Майже мільярд домашніх улюбленців мало людство станом на березень 2023 року, за даними Mars Petcare. Отримати точні дані, скільки домашніх тварин в Україні, неможливо. Причин декілька: війна та відсутність Єдиного державного реєстру домашніх тварин, який, до речі, скоро обіцяють запустити у Дії. Проте це не означає, що українці не тримають тварин. Скоріше, навпаки, і причина тому — та ж війна.
Однак скоро наближаються свята. Тож у багатьох може постати питання, де залишити своїх домашніх улюбленців у випадку відʼїзду на короткий термін. І рішення є. Це — садочок для собак у Києві. Один з таких розташований на ВДНГ.
Що це — садочок для тварин?
Садочок — це приміщення, в якому можна залишити свого домашнього улюбленця до вечора. З ним граються, його годують та соціалізують у разі потреби.
За один день у садочку можуть прийняти до 24 собак. Є постійні клієнти, яких господарі приводять декілька разів на тиждень для веселого дозвілля. А є собаки, яких приводять раз на тиждень для соціалізації.
“Ідею відкриття садочка для собак я взяла з американського журналу десь у 2016 році, — розповідає Сандра Іщенко, засновниця DOG CITY. — Але тоді мені це здалось дуже дивним, адже я не думала, що люди готові віддавати своїх тварин у садок на день. Проте ця думка ніяк не покидала. Я знайшла навчання у Великобританії саме з організації таких садочків та поїхала туди зрозуміти, чи це моє. Було дуже важко, але мені сподобалось. Тож я вирішила відкрити садочок для тварин в Україні, адже сама маю собак та котів і завжди мала проблему — де їх залишити, коли треба кудись поїхати”.
Тварину до садочка можуть прийняти тільки з паспортом та усіма щепленнями. Корм для тварини можна привезти свій, а можна купити на рецепції садка. Також одна з головних умов — пес не має бути агресивним. Кожного нового собаку вихователі запрошують на знайомство, щоб дізнатись більше про характер тварини. Це важливо, щоб визначити, в якому з приміщень гратиме та спатиме собака. Їх у садочку розподіляють не тільки за розміром, але і за темпераментом — для якісного дозвілля та запобіганню конфліктів.
“Для цього ми і влаштовуємо попередні знайомства з вихователями — щоб розуміти, який це собака, з ким він дружить, а з ким — ні. Наприклад, якщо якийсь собака не любить хаскі, а на цю дату вже заброньований приїзд цієї породи, — ми відмовимо. Також кожного нового песика ми знайомимо з групою собак, яка вже знаходиться у нас. Плюс, з ними завжди знаходиться вихователь, який знає мову тіла собаки, сигнали та мікросигнали стресу. Ніяких серйозних конфліктів між тваринами у нас не було”, — розповідає Сандра.
В одній будівлі з садочком розташований і готель для тварин. Собаки, яких залишають у готелі, їдять, гуляють на вулиці та в ігрових кімнатах з тими, кого привезли до садочка. Різниця в тому, що собаки з готелю залишаються на ніч, а собаки з садочка їдуть ввечері додому. В готель приймають і котів. Для них є окрема кімната, де у кожного кота є своє приміщення з місцем для сну, точилкою для нігтів, полицями для стрибків та іграшками.
Які умови для тварин?
Садочок відкрили у старих павільйонах ВДНГ. Раніше тут не було ні вікон, ні опалення, ні води. Зараз все це є. До того ж приміщення зробили повністю автономним — аби вберегтися від відключень світла.
Собаки грають та відпочивають у спеціальному просторі, по периметру якого лежать різні ліжка, матраци та крісла. На фоні завжди грає приємна музика. Серед порід собак зустрічаються французький бульдог, бігль, коргі, той-пудель. Також є більші породи та метиси.
“Ми шукаємо індивідуальний підхід до кожної живої істоти, адже кожна з них — особистість, зі своїми радощами, побоюваннями та життєвим досвідом. Моя місія — створити тваринам комфортні умови для життя з дотриманням специфічних потреб кожного”, — каже Сандра.
Хто залишається з тваринами?
У садочку зараз працює шість вихователів. Вони годують, граються з тваринами як у фізичні, так і розумові ігри. Для прикладу, після кожної прогулянки й перед сном вихователь тренує песиків, щоб вони втомились ще більше та заснули.
Кожен вихователь садочка проходить тижневе навчання перед тим, як почати працювати. На роботу необов’язково беруть саме кінологів, адже не всі, за словами Сандри, мають сучасні знання.
“У нас були чотири собаки, які взагалі не йшли до рук, не можна було навіть до них підійти та вивести на прогулянку. Але господарі нам довіряли та не здавались, приводили до нас цих песиків протягом місяця-двох. Ми з вихователями багато працювали, і врешті-решт собаки соціалізувались: починали гратися з іншими, давали себе почухати. З деякими ми потім навіть робили фото, як вони спали у нас в обіймах в тиху годину”, — посміхається Сандра.
У тварин є розклад, за яким вони перебувають у садочку. З 12:00 до 15:00 триває тиха година. Є ранкова, обідня та вечірні прогулянки: о 15:00, о 18:00 та о 20:00. За графіком також харчування.
Як тварини реагують на повітряні тривоги?
Собаки загалом нормально переносять обстріли та повітряні тривоги. Є тварини, які відчувають більший стрес, але за словами Сандри, їхню увагу одразу перемикають вихователі. Вони проводять антистресові практики. Наприклад, мнуть собакам вушка.
Якщо тривога починається під час прогулянки — всіх собак заводять у приміщення та вмикають заспокійливу музику.
“На додачу ми закрили вікна спеціальними матеріалами, які поглинають звук”, — каже власниця садочка.
Як робити антистресові обгортання тварині?
- Знайдіть шарф (або будь-який інший еластичний шматок тканини), довжина якого дозволятиме двічі обернути його навколо вашого улюбленця.
- Покладіть центр шарфа поперек грудей тварини, а кінці підніміть над її плечима.
- Перехрестіть кінці шарфа на спині, потім опустіть і знову перехрестіть, але під грудьми тварини. Далі кінці знову треба підвести до стегон, зав’язавши надійним вузлом подалі від хребта.
- Шарф має щільно прилягати, але не перетягувати тіло тварини. Легкий тиск навколо тіла (як постійні обійми!) має заспокоїти або принаймні зняти нервову напругу в ситуаціях високого стресу.
Садок для собак DOG CITY працює щодня з 8:30 до 18:30.
День у садку коштує 750 гривень. Пів дня (4 години) — 500 грн. Доба для маленьких собак (до 5 кг) — 850 грн. Доба для середніх собак (до 20 кг) — 950 грн. Доба для великих собак (понад 20 кг) — 1050 грн.