ілюстрація
Фото: Unsplash

Вже кілька місяців українці живуть в умовах дефіциту і тотальної економії енергоресурсів. Залишатися продуктивними сьогодні стає все тяжче, а моральний стан нині бажає кращого.

“Наш Київ” поспілкувався з психологом та НЛП-терапевтом Тетяною Ларіною про те, як себе підтримувати ментально у час тривалих відключень світла та перебоїв у зв’язку.

Спрямуйте енергію у конструктивне русло

Відсутність комунікацій – світла, води, тепла, зв’язку – це стрес для будь-якої людини. На стрес у нас є три базові реакції: бігти, завмерти чи битися. Тож, перша порада від психолога – проаналізуйте себе, зрозумійте, що відбувається у вас всередині.

Тетяна Ларіна“Якщо вам хочеться якось десь сховатися, то не соромтеся звертатися за допомогою. Якщо ж ви навпаки більш активна людина, то у цій ситуації вам слід подбати про інших. Дізнайтеся, кому з вашого оточення потрібна допомога та як ви можете бути цим людям корисним.

З’ясуйте, у кого з ваших близьких, родичів, друзів є будинок з колодязем у селі, як туди дістатися, яка маршрутка туди їздить. Заздалегідь потрібно подбати про подушку безпеки, щоб розуміти, як ви будете діяти у випадку повного блекауту. Чому я про це говорю? Наша психіка хоче захищатися. Вона робить все за для того, аби ми себе більш впевнено почували. Коли нас починає щось пошарпувати всередині, це психіка подає нам сигнали, що щось не так, не комфортно, не зручно. І ось цю енергію, яка накопичується у нас всередині, потрібно кудись спрямувати, їй потрібно дати вихід. Тривога – це енергія, злість – це енергія, дратівливість – це енергія”, – пояснює психолог та НЛП-терапевт Тетяна Ларіна.

Вихід енергії можна дати через створення планування, продумайте варіанти А, Б і В на випадок надзвичайних ситуацій, через фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі та спілкування з друзями.

“Якщо телефон добре тримає заряд, то можна послухати подкасти. Це теж створить відчуття того, що ви чимось зайняті, а не сидите склавши руки. Слухаючи щось, навіть ту саму аудіокнигу, ви навчаєтеся чомусь, а значить розвиваєтеся”, – продовжує Ларіна.

прогулянка

Підтримуйте зв'язок з оточенням

Психолог радить сьогодні гуртуватися з близькими, друзями та сусідами, адже разом легше пережити й відсутність світла, і відсутність зв’язку.

“Не можна залишатися одному. Потрібно, аби хтось був поруч: сусіди, друзі, рідні. Важливо, аби хтось поряд у важкий момент сказав, до прикладу, таке: “Ми – разом, і це вже добре. Я – коло тебе, а ти – коло мене. Ми можемо один одного підтримати”.

Можу ще порадити з особистого досвіду. Коли мої сусіди сидять дома без світла та зв’язку, а я їду туди, де все це є, то по поверненню заходжу до них і читаю новини, що за день відбулося, аби в них хоч трохи знизився рівень тривоги. Зв'язок з оточенням має бути. Одній людині не впоратися”.люди

Будьте мобільними

Сьогодні важливо бути мобільним попри все, говорить Тетяна Ларіна.

“До прикладу, я приїхала до лікаря-стоматолога, а в неї зникло світло. Тоді я домовляюся з нею, що вона мені або зателефонує, або напише у Telegram, або у Viber, або у WhatsApp, або звичайне смс, коли в неї з’явиться віконце. Щось з цього обов’язково спрацює, навіть якщо будуть якісь негаразди зі зв’язком. До того ж ми визначаємо з неї наперед дату відповідно до її робочого календаря, коли я можу до неї прийти, якщо віконця так і не з’явиться або не вийде зв’язатися.

Тобто коли ми натрапляємо на труднощі через відсутність світла чи зв’язку, ми не залишаємо свою мету, а шукаємо способи її досягти”.

Психолог також радить нині планувати на день більше задач як тих, що потребують наявності електроенергії, так і тих, які можна виконати за її відсутності.

“Більше плануйте. Наперед визначиться з тим, що ви зможете зробити, якщо не буде світла, наприклад, якщо у вас газова плита, то у час відсутності електроенергії, ви будете готувати, або ви кудись підете, когось провідаєте, або книжку почитаєте.

Інколи навіть можна собі відмітити, що якщо не буде світла і зв’язку, то ви ляжете відпочити. Це теж добре”.