A Development: яким бути проєкту Ріхерт&Парк – мають вирішувати жителі Подолу

Суперечка навколо проєкту будівництва Ріхерт&Парк на Подолі триває. Як ми вже писали, наприкінці минулого місяця відбулася презентація проєкту перед мешканцями Подолу у приміщенні Подільської РДА. Подоляни в цілому позитивно відгукнулися на запропоноване рішення щодо архітектури будівництва та благоустрою території. Втім, питання висотності деяких будинків досі лишається дискусійним.

Проєкт будівництва Ріхерт&Парк на Подолі, який презентували у листопаді 2023 рокуЯк розповів подолянам Олексій Баранов, власник компанії А-Development, проєктом передбачено, що будинки будуть розташовані навколо Юрковиці в формі "каскаду". Їх висотність становитиме 27, 37 і 42 метри (лише один будинок під горою). Хоча будівництво споруд вище 27 метрів у межах історичного Подолу заборонене, у 2021 році Департамент охорони культурної спадщини КМДА саме для цього проєкту зробив виняток, на підставі висновків Українського державного інституту культурної спадщини, які лягли в основу висновку про "Оцінку впливу на ландшафт та прилеглі пам’ятки". Інститут на базі просторового 3D-моделювання встановив, що будинки збільшеної висотності не перекриють собою гору Юрковиця, під якою, власне, вони спроєктовані.

Проєкт будівництва Ріхерт&Парк на Подолі 2016 року"Ми хочемо зробити проєкт Ріхерт&Парк унікальним для міста, завдяки тому, що тут будуть поєднані історія, сучасність на величезному парковому просторі, з водоймою та променадом здоров’я, дитячими та спортивними майданчиками. Урбаністичне планування, яке нам запропонували Влодко Зотов та Максим Коцюба, - це майже ідеальний простір для життя, паркова територія, якої так не вистачає історичному Подолу. Проте, такий благоустрій коштує недешево – наразі сукупна вартість проєкту сягає 200 млн доларів. І ми розрахували ту кількість квадратних метрів житла та комерції, яка дозволить нам зібрати необхідну суму інвестицій у благоустрій. Далі – ми або забудовуємо щільніше, або даємо більше простору між будинками, але збільшуємо висотність кількох з них, там, де це не перекриє виду на Юрковицю. Така наша логіка", — пояснює Баранов.

Проте, нинішня очільниця Департаменту охорони культурної спадини КМДА принципово налаштована скасувати наказ попередника. Позиція Марини Соловйової – має діяти єдине правило для всіх – висотність на рівні 27 метрів, і винятки неможливі. 8 грудня на Фейсбук-сторінці Департаменту з'явився пост, у якому йдеться про відновлення дії режимів використання території та зон охорони пам'ятки ландшафту, історії місцевого значення "Історичний ландшафт Київських гір та долини р. Дніпра" території, визначених наказом Департаменту від 18.12.2019 № 86. У пості Департамент посилається на рецензію доктора архітектури Олени Олійник. Фактично ця робота відкидає експертні висновки В.Г. Ширяєва (Український державний інститут культурної спадщини), які лягли в основу висновку про "Оцінку впливу на ландшафт та прилеглі пам’ятки".

Проєкт будівництва Ріхерт&Парк на Подолі — без будинків стіною, з проходом до озера через розгалужену систему стежок через паркові зониКоментуючи подальшу долю проєкту у разі скасування наказу департаментом, О.Баранов зазначив: "Ми маємо альтернативний проєкт для цієї ділянки, який ще у 2016 році був затверджений на рівні Міністерства культури України. Ми маємо усі юридичні підстави узятися до реалізації проєкту хоч сьогодні. – Проте ми ризикнули запропонувати альтернативний проєкт зі збільшеною територією благоустрою й меншою щільністю забудови. Ми припустили, що це саме те, чого прагнуть жителі. З 2021 року ми провели кілька зустрічей з активістами Подолу і не почули принципових зауваження до висотності, люди загалом висловлювали побажання щодо об’єктів соціальної інфраструктури (школа, садочки, медзаклади) і зон відпочинку.  У разі, якщо ми не знайдемо компромісу із Департаментом охорони культурної спадщини, ми будемо реалізовувати альтернативний проєкт від 2016 року. Але тоді ми, на жаль, не зможемо виконати всі обіцянки щодо паркового благоустрою. Тому вважаємо чесним одразу попередити про це подолян, щоб не формувати нездійсненних очікувань. Ми розуміємо позицію Департаменту, проте вибір, яким має бути проєкт, — за жителями Подолу".

Мешканцям Подолу не вистачає місць для відпочинку — результати презентації проєкту будівництва "Ріхерт&Парк"