У Києві з 30 травня по 2 червня відбудеться дванадцятий Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал", фокус-тема — "Життя на межі". Традиційно для гостей проведуть книжковий ярмарок та програмну частину (дискусії, літературні презентації, концерти, кіноперформанси, мистецькі виставки). Розповідаємо про найцікавіші події цьогорічного "Книжкового Арсеналу", які варто відвідати.
"Свідчення": читання пам'яті Вікторії Амеліної
Коли: 30 травня, з 19:30 до 21:00
Де: Головна сцена
Учасники: Софія Челяк, Галина Крук, Мар’яна Савка
У день відкриття фестивалю в рамках літературної програми відбудеться меморіальна подія — читання віршів української письменниці Вікторії Амеліної, яка загинула у 2023 році під час обстрілу Краматорська. Її вірші читатимуть Тетяна Терен, Катерина Міхаліцина, Володимир Єрмоленко, Алім Алієв, Мирослава Барчук, Тетяна Пилипчук, Олеся Здоровецька, Ольга Русіна, Марічка Масюк. Модеруватиме захід радіоведуча Олена Гусейнова.
Презентація книги "Історія впертого чоловіка", автор — Олександр Терен
Коли: 30 травня, з 20:00 до 21:00
Де: Лекторій
Учасники: Олександр Терен
В четвер відбудеться презентація автобіографічного роману військового Олександра Будька на позивний "Терен", командира взводу 49-го окремого стрілецького батальйону "Карпатська Січ", який втратив обидві ноги під час харківського контрнаступу. Автор розповість про сенс книги "Історія впертого чоловіка", модеруватиме захід Катерина Мокієнко. "Це історія про сміливість, вірність, чесність перед собою та побратимами, про віру в Перемогу та Україну", — йдеться в описі роману.
Кіноперформанс — репрем'єра "Фати Моргани" з новим саундтреком від гурту "Пиріг і Батіг" від Довженко-Центру
Коли: 30 травня, з 20:00 до 21:30
Де: Вулична сцена
Довженко-центр представить на вуличній сцені фільм режисера Борис Тягно "Фата Моргана", знятий за мотивами повісті Михайла Коцюбинського. Новий саундтрек до стрічки написав фолкгурт "Пиріг і Батіг". Музиканти виконають його наживо під час прем'єри.
Дискусія "Герої наших вулиць: перейменування у Харкові та Києві"
Коли: 31 травня, з 12:30 до 13:30
Де: Головна сцена
Учасники: Ольга Мельник, Тетяна Пилипчук, Марія Тахтаулова, Тиміш Мартиненко-Кушлянський
На другий день фестивалю пройде дискусія на тему перейменування вулиць, пов'язаних з росією та її сателітами. Обговорюватимуть тему, що торкається кожного мешканця столиці України та міста Харкова — чиїми іменами називати вулиці у наш час. У дискусії візьмуть участь кандидатка історичних наук Марія Тахтаулова, член столичної комісії з питань найменування Тиміш Мартиненко-Кушлянський, директорка Літературного музею у Харкові Тетяна Пилипчук.
"Опера СВУ, музика ГПУ", або як ламали українську інтелігенцію 30-х. Презентація книжки "Набої для розстрілу" Гелія Снєгірьова
Коли: 31 травня, з 10:15 до 11:00
Де: Видавнича сцена
Учасники: Оксана Забужко, Сергій Тримбач, Юрій Шаповал, Олександр Зінченко
Гості фестивалю зможуть відвідати презентацію книги "Набої для розстрілу" Гелія Снєгірьова — дисидента та письменника, який помер у 1978 році. Попри переслідування він зміг передати рукопис за кордон, де його надрукували. Видавництво "Комора" перевидало роман "Набої для розстрілу" у 2024 році. Передмову до книги написав Сергій Тримбач. Він презентує книжку разом з письменницею Оксаною Забужко та доктором історичних наук Юрієм Шаповалом.
Інакшість у дитячих книжках: як ми говоримо про інклюзію
Коли: 31 травня, з 15:00 до 16:30
Де: Лекторій
Учасники: Світлана Ройз, Superhumans (Світлана Куценко, Соломія Буй)
Нове покоління має цінити та поважати тих, хто пожертвував своїм тілом та здоров'ям заради вільного майбутнього. Толерантне ставлення до ветеранів та людей з обмеженими можливостями розпочинається з дитинства — з читання казок та розглядування картинок. Лекторій присвятили темі інклюзії у дитячих книжках, учасниками обговорення будуть дитяча сімейна психологиня Світлана Ройз та члени благодійної організації Superhumans, модератором виступить Тетяна Стус.
Перформанс Алевтіни Кахідзе Follow the Plants
Коли: 31 травня, з 16:00 до 17:00
Де: Літературний сад
Відвідувачі зможуть побачити перформанс української художниці Алевтіни Кахідзе "Слідуй за рослинами" (Follow the Plants). Цей проєкт мисткиня представляла на Мальтійському бієнале. Авторка висаджує рослини та пропонує зазирнути у їхній світ з погляду природи.
Дискусія "Бути військовим / військовою сьогодні"
Коли: 31 травня, з 18:00 до 19:30
Де: Головна сцена
Учасники: Дмитро Лазуткін, Артур Дронь, Ярина Чорногуз, Леся Ганжа
Як це — бути військовим чи військовою у 2024 році. На цю тему говоритимуть український поет та журналіст Дмитро Лазуткін, військовослужбовець та поет Артур Дронь, поетеса, волонтерка й військовослужбовця Ярина Чорногуз та журналістка Леся Ганжа, яка доєдналась до військової служби на початку повномасштабного вторгнення.
Презентація книги Братів Капранових "Історія Європи. Український погляд" від видавництва "Зелений пес"
Коли: 31 травня, з 20:00 до 21:00
Де: Видавнича сцена
У п'ятницю відбудеться презентація книги "Історія Європи. Український погляд", яку написали брати Капранови. У квітні 2024 року один з братів — Дмитро Капранов, помер. Книгу, яку брати написали разом у 2021 році, представить Віталій Капранов.
Концерт Мар'яни Клочко
Коли: 2 червня, з 18:30 до 20:00
Де: Вулична сцена
Закриватимуть фестиваль "Книжковий Арсенал" концертом Мар'яни Клочко. Вона експериментуватиме з електронікою та вокалом. Виступ пройде у партнерстві з фестивалем "Конструкція".