переважно кошмари сняться тим людям, які довго перебували у стресовому стані. Це свідки насильницьких подій, обстрілів тощо, які переживали стрес в одному місці — підвалі, погребі та ін. Мозок перенаситився постійним страхом, який переслідує людину навіть після визволення з-під стресової події.

Що робити?

  1. Не накручувати себе та не надавати сну значення. Щойно ви прокидаєтеся після кошмару, потрібно негайно себе опанувати. Необхідно вмитися та випити гарячого чаю.
  2. Забути про новини. Вони ще більше підсилюють тривогу. Якщо перед сном начитатися новин, у сні мозок замість відпочинку програватиме сценарії прочитаного. Замість релаксації утвориться перенасичення, що виллється у кошмар з переслідуваннями, влучаннями ракет та вибухами.

Якщо кошмари переслідують людину тільки вночі, рекомендую змінити обстановку — виїхати з дому на декілька годин, щоб перезавантажитися. Надалі теж потрібно регулярно залишати місце постійного перебування — ходити на прогулянки, спорт тощо.

Проблема кошмарів у тому, що вони свідчать про відсутність у людини ресурсу. Шкідливо залишатися на місці. Людині потрібно щось робити — ходити на роботу, заняття, волонтерити, бігати чи прогулюватися навколо будинку. Рух — складова цього процесу. Після дня навантажень тіло втомлюється, внаслідок чого у ліжку людина буквально відключається. Тоді мозок дійсно відпочиває, а тіло перезавантажується.