Не здоровий, але худий! Або чому “Оземпік” — це не ок

Тренд на худорлявість знову охоплює світ. Кім Кардашьян, Опра Вінфрі, Ілон Маск та багато інших зірок слідують новій стихії та з’являються перед камерами, вихваляючись стрункістю свого тіла. Але є нюанс.

Як би голлівудські зірки не переконували нас у своїй любові до спорту, жорсткому режимі та правильному харчуванню, все частіше у медіа з’являється інформація, що за красивою, а іноді й надто худорлявою фігурою стоять не щоденні тренування, а медичні препарати. Наприклад, “Оземпік”, про який часто говорять останнім часом. Навіть ведучий Джиммі Кіммел на церемонії Оскар 2023 жартує про чудовий вигляд селебріті та загадується над питанням, чи не спробувати йому “Оземпік”. 

То ж що це за “чудодійний” препарат, на якому легко схуднути? Та чому цього робити не варто, ба більше, небезпечно? Обговорювали з лікаркою-дієтологинею Кариною Єрмаковою. 

Карина Єрмакова, лікарка-дієтологиня

Що таке “Оземпік”? 

Ozempic — це діабетичний препарат. Якщо заглибитися у термінологію, то це семаглутид (лікарський засіб, що застосовується при лікуванні цукрового діабету 2 типу). Він має 94% подібності з людським GLP-1 (фізіологічний гормон, який має вплив на регуляцію апетиту, рівня глюкози та функції серцево-судинної системи). Препарат впливає на апетит, пов'язаний з рецепторами, які знаходяться в підшлунковій залозі та мозку.

Він зменшує рівень глюкози в крові й тому потрібен людям, які мають цукровий діабет. 

І аж ніяк не тим, хто хоче схуднути.

Як “Оземпік” впливає на схуднення?

Ozempic впливає на відчуття ситості та сповільненні спорожнення шлунка. Завдяки цьому люди відчувають менший голод і їдять менше, через що втрачають вагу

Безумовно, зменшення апетиту сприяє схудненню. Але є декілька але, і про них по черзі. 

Побічні ефекти від прийому “Оземпіка”

Найчастіше люди, які приймають Ozempic для схуднення, відчувають запаморочення, блювоту, біль у животі, здуття живота, запори, диспепсію, гастрит, хворобу рефлюксу, надмірне утворення газів, жовчнокам'яну хворобу, надмірну втому, підвищену активність ліпази, підвищену активність амілази та зниження маси тіла.

Варто також звернути увагу на серйозні захворювання, серед яких гіпоглікемія та спад рівня цукру в крові. Особливо якщо споживання їжі нерегулярне або неправильне.

За словами доктора Ральфа Абрахама, ендокринолога Лондонського Центру Діабету, серед зафіксованих наслідків прийому є:

  • панкреатит; 
  • діабетична ретинопатія цукру в крові; 
  • захворювання жовчного міхура (в тому числі запалення та жовчні камені);

Що таке “Оземпік”. Дослідження про “Оземпік”. Побічні ефекти від прийому “Оземпіка”

Згідно з дослідженнями FDA, “Оземпік” провокує пухлини щитоподібної залози, включаючи рак. Представники FDA радять уникати цих препаратів людям із ризиком розвитку медулярного раку. 

Також, все частіше представники медіа помічають у зірок, які використали такий метод схуднення, так зване “Оземпік лице” — тобто опущення та старіння шкіри обличчя.

Схуднення від препарату “Оземпік” довготривале?

Якщо людина не змінює харчових звичок і стилю життя при вживанні цього препарату, їй може загрожувати ефект йо-йо, тобто повернення маси тіла та значні харчові дефіцити. Занадто швидке зниження ваги пов'язане з надмірною втратою м'язової тканини, необхідної для здорового функціонування організму. Тому якщо людина приймає цей препарат та не здійснює фізичних навантажень, вона скидає вагу в тому числі й за рахунок втрати своїх м’язів.  

З поверненням харчових звичок та апетиту, уся скинута вага повернеться. 

Замість того, щоб зосереджуватися на швидкому зниженні ваги, варто намагатися поступово змінювати звички, які можна підтримувати на довгострокову перспективу. 

Що таке “Оземпік”. Дослідження про “Оземпік”. Побічні ефекти від прийому “Оземпіка”

Також варто пам’ятати, що через великий попит лікарські препарати можуть стати в дефіциті для тих, кому цей медикамент справді потрібен за лікарським призначенням. 

Чи існує здорова альтернатива “Оземпіку” для схуднення?

Так, і це збалансоване харчування та заняття спортом. Відразу зазначу, що на жаль, в Інтернеті можна знайти сотні різних дієт і ліків. Статистика показує, що люди, які користуються такими методами для схуднення, часто відновлюють втрачену вагу — від 30 до 65% ваги. Тому ось декілька порад, як розпізнати здорову дієту для схуднення: 

  1. Відповідний темп.

Щоб схуднути, необхідно створити раціональний дефіцит калорій (близько 10-20% від загальної енергетичної потреби), а здорове та ефективне схуднення полягає у зниженні ваги на приблизно 0,5-1% ваги на тиждень.

  1. Довгострокова дієта.

Вона має бути комфортною, приємною і можливою для підтримки щодня. Хороша новина полягає в тому, що в дієті можна врахувати улюблені продукти, навіть шоколадки, тістечка та піцу, за умови, що вони будуть споживатися в помірних кількостях за методом 80/20.

  1. Задоволення на шляху до мети.

Варто зосереджуватися не лише на результатах, а й на процесі досягнення мети. Важливо насолоджуватися кожним кроком на шляху до здорового життя і фігури мрії.

Найголовніше — не існує магічної пігулки або однієї ефективної дієти. Здорова дієта – це не обмеження, а поступове впровадження простих правил і звичок у своє життя. Результатом цього буде здорове та міцне тіло.

Все, що ви хотіли знати про донацію крові. Історії донорів та пояснення “Агентів Крові”