Що робити, якщо зникне опалення
Фото ілюстративне: Nejc Soklič / Unsplash

Критична інфраструктура є однією із ключових цілей російських окупантів. Війська країни-терориста цілять ракетами по об’єктах енергетичної системи і зв’язку, залізничній мережі, електричних підстанціях тощо. Розповідаємо, як підготуватися до можливого блекауту і що робити, якщо електроенергія, тепло або зв’язок вже зникли. 

Як підготуватися? 

Про те, що ця зима буде однією із найскладніших в історії незалежної України, ми чули ще раніше. Звідусіль лунали попередження про можливі збої у системі електро-, тепло-, водопостачання, зв’язку тощо. Після масованого ракетного удару рф по критичній інфраструктурі українських міст 10 жовтня ці перестороги стали реальністю. Тож нагадуємо, як і що варто підготувати на випадок можливого блекауту. 

На випадок масштабного знеструмлення потурбуйтеся про те, аби мати у домі запасні джерела освітлення та електроенергії: 

  • ліхтарики;
  • запасні батарейки;
  • павербанки (обсягом від 20 000 mAh);
  • свічки;
  • сірники (зберігайте їх у герметичному пакеті, аби уникнути потрапляння води). 

Запасіться їжею швидкого приготування, яка не вимагає зберігання у холодильнику. Це може бути сублімована їжа, тушкованка, злакові батончики, сухофрукти, горішки та насіння. Подбайте про наявність базових медикаментів, питної та технічної води. Підготуйте систему для приготування їжі або нагрівання води — це може бути газовий туристичний пальник, балони до нього, сухий спирт тощо. Якщо у вас є домашні тварини, приготуйте запас корму та води і для них. 

Також можливі перебої з теплопостачанням. Тож, якщо є можливість, придбайте дизельний або бензиновий генератор. Подумайте про альтернативне джерело тепла: обігрівач, газовий пальник або пічку. Запасіться теплим домашнім одягом та ковдрами. 

У разі ворожої атаки на критичну інфраструктуру може зникнути зв’язок. За можливості придбайте заздалегідь радіо на батарейках, карту свого міста та всієї України. На карті міста можна позначити найближчі укриття та медичні заклади. 

Що робити, якщо зник мобільний зв'язок

Що робити, якщо зник мобільний зв’язок?

У випадку, якщо зник зв’язок окремого мобільного оператора, можна скористатися українським роумінгом. Для цього спершу треба вимкнути автовибір мережі: 

  • на Android: Налаштування — Мобільна мережа (або Підключення) — Оператор;
  • на iOS: Параметри — Стільникові дані — Вибір мережі. 

Далі оберіть доступну мережу. Це може бути Vodafone UA, UA-KYIVSTAR або lifecell. Кошти за дзвінки та смс будуть зніматися відповідно до тарифного плану вашого оператора. 

Перевірте можливість вихідного дзвінка та СМС. Якщо зареєструватися в другій мережі не вдалося, спробуйте ще раз та оберіть третю. Після успішного підключення до іншої мережі бодай раз на день намагайтеся повернутися до свого оператора — це можна зробити вручну за тим самим алгоритмом або увімкнувши автовибір мережі. 

Що робити, якщо зникло водопостачання? 

У випадку ворожої атаки на системи водопостачання у домі може зникнути вода. Після сигналу про відбій повітряної тривоги її можна набрати у джерелах нецентралізованого водопостачання: бюветах, колодязях, шахтних криницях, а також у пунктах розливу питної води (роботу таких пунктів зазвичай організовує профільне комунальне підприємство). 

Зазвичай рекомендують запастися водою з розрахунком на 2-3 дні. Тож потрібно потурбуватися про те, як і в чому її зберігати. Для цього краще за все використовувати закриті ємності — на них варто прикріпити бірки з інформацією про призначення: для пиття, технічних чи господарських потреб. 

Воду для пиття і приготування їжі треба знезаразити. Наприклад, прокип’ятити не менше 10 хвилин. Час її зберігання не повинен перевищувати однієї доби. 

Що робити, якщо немає води в домі

Що робити, якщо зникло опалення? 

Перш за все, аби зберегти тепло у квартирі, заклейте щілини на балконах, у вікнах та дверях або закрийте їх тканиною/ковдрами. У сонячну погоду максимально відкривайте штори, аби приміщення могло трохи нагрітися завдяки природному обігріву, а вночі дійте навпаки: щільно закривайте штори, можна навіть завісити вікно пледом чи ковдрою. 

Намагайтеся перебувати у найменшій кімнаті, інші приміщення щільно закрийте. Якщо у будинку є електроенергія, то можна замінити світлодіодні та люмінесцентні лампочки на звичайні лампи розжарювання — вони випускають до 95% енергії у вигляді тепла. 

Сподіваємося, ці поради не стануть вам у пригоді, але "попереджений — значить озброєний". 

Укриття та бомбосховища Києва: адреси по районах, карта