Як розпізнати й лікувати алергію на холод

Холодова алергія, або як її ще називають в народі "кропив'янка" — сезонна проблема людей з чутливою шкірою, яка виникає навіть при несильних морозах. 

Детально про симптоми, діагностику та лікування цієї хвороби розповіла Ірина Кричинська, лікар-терапевт медичного центру Into-Sana.

Що таке холодова алергія та які її симптоми

Алергія на холод зустрічається досить часто. Це не класична алергія, при якій реакція виникає у відповідь на білок. І хоча механізм холодової алергії такий же, як і при білковому алергені, провокатором в цьому випадку виступає сам холод. 

Виділяють два види реакції на холод  алергічна кропивʼянка й анафілактична реакція. Остання, на щастя, зустрічається вкрай рідко. 

Причинами виникнення холодової алергії є контакт з холодним повітрям, холодними рідинами й навіть з холодними предметами. Найчастіше, коли температура опускається нижче +5 градусів вже через 5-10 хвилин знаходження на холоді починається почервоніння і свербіж відкритих частин тіла. 

Холодова алергія потребує уваги, оскільки є ризик її переростання в анафілактичну реакцію, коли постраждалому потрібно вводити адреналін. Проте, навіть, якщо все залишається на рівні алергічної кропивʼянки, вона все одно викликає значний дискомфорт для людини  існує ризик травмування шкіри внаслідок розчісування ділянок зі свербежем. На місці цих "розчісувань" можуть утворюватися рубці, тріщини, розвиватися грибкова інфекція. Ну, і загалом це не надто приємні прояви.

У деяких випадках холодова алергія може розвиватися внаслідок плавання в басейні. Навіть при випадкових дотиках до холодних предметів на місці контакту може виникати відповідна реакція.

Як виявити схильність 

Якщо є сумніви чи дійсно у вас реакція на холод, варто звернутися до лікаря. Для перевірки використовується кубик льоду: на 5 хвилин його прикладають до шкіри й через 10 хвилин лікар оцінює реакцію. Але це має відбуватися лише суворо на візиті у лікаря і в жодному разі не вдома, оскільки неможливо передбачити реакцію й вона може потребувати втручання спеціаліста. 

Хто в зоні ризику

Особливо часто алергічна реакція на холод проявляється в молодих людей до 30 років. 

Головна небезпека холодової алергії — ризик переростання в анафілактичну реакцію. Самостійно людина з нею не впорається, вона потребує кваліфікованої медичної допомоги й введення адреналіну в більшості випадків. На щастя, відсоток людей, котрі схильні до таких тяжких реакцій  мізерний. 

Реакція на холод  це вроджений стан, який часто передається генетично й вплинути на цю схильність людина не може. Щоб уникнути холодової алергії взагалі слід подумати над переїздом до місць з теплішим кліматом.

Лікування та профілактика

Лікування можна умовно поділити на кілька напрямків.

Холодова десенсибілізація: лікар-алерголог рекомендує протягом певного часу по хвилинах й по днях розписану процедуру прийому душу зі зменшеною температурою води. Це має відбуватися під контролем лікаря, в іншому разі людина може зіткнутися в домашніх умовах з дуже сильною алергічною реакцією, навіть більш вираженою.  

При веденні пацієнтів з алергічною реакцією на холод застосовують доглядові засоби. Йдеться про так звану космецевтику — професійну косметику з лікувальним впливом. В цій категорії є засоби, які добре впливають на стан шкіри, загоюють дрібні пошкодження й загалом сприяють тому, що шкіра менше реагує на холод.

Як лікувати алергію на холодОскільки реакція на холод є алергічним проявом, його лікують із застосуванням антигістамінних препаратів. Пацієнтам в такому випадку рекомендують протягом усього холодного періоду року приймати антигістамінні засоби. 

Як уникнути алергії на холод

Якщо в людини схильність до алергії на холод, слід максимально уникати контакту з ним та скорочувати час перебування в таких температурних умовах. Виходячи на вулицю, або перебуваючи під дією холоду, необхідно утеплювати тіло, закривати одягом відкриті його ділянки, обовʼязково  рукавички, високо завʼязані шарфики.

Старайтесь скорочувати час перебування на холоді, шукайте теплі приміщення або інші місця, щоб зігрітися. 

Нагадаємо, національна служба здоров’я України оприлюднила рекомендації для збереження зору в умовах постійних відключень світла.

Київські аптеки КП "Фармація" працюватимуть у разі блекауту: адреси