Через повномасштабну війну в Україні суттєво збільшилась кількість безпритульних тварин. У 2023 році допомоги потребували щонайменше 140 тисяч собак та котів й цифра постійно зростає. Притулки, які взяли під опіку собак та котів, відчувають гостру потребу у якісному кормі, який підходить як для дорослих тварин, так і для кошенят й цуценят. Благодійні фонди, поштові перевізники та компанія Purina® об'єднали зусилля, щоб допомогти чотирилапим.
З першого дня повномасштабного вторгнення і до березня 2024 року Purina® передала понад мільйон кілограмів корму до притулків та зооволонтерів. Як зазначають представники бренду, доставляти допомогу було складно, але ситі тварини того варті.
Як українські компанії знаходили, доставляли та годували тварин
З 2022 року бренд Purina® розширив волонтерську діяльність на благо тварин. Допомогу запропонували компанії з Європи, які у перші тижні перевели на рахунок БО "Щаслива Лапа" (Happy Paw) 30 тисяч євро на порятунок собак та котів, а згодом запропонували надати корм."Ми одразу погодились, хоча до кінця не уявляли, як цей процес буде побудований, адже раніше ніхто з команди не займався гуманітарними проєктами", — зазначають у Purina®.
Але процес доставляння корму налагодили в короткі строки. У 2022 році з Європи в Україну прибуло декілька сотень тонн корм. Це стало порятунком для голодних, покинутих та травмованих тварин в притулках. За цим стояла важка робота небайдужих команд — Purina®, благодійної організації "Щаслива Лапа" (також відомої як Happy Paw) та Нової пошти.
Нова пошта забезпечила безперебійне транспортування та доставила корм до більш ніж 226 тисяч тварин. БО "Щаслива Лапа" аналізувала потреби українських притулків та зооволонтерів. Представники фонду перевіряли документи, вивчали соцмережі потенційних отримувачів. Саме це дозволило переконатися, що допомога потрапить до тварин, а не до рук шахраїв. Після перевірки "Щаслива Лапа" складала список отримувачів допомоги.
"Наше завдання — проконтролювати, щоб гуманітарний корм був розподілений максимально ефективно й допомогу отримали тварини, які її потребують. У кожному регіоні ми маємо базу волонтерів і притулків, з якими співпрацюємо не перший рік. Усі нові заявки перевіряємо через особисті розмови з нашим менеджером, верифікацію фото й відео підопічних тварин, відгуки інших локальних волонтерів", — прокоментували менеджери Happy Paw, які фактично є провідниками-посередниками між Purina® та безпритульними тваринами.
Спираючись на дані, представники Purina® домовлялися з європейськими колегами про обсяги та терміни виділення допомоги. Партнери аналізували інформацію та підтверджували долучення до актуального збору. Лише після цього розпочинається передача посилок з-за кордону.
Для доставляння корму необхідно заправити пальним вантажівки, завантажити кожну упаковку корму, врахувати норми чинного законодавства щодо доставки гумдопомоги в Україну, вивантажити отримані посилки. Усі ці зобов'язання взяла на себе Purina®.
Після оформлення документації до допомоги підключалася Гуманітарна Нова пошта, яка з 2014 року співпрацює з благодійними фондами та волонтерськими організаціями. Для Purina® та Happy Paw компанія надала власний гуманітарний хаб. За 5 місяців співпраці Гуманітарна Нова пошта за власний кошт прийняла, розвантажила та доставила у притулки 38 вантажівок з майже 654 тоннами їжі для тварин.
Після цього долучався благодійний фонд "Щаслива Лапа", що займається координацією проєкту в межах України, актами прийняття-передачі допомоги, звітами. Якщо у соцмережах з'являлась світлина або відео ситих тварин — місія виконана правильно і в строк.
"Внесок кожного в цей проєкт справді суттєвий, адже без взаємопідтримки такої шаленої допомоги притулкам не було б. Важко сказати, що важливіше: корм, доставку якого Purina® організовує з Європи, складське приміщення, де ми це все зберігаємо, чи люди, які це все розвантажують та розвозять по притулках. Ми об’єдналися у цьому проєкті заради єдиної цілі — допомогти тваринам!", — зазначив виробник корму.
Допомога тим, хто на неї очікує
Фінальний етап організації допомоги є найважчим попри те, що усією логістикою займається Гуманітарна Нова пошта. Якщо корм треба доставляти у прифронтові регіони можуть виникати труднощі. А якщо у віддаленому населеному пункті немає партнера-координатора Happy Paw, передача їжі стає довшою. Іноді від отримання запиту до його реалізації може пройти 5 – 6 місяців.
Але емоційна складова процесу — це головний виклик для волонтерів. Деякі покинуті тварини потребують лікування, інші — уваги та любові. Їжа — найменше, чим можна їм допомогти. Робота БО "Щаслива Лапа" постійно пов'язана з пронизливими історіями не тільки тварин, а й волонтерів, які не бояться рятувати життя пухнастих. Таким людям Happy Paw приділяє особливу увагу. Фонд організовує виїзні стерилізаційні місії у Донецький (Мирноград, Костянтинівка, Нью-Йорк, Селидове) і Запорізький регіони (Гуляйполе, Преображенка, Оріхів). Безхатні тварини отримують мінімальний огляд ветеринарів, лікування, щеплення і стерилізацію, а також їжу. Наприкінці 2023 року під час однієї із таких місій передали 820 кілограмів корму у Запорізьку область.
Також волонтери передають запас корму для тварин місцевим мешканцями. За словами волонтерів, найболючіше бачити сльози подяки на очах бабусь та дідусів, які залишаються жити у прифронтових містах, щоб турбуватись про своїх та покинутих тварин. "Їхні історії вражають, адже кожен день для них може стати останнім, їхні вулиці та будинки зруйновані, а обстріли не стихають ні на день", — зазначають благодійники.
Долучитися до допомоги може кожен українець
За час існування ініціативи "На благо тварин" вдалося допомогти багатьом тваринам, які стали жертвами війни:
- 2022 рік: 174 тонни корму передали 250 зооорганізаціям та опікунам, нагодувати 35 тисяч тварин;
- 2023 рік: понад 486 тонн корму (1 200 000 порцій), надійшли до 1, 700 зоозахисних організацій та волонтерів, під опікою яких перебуває понад 100 тисяч безхатніх тварин;
- 2024 рік: допомога збільшилася до 561 тонни корму для 1300 організацій і волонтерів, які опікуються 110 тисячами тварин.
Кількість наданого корму на потреби тварин збільшується, проте охопити всю країну без зооволонтерів важко. Небайдужим просять долучатися до допомоги. Ознайомитись із правилами проєкту можна за посиланням.