Холодова алергія, або як її ще називають в народі "кропив'янка" — сезонна проблема людей з чутливою шкірою, яка виникає навіть при несильних морозах.
Детально про симптоми, діагностику та лікування цієї хвороби розповіла Ірина Кричинська, лікар-терапевт медичного центру Into-Sana.
Що таке холодова алергія та які її симптоми
Алергія на холод зустрічається досить часто. Це не класична алергія, при якій реакція виникає у відповідь на білок. І хоча механізм холодової алергії такий же, як і при білковому алергені, провокатором в цьому випадку виступає сам холод.
Виділяють два види реакції на холод — алергічна кропивʼянка й анафілактична реакція. Остання, на щастя, зустрічається вкрай рідко.
Причинами виникнення холодової алергії є контакт з холодним повітрям, холодними рідинами й навіть з холодними предметами. Найчастіше, коли температура опускається нижче +5 градусів вже через 5-10 хвилин знаходження на холоді починається почервоніння і свербіж відкритих частин тіла.
Холодова алергія потребує уваги, оскільки є ризик її переростання в анафілактичну реакцію, коли постраждалому потрібно вводити адреналін. Проте, навіть, якщо все залишається на рівні алергічної кропивʼянки, вона все одно викликає значний дискомфорт для людини — існує ризик травмування шкіри внаслідок розчісування ділянок зі свербежем. На місці цих "розчісувань" можуть утворюватися рубці, тріщини, розвиватися грибкова інфекція. Ну, і загалом це не надто приємні прояви.
У деяких випадках холодова алергія може розвиватися внаслідок плавання в басейні. Навіть при випадкових дотиках до холодних предметів на місці контакту може виникати відповідна реакція.
Як виявити схильність
Якщо є сумніви чи дійсно у вас реакція на холод, варто звернутися до лікаря. Для перевірки використовується кубик льоду: на 5 хвилин його прикладають до шкіри й через 10 хвилин лікар оцінює реакцію. Але це має відбуватися лише суворо на візиті у лікаря і в жодному разі не вдома, оскільки неможливо передбачити реакцію й вона може потребувати втручання спеціаліста.
Хто в зоні ризику
Особливо часто алергічна реакція на холод проявляється в молодих людей до 30 років.
Головна небезпека холодової алергії — ризик переростання в анафілактичну реакцію. Самостійно людина з нею не впорається, вона потребує кваліфікованої медичної допомоги й введення адреналіну в більшості випадків. На щастя, відсоток людей, котрі схильні до таких тяжких реакцій — мізерний.
Реакція на холод — це вроджений стан, який часто передається генетично й вплинути на цю схильність людина не може. Щоб уникнути холодової алергії взагалі слід подумати над переїздом до місць з теплішим кліматом.
Лікування та профілактика
Лікування можна умовно поділити на кілька напрямків.
Холодова десенсибілізація: лікар-алерголог рекомендує протягом певного часу по хвилинах й по днях розписану процедуру прийому душу зі зменшеною температурою води. Це має відбуватися під контролем лікаря, в іншому разі людина може зіткнутися в домашніх умовах з дуже сильною алергічною реакцією, навіть більш вираженою.
При веденні пацієнтів з алергічною реакцією на холод застосовують доглядові засоби. Йдеться про так звану космецевтику — професійну косметику з лікувальним впливом. В цій категорії є засоби, які добре впливають на стан шкіри, загоюють дрібні пошкодження й загалом сприяють тому, що шкіра менше реагує на холод.
Оскільки реакція на холод є алергічним проявом, його лікують із застосуванням антигістамінних препаратів. Пацієнтам в такому випадку рекомендують протягом усього холодного періоду року приймати антигістамінні засоби.
Як уникнути алергії на холод
Якщо в людини схильність до алергії на холод, слід максимально уникати контакту з ним та скорочувати час перебування в таких температурних умовах. Виходячи на вулицю, або перебуваючи під дією холоду, необхідно утеплювати тіло, закривати одягом відкриті його ділянки, обовʼязково — рукавички, високо завʼязані шарфики.
Старайтесь скорочувати час перебування на холоді, шукайте теплі приміщення або інші місця, щоб зігрітися.
Нагадаємо, національна служба здоров’я України оприлюднила рекомендації для збереження зору в умовах постійних відключень світла.