На столичному Виноградарі висохло унікальне озеро Синє. “Наш Київ” з’ясував, чому це сталося та чи можливо врятувати водойму.
Озеро не можуть почати чистити вже п’ятий рік
Озеро Синє померло, не дочекавшись допомоги з бюджету міста. Ця водойма була перлиною району, де розмножувалися безліч видів тварин. Наразі її екосистема знищена, розповів активіст Михайло Сторожук на своїй сторінці у Facebook.
Ми звернулися з інформаційним запитом до КП “ПЛЕСО щодо того, що сталося з водоймою та чому вона пересохла. Отримали наступну відповідь.
Озеро Синє перебуває на балансі КП “ПЛЕСО” з квітня 2016 року, згідно з розпорядженням КМДА. Саме воно має слідкувати за станом внутрішніх водойм столиці.
Підприємство планувало заходи з відновлення водойми ще у 2020 році. Тоді причини обміління озера, на замовлення КП, зʼясували фахівці ТОВ “ВОДБУД-УКРАЇНА”. Експерти запропонували комунальникам розчистити озеро, адже були переконані, що після цього рівень води в Синьому стабілізується природним шляхом. Проте, йшли роки, а роботи так і не стартували. Тільки восени 2023 року, коли озеро вже висохло, розпочалися якісь конкретні дії.
Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА додав роботи з відновлення озера до Переліку природоохоронних заходів на 2023 рік. Тоді ж місцева влада підготувала проєкт фінансування робіт. Міндовкілля його погодило. КП “ПЛЕСО” кілька разів розпочинало відкриті торги на майже 100 млн грн, однак марно. Через провальні результати закупівель та строки виконання робіт, почати порятунок Синього у 2023 так і не вдалося.
Після повторної формальної процедури мерії на початку 2024 у травні КМВА опублікувала розпорядження про фінансування першого етапу робіт на суму 35 млн грн.
Цього року КП “ПЛЕСО” вже чотири рази оголошувало торги щодо відновлення Синього. Троє з них завершені безуспішно; четверті – на етапі подання пропозицій. Комунальники кажуть, що відновлювати озеро розпочнуть, коли визначиться виконавець та буде сформований договір підряду в рамках бюджетних призначень на 2024 рік.
9 вересня стало відомо, що КП "Плесо" завершило тендерний відбір підрядної організації та підписало договір на виконання робіт. Планують розчистку водойми, очищення від мулу дна озера, влаштування з’єднувальних проток. Спершу проведуть роботи з ревіталізації водойми, а саме розчистку та відновлення озера.
Чому висохло озеро Синє?
У КП “ПЛЕСО” називають такі причини обміління:
- зростання температури повітря та випаровування,
- замулення джерел живлення водойми,
- зниження рівня води внаслідок будівництва житлового масиву та доріг.
Інфраструктура стала штучною перешкодою для підземних та поверхневих вод, які раніше підживлювали озеро, кажуть комунальники.
Ми також звернулися до доктора географічних наук, гідролога, професора Віктора Вишневського. Він детальніше пояснив, що вплинуло на те, що озеро фактично зникло.
- Природні особливості
Експерт розповідає, що скоріш за все особливості рельєфу спричинили розчинення певних солей на території, де зараз розташовані два озера – Синє і Блакитне. Таким чином там утворилися невеличкі пониження, в яких і з’явилися водойми. Можливо, їм би нічого не загрожувало, якби не природні особливості.
“Перша особливість стосується більшості озер, яким загрожують певні природні процеси. Серед них – надходження різного матеріалу в ложе озера: струмочок, вітер... Тобто з якогось пагорба вітер або вода змиває пил, пісок, мул тощо. Далі вони потрапляють у низинку, зокрема і в озеро Синє. Це звичайний процес, який стосується більшості озер”, – зазначив Віктор Вишневський.
- Кліматичні зміни
Другий чинник теж доволі поширений. За останні 30 років на Землі, зокрема і в Києві, помітно потеплішало. Середня температура в столиці зросла з 7,7 до 9 градусів тепла.
Останнім часом чи не кожного місяця Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Свізневського фіксує температурні рекорди, нагадує науковець. Так, серпень 2024 став одним з найбільш спекотних за 144 роки.
“Подивімося навіть на останні 5 років. Аномальним за температурою був 2020 рік. Тоді зима пройшла практично без снігу. А сніг — одне з джерел води для поповнення більшості київських озер. Температура повітря наступних років, зокрема і восьми місяців 2024-го, також була теплішою за середню”, – каже пан Віктор.
Випаровування відбувається інтенсивніше, ніж зростання температури повітря. Воно підсилюється ще й через зменшення кількості опадів. За таких умов рівень води в озері може знизитися на 10-15 см буквально за кілька днів, наголошує експерт.
- Місцеві особливості
Води в озері було б більше, якби не будинки, вулиці й системи дощової каналізації навколо, припускає Віктор Вишневський. Це помітно погіршило б комфорт мешканців, але, ймовірно, зберегло б водойму.
Коли системи зливової каналізації прокладають під асфальтом, більшість труб спрямовують у Дніпро та інші міські річки. Система водовідведення навколо озера Синє влаштована так само. Тобто вода від озера йде в ріки.
“Певною мірою це нібито і не так погано, тому що в озеро Синє таким чином не надходять, наприклад, нафтопродукти, які утворюються на будь-якому асфальті. Але, з іншого боку, надходить менше поверхневої й підземної води, особливо за останні 10 років”, – розповів науковець.
Тож, озеро Синє на Виноградарі висохло внаслідок природних, кліматичних і місцевих особливостей у комплексі, підсумовує Віктор Вишневський. Вони впливають на всі водойми Києва, а особливо на ті, які розташовані високо.
“Унікальність озера Синього, як і поряд розташованого озера Блакитного – розташування на дуже великій висоті (понад 150 метрів). Нагадаю, що рівень води у Дніпрі біля Києва складає 91-91,5 метрів. Якби ці озера були розташовані десь на заплаві Дніпра, то їхньому існуванню нічого не загрожувало б”, – каже пан Віктор.
Чи можливо врятувати озеро Синє?
На думку експерта, боротися з природними процесами – безперспективна справа.
«Як ми можемо припинити глобальне потепління? Людство намагається боротися з кліматичними змінами, але поки що марно... Викиди парникових газів вважаються головним чинником підвищення температури. Однак, попри всі спроби зменшити кількість парникових газів, їх в атмосфері стає все більше. Парниковий ефект посилюється і підвищується температура повітря. Судячи з усього, цей процес триватиме ще 10-20 років. У таких умовах вижити озеру Синьому буде дуже складно”, – вважає пан Віктор.
Він зазначає, що неможливо повернути озеро до стану 30 або 40-річної давнини. Тож намагатися його врятувати – фактично нездійсненна мета.
Попри це, озеро Синє намагалися підживлювати. Так, неподалік від нього розташована насосна станція, яка живить Виноградар підземною водою. Кілька разів на рік цією водою також підживлювали озеро, щоб поліпшити його стан. Але постійно качати підземну воду в Синє, на думку експерта, не зовсім правильно. Все через те, що це найчистіший стратегічний запас, який не можна використовувати для поливу рослин або підживлення озер. За словами гідролога, по-перше, це великі витрати електроенергії. По-друге, через зменшення запасів підземних вод частина Києва може залишитися без водопостачання.
Як запобігти зникненню озер по всій Україні?
Природні об'єкти по всій Україні сьогодні під загрозою. Багато озер невдовзі можуть зарости травою або очеретом внаслідок природних процесів. Але, в деяких випадках винен і людський фактор, додає експерт. Наприклад, частину озер спеціально засипають піском, а на їхньому місці будують житлові комплекси.
“Життя українських водойм першочергово залежить від кліматичних умов. Буде багато снігу й дощів – рівень води підвищиться. Однак, станом на сьогодні, таких прогнозів нема. А от температура повітря й випаровування будуть зростати й надалі”, – каже пан Віктор.
Поглибити водойми можливо і неприродним шляхом – зокрема, землерийною технікою. Але для цього потрібно вкласти багато коштів. На думку експерта, “якийсь мільйон гривень” зараз краще використати для виготовлення зброї, яка дозволить наблизити перемогу, ніж “закопати в землю з сумнівним ефектом”.
Проте є ще один варіант, як врятувати озера — або навіть не допускати катастрофічних ситуацій. Це — достатня вмотивованість міської влади й належна компетентність відповідальних осіб, вважає науковець.
“Зараз у світі триває епоха глобального потепління, а в Україні – епоха глобального непрофесіоналізму. Освіта і багаторічна робота за профілем дає право людям професійно відповідати й приймати якісь компетентні рішення. Тільки таким чином можна зменшити ймовірність помилкових рішень і неправильного вкладання коштів”, – зазначив Віктор Вишневський.