Чому люди роблять селфі
Колаж: Микита Шклярук

21 червня у світі відзначають День селфі. Це фотографія, яку людина робить самостійно за допомогою камери смартфона або іншого пристрою. Основною метою селфі є зафіксувати себе в певний момент, в певному місці або з певними людьми та поділитися цією фотографією в соціальних мережах.

Традиція святкування Дня селфі пішла із США у 2014 році, коли такий вид фотографії був на піку своєї популярності. Тоді під час церемонії Оскар найвідоміші актори Голлівуду зробили спільне селфі у межах реклами нового смартфону від Samsung. Компанія заплатила 20 мільйонів доларів, аби таким чином прорекламувати свій на той час новий смартфон.

Цікаві факти про селфі

  1. Найпопулярнішим фоном для селфі є Ейфелева Вежа. На другому місці — Disney World у Флориді. Третя позиція дісталася дубайському хмарочосу Бурдж-Халіфа. 
  2. Найпоширеніші причини смертей під час селфі включають падіння з висоти, потоплення та електрошок. Індія лідирує за кількістю таких випадків через поширеність селфі на небезпечних об'єктах, таких як поїзди та високі будівлі.
  3. Селфі-палки заборонені у всіх Діснейлендах світу. Причина в тому, що цей пристрій одного разу випав з рук відвідувача і потрапив у рейки атракціону. Його робота зупинилася на годину, поки селфі-палку не витягли рятувальники.
  4. За даними корпорації Google, щодня люди роблять близько 93 мільйонів селфі по всьому світу.
  5. Люди витрачають 54 години на рік (або 7 хвилин на день), щоб робити селфі.

То навіщо люди насправді роблять селфі?

На культуру селфі значно повпливали розвиток смартфонів із вбудованими камерами та популяризація соціальних мереж. 

Дослідження Університету Соджон, Янджу (Китай) показали, що селфі можуть виступати як засіб компенсації низької самооцінки та впевненості. Оскільки селфі дозволяє отримати миттєвий фідбек від підписників, таке фото особливо популярне серед людей, яким часто потрібно задовольняти потребу в належності та прийнятті. Позитивні відгуки на селфі (лайки та коментарі) додають впевненості в собі. Так фотографія виконує функцію самоствердження та покращує самопочуття людини.

Саме тому часте публікування власних селфі прослідковується у людей з ознаками заниженої самооцінки. Однак такий ефект є короткочасним. 

Як зазначає психологиня-консультантка Оксана Герасимчук, селфі давно перестали бути просто "автопортретом" та способом самопредставлення. З розвитком соціальних мереж та цифрових платформ вони перетворились на багатофункціональний інструмент. Хто і як цим інструментом користується або не користується не може стати підставою для того, щоб стверджувати про низьку чи високу самооцінку.

Оксана Герасимчук, психологиня-консультантка

“На сьогодні з розвитком цифрових технологій селфі є інструментом з багатьма функціями. Зараз це вже не просто самопрезентація чи представлення свого бренду, бізнес-проєктів тощо. Селфі — це простір для самовираження та експериментів, спосіб знайти нових друзів, завести знайомства. Через селфі може формуватись образ “Я”, виражатися ідентичність особистості. Це вже стало елементом соціальної культури, адже автопортрети слугують віртуальним щоденником, які фіксують моменти життя та емоції, допомагають самоудосконалюватися та підвищувати самооцінку”

Селфі є проявом самопізнання, яке “маніфестує бажання людини звернути погляд на себе, але при цьому побачити себе не зсередини, а збоку – через камеру (Д. Бак)

Оксана наголошує: селфі — це лише інструмент, який можна використовувати по-різному. Необхідно усвідомлювати вплив селфі на себе та оточення. Важливо не загубитися у віртуальному образі та цінувати свою справжню особистість.

Як селфі та програми ретуші фотографій впливають на людей

Окрім короткочасного покращення самопочуття людини, селфі також має негативний стан на нього. Зокрема, йдеться про ретушування фото, яке часто застосовують для оброблення селфі. Відповідно до дослідження BMC Psychology, саме селфі стали основною формою використання програм ретуші та редагування фото. 

За словами американської терапевтки  Аллі Споттс-Де Лаззер, широке використання фільтрів у соціальних мережах створює нереалістичні стандарти краси, які важко досягти без редагування. Це може викликати почуття невдоволення серед широкої аудиторії. У бажанні досягти ідеалу через нав’язані стандарти людина починає використовувати фільтри, які покращують зовнішність.

Як на нас впливає селфі

Доктор Тара Велл, доцентка психології в Барнард-коледжі Колумбійського університету, стверджує, що постійне використання фільтрів провокує зниження самооцінки, оскільки люди починають сприймати відредаговані зображення як стандарт краси та автоматично не сприймати свою зовнішність. Від цього з’являється почуття неповноцінності.

У роботі Data Scientist Chart згадують також про зв’язок селфі та розвитку розладів харчової поведінки, оскільки люди намагаються змінити свою зовнішність, щоб відповідати стандартам,​ нав’язаним соціальними мережами. Також у статті згадано і про розвиток нарцисизму в людей, які роблять селфі надто часто. Це пояснюють тим, що людина починає надмірно концентруватися на своєму зовнішньому вигляді й віртуальному образі. 

Згідно з дослідженням Американської психологічної асоціації (APA), спотворене уявлення про власну зовнішність може призвести до розвитку тривожності та депресії, особливо серед підлітків та молодих людей, які активно використовують соціальні мережі​.

А ще селфі та ретушування сприяє зменшенню кількості соціальних зв’язків офлайн. Оскільки людина ідентифікує себе з образом з соціальних мереж, то вона уникає можливості комунікації наживо — через страх відрізнятися від створеного образу в Інтернеті. Про це говорить доктор Марк Гріффітс, професор поведінкової залежності та директор Міжнародного дослідницького центру ігрових технологій у відділі психології Ноттінгемського університету Трент (Велика Британія). 

Як сформувати здорове ставлення до селфі?

За словами психологині-консультантки Оксани Герасимчук, у питанні здорового ставлення до селфі дуже важлива психоедукація молоді щодо інструментів самопізнання та  самопредставлення. Саме через невміння прислухатися до себе, через нерозуміння своїх внутрішніх процесів, емоцій відчуттів та станів, люди можуть піти шаблонним шляхом, тобто робити як інші, не розуміючи всі конструктивні та деструктивні сторони даного явища. 

“Якщо неправильно користуватись таким інструментом як селфі, можна не лише не досягти мети, а й нашкодити собі”, — каже психологиня. 

Що може бути небезпечного у селфі? Це коли людина ігнорує, пригнічує чи підміняє свої почуття, потреби та бажання, тим самим втрачаючи себе. Це може призвести до формування хибного “Я”.

“Часто нам потрібна валідація з боку інших людей і через це людина може йти шляхом створення штучного образу себе, саме того, який “подобається” аудиторії. Сюди відносять максимально відфотошоплені фото, бо “справжній я нікому не сподобаюсь”. Також може бути небезпека заміни реальних переживань віртуальними, коли селфі стають інструментом “самопіару». Йдеться про те, щоб  виставляти штучні емоції задля реакцій та уваги, бо «мої справжні переживання не цінні”, — пояснює психологиня.

Щоб цього не трапилося, варто розвивати емоційний інтелект та прислухатись до своїх почуттів, потреб та бажань, навчитися правильно їх розуміти та знаходити нові можливості закривати свої потреби екологічно. 

Залежність від селфі

Як не стати залежними від селфі?

У цьому випадку психологиня-консультантка Оксана Герасимчук радить розширити арсенал “інструментів” для досягнення саме ваших цілей. Це означає знайти інші методи заявити про себе у соціальних мережах, продемонструвати власну успішність, підвищити самооцінку, поширити коло друзів і т.д.  

“Так би мовити, “не селфі єдиним”. Адже залежність в першу чергу відбувається саме через відсутність альтернативи. Як тільки ми розширимо для себе спектр можливостей, які ми можемо використовувати в повсякденному житті для самопізнання та самовираження, — селфі перестане бути єдиноважливим в житті особистості. Тоді не буде причин втрачати в ньому себе та свою ідентичність, якою б не була його мета”, — каже психологиня.

Селфі може бути важливою складовою, завдяки якій людина конструює власний образ “Я”. За словами Оксани, це може додавати людині впевненості, що сприяє її самовираженню, адже  завдяки селфі людина більше пізнає себе не лише через саморефлексію, але й через реакцію інших на власні самопрояви. Та для цього варто подбати про кібербезпеку, навчитись протидіяти кібербулінгу, ознайомитись з такими процесами як лайкінг та хейт і зрозуміти їхні складові й мету. 

“І постійно, постійно розвивати свій емоційний інтелект та саморефлексію. Прийняти свою індивідуальність та дозволити собі бути собою за будь-яких умов”, — підсумовує психологиня.

Хто такі токсичні люди та як із ними боротись: радить психологиня