Останнім часом в інтернеті ходять чутки про початок третьої хвилі мобілізації. Наразі це лише чутки. Проте НК вирішив пояснити, коли чекати третьої хвилі (якщо чекати), кого призиватимуть під час неї та що буде потім.
Хвилі мобілізації
Під час війни в Україні передбачені чотири хвилі мобілізації. Ось чим вони відрізняються:
- Перша хвиля: здебільшого призивають тих, хто має військовий досвід. Тобто людей, які воювали в АТО та ООС (вони є оперативним резервом першої черги). Також в цю хвилю потрапляють люди, які служили за контрактом і яким наразі менш як 40 років. Навіть якщо військового досвіду у них немає.
- Друга хвиля: призивають тих, хто служив строкову службу після 2014 року. Колишніх контрактників також. Навіть якщо їм понад 40 років.
- Третя хвиля: призивають людей, які закінчили військову кафедру у вищих навчальних закладах. Тобто офіцерів запасу.
- Четверта хвиля: призивають всіх, хто не має фізичних чи вікових обмежень.
Наразі триває ДРУГА хвиля мобілізації. Так, в інтернеті ходили чутки щодо початку третьої, але це не відповідає дійсності. Друга хвиля офіційно триває до 24 травня. Після неї мобілізацію можуть або припинити (це малоймовірно) або ж, у випадку продовження війни, продовжити (це вже ймовірніше).
Перша і друга хвиля мобілізації принципово відрізняються від третьої та четвертої. Під час перших двох хвиль призивають оперативний резерв. Якщо зовсім грубо — це люди, які щось вміють у військовій справі та мають якийсь досвід. Третя і четверта хвиля — це люди з мобілізаційного резерву. Тобто ті, які вміють мало або взагалі не вміють, але вони придатні і їх можна навчити.
Важливі деталі
Наразі НЕ МОБІЛІЗУЮТЬ хлопців призовного віку (18-27 років), які раніше ніде не служили й не закінчили військову кафедру. Навіть якщо вони добровольці. На строкову їх теж не призиватимуть, до кінця війни. Якщо їм приходять повістки — це для того, аби пройти медкомісію.
Зараз МОЖУТЬ мобілізувати чоловіків, які старші 27 років і які не проходили строкову службу (або служили до 2014), якщо вони самі цього хочуть. Також їм МОЖУТЬ вручати повістки, але це не завжди означає, що вони відправляться до армії.
Під час війни деякі люди, які не були придатними для проходження служби за станом здоров’я автоматично стають придатними. Звісно, не у всіх випадках. Про те, чи стали ви придатними слід дізнатися у своєму (або найближчому) центрі комплектації (військкоматі).
Люди, яких призвали під час другої, третьої та четвертої хвиль мобілізації потребують навчання. Офіційно вишкіл має тривати 7-20 днів, у залежності від складності військово-облікової спеціальності. Якщо вас відправляють воювати без вишколу або з умовними трьома днями навчань, то телефонуйте за цим номером: 0 800 50 04 42. Це гаряча лінія Міністерства оборони. Вони допоможуть з вашим питанням.
Свіжа інформація
У тексті зверху ми розповіли, як усе має бути в теорії. Але нещодавно начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач дав брифінг на Укрінформі. Там він заявив, що мобілізація одна й увесь цей час вона проходила не хвилями. Просто у якийсь час мобілізували більше людей, а у якийсь — менше. Зараз мобілізуватимуть ще менше людей ніж раніше. Також Горбач додав, що наступної хвилі зараз не передбачається. Але якщо вона буде, то під час неї до служби залучатимуть не лише офіцерів і орієнтуватимуться на ситуацію на фронті. Тож можлива додаткова мобілізація сержантів і звичайних солдатів.