Правила перевезення домашніх тварин у поїздах Укрзалізниці
Фото ілюстративне: john crozier / Unsplash

Війна вкотре довела — українці не залишають у біді тих, кого люблять. Зокрема, домашніх тварин, які практично є членами сім’ї. Навіть під час обстрілів та бомбардувань багато хто бере із собою до укриттів або в евакуацію улюблених собак, котів й більш екзотичних домашніх тварин — ласок, равликів, черепах тощо. А є й такі, хто готовий пішки йти з улюбленцем до безпечного місця — згадайте хоча б історію жителя Маріуполя, який зі своєю собакою Жужою 5 днів поспіль добирався із окупованого міста до Запоріжжя. Або історію волонтерки Анастасії Тихої, яка під обстрілами вивела собак з інвалідністю із Ірпеня. 

Водночас багато українців поступово повертаються додому із інших міст чи з-за кордону. І, звісно, беруть із собою чотирилапих. А хтось, навпаки, лише виїжджає в інші країни. Тож редакція "Наш Київ" вирішила нагадати про правила перевезення тварин у залізничному транспорті, аби подорож у поїзді була для вас та вашого улюбленця мінімально стресовою. 

Правила перевезення тварин у залізничному транспорті

Відповідно до наказу Мінінфраструктури від 2019 року, під час перевезення тварин у залізничному транспорті України потрібно дотримуватися певних правил і вимог. Зокрема, вони стосуються наявності документів на тварину, нашийника, повідка або спеціальних переносок.

Так, у регулярних поїздах, окрім вагонів типу "СВ" та "М", перевозити дрібних кімнатних тварин (собак малих порід, котів, птахів тощо) можна у спеціальних клітках, контейнерах або переносках жорсткої конструкції. Оплата за транспортування улюбленця в пасажирському вагоні здійснюється за тарифом на перевезення багажу як за 20 кг. Для цього необхідно оформити багажну квитанцію — зробити це можна під час купівлі квитків онлайн.

Розміщувати переноски та клітки з тваринами можна на місцях для ручної поклажі: 

  • у вагонах нічних поїздів — під полицею або поруч із пасажиром на полиці;
  • у вагонах з місцями для сидіння — на руках у пасажира або під сидіннями. 

Аби перевезти дрібних кімнатних тварин у вагонах типу "СВ" та "М", потрібно викупити усі незайняті місця у купе. 

Що стосується собак великих порід (вище 45 см у холці), то їх можна перевозити при обов’язковій наявності намордника і повідка. У регіональних поїздах тварин можна перевозити у крайніх тамбурах першого та останнього вагонів під наглядом власника або супровідника. Водночас, під час перевезення собак у купейному вагоні (не більше двох тварин) власник зобов’язаний викупити усі незайняті місця у купе. 

Виняток становлять пасажири, які належать до пільгових категорій. Приміром, особи з порушенням зору можуть пред’явити документ, що посвідчує право на пільгу, та провозити із собою собаку-поводиря у вагонах усіх категорій без додаткової оплати. У такому випадку на тварині має бути намордник, а сам власник має утримувати собаку на короткому повідку. 

В усіх випадках обов’язковою залишається наявність ветеринарного документа (ветеринарного паспорта) на тварину, а також дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Тобто, у випадку "форс-мажорів", власник сам повинен потурбуватися про тварину та прибрати за нею, а також заспокоїти улюбленця за необхідності.  

Правила перевезення тварин у поїздах в Україні

Правила евакуації тварин залізничним транспортом

Водночас, в умовах війни "Укрзалізниця" дещо ослабила правила перевезення тварин. Зокрема, для транспортування улюбленців в евакуаційних потягах не потрібно платити. Достатньо мати при собі ветеринарний паспорт тварини, переноску (для дрібних домашніх улюбленців) або намордник, нашийник та повідець для великих собак. 

Утім, навіть такі ослаблені вимоги часто викликають обурення та відчай у пасажирів, які рятуються з-під обстрілів, адже під час евакуації неможливо оформити ветеринарний паспорт. І хоча самі правила залишаються незмінними, деякі провідники на власний розсуд можуть пропускати до вагонів тварин без документів. 

Правила перетину кордону з тваринами під час війни

Під час воєнного стану в Україні правила перетину кордону з тваринами змінили і в низці країн ЄС. Зокрема, для біженців полегшили умови вивезення своїх улюбленців за кордон. 

Приміром, за даними Держпродспоживслужби, під час виїзду до Польщі власники тварин мають надати документи: 

  • про наявність у тварини мікрочіпа для ідентифікації;
  • про вакцинацію тварини від сказу (має діяти на момент перетину кордону);
  • про актуальний результат серологічного тесту для визначення антитіл до збудника сказу;
  • дійсний ветеринарний паспорт Європейського зразка або сертифікат про стан здоров’я, виданий ветеринарними установами Держпродспоживслужби. 

Якщо одного або кількох із вищевказаних документів немає, то у власника є два варіанти перетину кордону з твариною: 

  1. Якщо власник може вказати адресу подальшого місця перебування у Польщі (друзі, родичі, готель), то у декларації потрібно надати цю інформацію. Далі її передадуть районному ветеринарному лікарю, який чіпує тварину, зробить їй вакцинацію від сказу чи дослідження для визначення титру антитіл до сказу, а потім видасть документи про підтвердження виконаних вимог. 
  2. Якщо власник не може вказати адресу подальшого місця перебування у Польщі, то офіційний ветеринарний лікар проведе чіпування та щеплення тварини одразу після перетину кордону (витрати покриваються Польщею). 

Тварини віком до 8 місяців можуть перетинати кордон лише із заповненою декларацією. 

Під час перетину кордону зі Словаччиною, власник тварини має надати заздалегідь заповнену заяву про в’їзд з тваринами, які не відповідають умовам словацького законодавства. У заяві потрібно вказати інформацію про власника, про тварину (наявність або відсутність вакцинації, мікрочіпів) та подальше місце проживання. Зробити щеплення та чіпування можна буде вже на території країни. 

Під час в’їзду на територію Угорщини власник тварини зобов’язаний заповнити та надати прикордонникам спрощену реєстраційну форму. Після цього тварину можуть вакцинувати проти сказу безпосередньо при перетині кордону за рахунок бюджету Угорщини.

Що стосується Румунії, то перетин кордону з твариною без ветеринарного паспорта або мікрочіпа можливий лише за умови надання заздалегідь заповненої форми

Правила перевезення тварин у поїздах в Україні

Правила повернення до України з тваринами із території ЄС

Під час повернення в Україну з-за кордону діє спрощена процедура ввезення домашніх тварин. Як зазначають у зоозахисній організації UAnimals, українці, які виїхали до інших країн з 24 лютого, можуть надати під час перетину кордону документи, які їм були видані в країнах-членах ЄС. Зокрема, домашні улюбленці повинні бути ідентифіковані, мати дійсний паспорт Європейського зразка або сертифікат про стан здоров’я тварини, бути чіпованими та вакцинованими від сказу.  

Поради щодо подорожей із тваринами

Якщо ви плануєте далеку подорож із домашнім улюбленцем, радимо заздалегідь потурбуватися про комфорт — ваш і тварини. Візьміть із собою достатній запас води, сухого корму та улюблену іграшку чотирилапого (якщо така є).

Не забудьте про документи тварини. Поки є можливість, зробіть усі необхідні щеплення та тест на визначення антитіл до збудника сказу, чіпуйте улюбленця та оформіть йому ветеринарний паспорт (документ видають у державних установах ветеринарної медицини). У ветпаспорті має бути інформація про власника тварини, фото та дані про тварину, а також зроблені щеплення тощо. 

У контейнер-переноску бажано постелити спеціальну пелюшку, а на тварину — одягнути шлею чи повідець. У випадку із великою собакою також варто потурбуватися і про наявність намордника. 

Під час подорожі не випускайте улюбленців без повідка, адже у стресовому стані вони можуть спробувати втекти. Йдеться як про поїздку залізницею, так і під час зупинок або при перетині кордону. Також намагайтеся не залишати тварин самих, з маленькими дітьми або з іншими дорослими у стресових ситуаціях.