Громадський проект: 10 цікавих ідей для розвитку міста

Для прозорого розподілу коштів з міського бюджету у 2016 році було створено платформу Громадський проект. Будь-хто з мешканців столиці міг запропонувати власну ініціативу, пов’язану з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і втілити свою ідею в рамках бюджету 2017-го. Тоді на розгляд було подано 497 різнопланових проектів.

Цього року активність киян зросла майже вдвічі. До реалізації у 2018-му вони запропонували вже 815 ініціатив. На першому етапі усі проекти мають зібрати підписи на свою підтримку: з бюджетом до 400 тисяч грн – 50 підписів, до 2 млн грн – 200 підписів. На збір підписів виділяють 30 днів з дня публікації. 

Після 30 вересня стартує масштабне голосування за ті ініціативи, які пройдуть до наступного етапу.

Серед запропонованих киянами проектів ми обрали на свій смак декілька різнопланових фаворитів: корисних, цікавих або просто незвичних.  

Підземний музей на Поштовій площі

Адреса: Олени Теліги вулиця, 27, Шевченківський район

Бюджет: 1 млн 960 тис. грн

Автори проекту хочуть відкрити інтерактивний музей під Поштовою площею. Кияни та гості міста зможуть пройтись тією ж самою вулицею, по якій у X столітті наші предки тягнули до річки Почайна скинутих слов’янських богів, а потім приймали в ній Хрещення.

"Зараз розкопали дві вулиці X-XII століття. Хочемо, щоб усе залишилось аутентично, там, де зараз, щоб була атмосфера давньої Русі, – розповідає авторка проекту Анна Гончаренко. – Гроші потрібні на міжнародний архітектурний конкурс з розробки концепції та ескізів майбутнього музею. Для створення такого проекту потрібно буде заглиблюватись у тему та враховувати усі нюанси. Наприклад, показати, як з часом змінювалась знайдена вулиця".

Урбомонітор — система громадського екологічного контролю

Адреса: Соцмістечко, Комфорт таун

Бюджет: 1 млн 820 тис. грн

У Соцмістечку та на Березняках жителі скаржаться на сморід, що постійно виникає в повітрі. Це викликало підозру у систематичних викидах небезпечних шкідливих речовин від розташованого поруч підприємства з перероблювання деревини. Шкідливі речовини можуть викликати ракові захворювання, захворювання дихальних шляхів та ін.

"Рік-півтора назад Київ накрив смог. Також виникали пилові бурі у Дарницькому районі біля озера Гарячка. Ніхто не міг конкретно сказати звідки ці явища, — коментує автор проекту Сергій Хорольський. — Плануємо встановити п`ять датчиків, що могли б фіксувати стан повітря та води. Вони вже існують за кордоном, та коштують близько $30 тисяч. Значно дешевший український аналог розробив аспірант Києво-Могилянської академії Андрій Яремчук. По місту потрібно було б встановити 100 таких приборів".

Засвіти маяк!

Адреса: вулиця Прирічна, 30 – А, КДЮСШ “Маяк”

Бюджет: 1 млн 999 тис. грн

На Оболоні є унікальна дитячо-юнацька спортивна школа з веслувального слалому "Маяк", де діти займаються безкоштовно. Та у закладі відсутнє опалення, водопостачання й навіть каналізація. Інвентар не змінювали понад десять років.

"Більшу частину грошей плануємо витратити на будівництво приміщення у вигляді маяка. В ньому будуть туалети, душові кабінки, роздягальні, а на даху будівлі — оглядовий майданчик для батьків та гостей, — розповідає авторка проекту Тетяна Киричук. — Звісно, гарно було б, якби долучились спонсори. Усю територію школи одразу красиво відтворили б".

Міст мрій у серці Лівобережжя

Адреса: вулиця Флоренції, Дніпровський Район, Київ

Бюджет: 1 млн 490 тис. грн

Пішохідний міст через Русанівський канал, побудований у 60-ті роки минулого століття, тисячі мешканців щоденно перетинають, оминаючи калюжі та вибоїни. Міст має кепський вигляд: проржавіла пофарбована огорожа, старі ліхтарі, розбиті сходи. Автори вважають, що споруда заслуговує стати осередком мрій, кохання, та краси.

"Ідея цього проекту виникла ще під час минулого Громадського бюджету, але тоді максимальна сума проекту складала 1 млн гривень, - розповідає автор проекту Ярослав Ремпинский. - У планах ремонт мосту без втручання у конструкцію. Повністю замінимо огорожу, усі 16 ліхтарів на нові у старовинному стилі, відремонтуємо асфальтне покриття та сходи до мосту".

Комп'ютерні курси для пенсіонерів

Адреса: вулиця Маршала Тимошенка, 16, Оболонський район

Бюджет: 1 млн 275 тис. грн

За словами авторів проекту, на Оболоні мешкають 83 тисячі пенсіонерів, це майже третина від усіх жителів. Технічний прогрес, що став великим помічником для молоді, залишив їх за бортом. Проект допоможе розвиватися та бути корисним.

"Знайшли схожу ініціативу "Університет третього віку" в Києві. Виявляється, дуже популярний проект. Нам вдалось поспілкуватися з людьми, які там навчаються. Вони в захваті, дуже люблять заняття, — ділиться авторка проекту Вікторія Ягодкіна. — Деякі речі при плануванні проекту не врахували. Наприклад, створення сайту. Та думаю, попри усе, зможемо втілити у життя".

Відновлення легендарної скульптури "Шара НАУ"

Адреса: вулиця Михайла Донця, Солом’янський район

Бюджет: 1 млн 641 тис грн

Шара – легендарна для студентів НАУ та жителів Відрадного району скульптура у вигляді кулі з рельєфами. На жаль, вандали знищили її. Тепер випускники авіаційного університету за підтримки громадськості готові повернути витвір мистецтва і приємні спогади.

"Допоможе відтворити ідею "Шари" Петро Іванович Антипа. Він скульптор, член Спілки художників України, переселенець з Горлівки. Ми разом з ним порахували бюджет і розписали план виконання проекту. Врахували, що шара має бути антивандальна і не тимчасова, відлита повністю з бронзи", — розповідає акторка проекту Ксенія Семенова-Шелевіцька.

Парк пригод у Пущі-Водиці

Адреса: Неподалік від вулиці Курортна 15, у зоні відпочинку біля Міського ставка

Бюджет: 2 млн грн

Автори проекту пропонують створити перший в Україні безкоштовний дитячий спортивний майданчик у вигляді мотузкового парку, але без використання страхових поясів та шоломів.

"Такі майданчики бачив у США та Європі. Там діти можуть лазити, де їм заманеться. Завдяки страхувальній сітці ця розвага безпечна, —  розповідає автор проекту Максим Гізатулін. — Щось схоже вже є у ВДНГ у Києві. Та там батьки водять малечу за руку. Наш парк розрахований для більш дорослих дітей. На його території будуть встановлені камери, щоб слідкувати за порядком".

#КиївЗаговоритьАнглійською

Адреса: вулиця Івана Мазепи, 13, Печерський район

Бюджет: 1 млн 999 тис. грн

Завдяки проекту 10 тисяч киян зможуть безкоштовно вивчати англійську мову відповідно до Європейських стандартів (рівень А1-В1) з використанням інноваційної онлайн-технології Lingva.Skills, а також завдяки проведенню English Speaking Clubs.

"Вивчення англійської мови збігається з концепцією "освіта впродовж життя" (life long learning) та Нової української школи, — розповідає авторка проекту Марія Богуслав. — Платформа Lingva Skills є українською розробкою. На жаль, у державному бюджеті України та бюджеті міста Києва немає відповідних коштів для навчання усіх своїх громадян, які бажають опанувати англійську. Міжнародні донорські організації також не мають можливості комплексно вирішити це питання, оскільки це коштуватиме сотні мільйонів гривень на рік".

Встановлення 80 собачих вбиралень в містах інтенсивного вигулу домашніх тварин

Адреса: Київ

Бюджет 4 проектів: 493  тис. грн

Щоденно у парках, скверах та інших зелених зонах України залишається майже 1,5 тонни собачих відходів. Існуюча мережа собачих вбиралень не відповідає наявним потребам власників собак. Це обумовлено нераціональним розміщенням встановлених конструкцій стосовно міст інтенсивного вигулу тварин. Для вирішення проблеми в Печерському, Подільському, Шевченківському, Оболонського районах ініціатори одразу 4 проектів пропонують встановити спеціальні вбиральні саме там, де їх потребують.

"78% українців вважають себе європейцями, але менше 1% прибирають за своїм собакою. Українці, може, й хотіли б це робити, але вони не розуміють, чому, як і навіщо це робити, — ділиться автор проекту Андрій Пікалов. — Ми вважаємо, що встановлення в зоні вигулу собак спеціальних смітників з біопакетами для прибирання за собаками "Собача вбиральня" не тільки автоматично окреслює інформаційне поле проблеми, але й майже повністю допомагає її вирішити. На сьогодні тільки в Києві встановлено понад 100 смітників. До ініціативи вже долучились Львів, Одеса, Тернопіль, Суми та навіть містечко Мала Виска Кіровоградської області".

Фінал чемпіонату світу з комп'ютерних ігор серії Starladder

Адреса: Шевченківський район

Бюджет: 2 млн грн на оренду Палацу "Україна". Загалом на організацію потрібно 12 млн грн

Для організаторів проекту кіберспорт — це дієвий канал комунікації з молоддю, можливість залучити до розвитку ІТ-галузі, креативної економіки міста.

"У квітні проводили схожий захід. Нас відвідали 20 тис киян і переглянули через засоби масової інформації 50 млн чоловік, — розповідає актор проекту Максима Глухів. — Плануємо на цьому майданчику підключити молодь до вирішення міських проблем, показати які сервіси є у міста і як ними користуватись. Наприклад, у нас вже кілька років можна оплатити паркування через мобільний телефон. Але про цей сервіс мало хто знає".

Не забувайте обрати власні проекти-фаворити і вчасно голосувати, адже покращення життя місті у наших власних руках.

Читайте також цікаві історії від хлопців та дівчат проекту "Чесна парковка", завдяки яким паркування у Києві поступово стає більш приємним досвідом.