Відновити Житній Ринок

«Повернемо життя на Житній!», — під таким гаслом 8-9 липня пройшов гастрономічний pop-up «Кий. ШЕФ. Хорив» від Євгена Клопотенка. Український шеф-кухар об’єднав українських фермерів, крафтових виробників, кухарів та топові фудкорнери на Житньому ринку, щоб дати йому друге життя.

Схожа практика існує у європейських країнах, коли одна частина ринку функціонує як ряди з продуктами, інша — як зона з їжею та культурними заходами. Всі зібрані гроші з куплених квитків мають піти саме на подібну трансформацію Житнього та до БФ Сергія Притули для придбання дрона DJI Mavic 3 Fly More Combo.  

Чому саме Житній ринок?

Житній — не тільки найстаріший ринок Києва, а й, згідно з літописами, один із найстаріших ринків Київської Русі. Але зараз стан будівлі плачевний: зі стелі капає після дощу, фарба осипається, вікна брудні, а вентиляції немає. Останній раз його ремонтували у 1980 році. 

Ідея команди Клопотенка  дати Житньому другий шанс. Шанс остаточно не занепасти, шанс стати культурним магнітом Подолу. Це місце зі своєю енергетикою та ніби порталом в радянські часи. Ринок побудований у стилі ультрамодернізму, і ця радянська естетика багато кому подобається. Наприклад, закордонним туристам. Житній має потенціал збирати людей різного віку — не тільки заради українських продуктів, а й відпочинку. І саме цей потенціал хотіли продемонструвати поп-апом «Кий. ШЕФ. Хорив».

Житній ринок

Як пройшов захід? 

Попри дощ, у суботу ринок зустрів відвідувачів чергами. Не тільки на вході, а й біля фудкорнерів. Можливо, тому що їх було менше, ніж зазвичай є на київських фестивалях. А, можливо, через те, що захід відвідало більше людей, ніж планували організатори.

Євген Клопотенко та Євген Янович

Я приємно здивований, але сьогодні на Житньому зібралося у два рази більше людей, ніж ми очікували,

 

Локацію розділили на декілька зон: стритфуд-корнери на вулиці, секція з фермерськими товарами з різних куточків України, тусовочна площа зі столиками для їжі та живою музикою, а також стійки зі стравами закладів Євгена Клопотенка. Вибір страв був невеликий, тому практично біля кожної точки була черга. Надворі люди обирали між чебуреками, морепродуктами, шаурмою та стравами на грилі, всередині — між пончиками від Ponchyk Boy, тортами з MilkBar та равликами. Разом з напоями та вхідним квитком, такий обід міг обійтися у 400+ грн.

На другому поверсі ринку розмістили точки від закладів Клопотенка: «100 років тому вперед» та бістро «Інші». Щоб спробувати борщ з рибою або миргородське сало, треба було теж простояти у черзі. Проте людям це не заважало: вони сміялися та веселилися, адже скучили за офлайн-спілкуванням. 

При вході на ринок відвідувачів зустрічала фотозона, яку спеціально для гастрономічного поп-апу зробила українська художниця Соня Морозюк. Далі розташували сцену, де виступали українські музиканти. Через гучність живої музики іноді не було чутно самого себе, проте це не зіпсувало загальних вражень. Житній ожив, адже у нього повертали життя самі люди. Вони зацікавлено розглядали українську фермерську продукцію, пробували мікрогрін, солодощі з часнику, мед з додатками та трав’яні полтавські чаї. Вони обговорювали виступи та навіть танцювали.

Наш бізнес стартував під час війни й стрімко почав розвиватися. Ми неймовірно щасливі, що сьогодні беремо участь у гастрономічному поп-апі та можемо розповісти про свій продукт. Думаю, що так само може розвиватись і Житній ринок. Зараз саме час відновлювати нашу спадщину

 

Найбільший інтерес викликали кулінарні батли між професійними кухарями та зірками українського шоубізнесу. Кожному учаснику Євген Клопотенко та глядачі давали завдання. Наприклад, шеф-кухар Артем Кабулахін та ведучий Женя Янович мали приготувати чебуреки за обмежений час, до того ж однією рукою. З посмішок людей було видно, що цей ігровий формат їм дуже «зайшов». 

 

Однак позитивні враження час від часу псували об’єктивні реалії Житнього, а це задуха та стеля, що протікає. Організатори навіть розмістили басейни з качечками на місцях протікань. Так, це згладжувало загальний дискомфорт і викликало іронічні посмішки, але загальну ситуацію не виправило. Коли на тебе з десяток разів з різних боків капне вода, стає очевидно: Житній точно потребує ремонту. І якщо не повернути в нього життя зараз, потім може стати пізно. 

Текст: Олександра Шмарова

Фото: Вікторія Степаненко