Фільм "Все завжди і водночас" став найкращим фільмом 2023 року. Ця стрічка отримала сім нагород на церемонії вручення "Оскар" — за найкращу жіночу роль, найкращого режисера, найкращого актора другого плану, найкращу жіночу роль другого плану, найкращий монтаж, найкращий оригінальний сценарій та найкращий фільм. Він став найуспішнішим проєктом цього року.
Про що фільм
Фільм "Все завжди і водночас" режисерів Дена Квана і Деніела Шайнерта це калейдоскопічна фантастика про мультивсесвіт, де головні герої — азійська сім’я, яку втягнули в міжвимірну пригоду.
Сюжет
У сюжеті фільму йдеться про жінку, Евелін Ванг, яка разом зі своїм чоловіком володіє пральнею. У неї багато турбот та проблем, як і у багатьох людей, що знаходяться у стані кризи середнього віку — податкова переслідує її за помилковий звіт, чоловік вимагає розлучення, а донька лесбійка не хоче шукати собі хлопця. Прагнучи виправити хоча б щось у своєму житті, героїня їде у податкову інспекцію, щоб зберегти бізнес. Проте раптом відбувається щось фантастичне — вона чує голос свого чоловіка, але з іншого всесвіту. Він повідомляє, що з'явився спосіб переміщувати свідомість у тіла своїх двійників з інших реальностей, це може призвести до трагічних наслідків — усім всесвітам загрожує зло. Героїня вирушає в інші виміри, здобуваючи нові здібності та досвід. Виявляється, що вона може бути майстром бойових мистецтв, актрисою, шеф-кухарем або навіть оперною дівою.
Чому фільм особливий
Фільм "Все завжди і водночас" — мультижанровий. Це й наукова фантастика, фентезі, комедія абсурду, фільм про бойові мистецтва та навіть мультфільм. У стрічці намагаються розкрити безліч філософських тем: від "generation gap", тобто стосунків між батьками та дітьми до одного з найскладніших питань, яке задає людина до самої себе — хто я така та ким я могла б стати, якби не... Це стовідсотково доросле кіно зі складним початком, який може здатися навіть нудним. Та коли сюжет розкривається, починається справжнє божевілля монтажу та акторської гри. Критики порівнюють цей фільм із "Матрицею" та "Космічною Одіссеєю 2001 року".
Як сприйняли стрічку
На сайті агрегатора рецензій Rotten Tomatoes рейтинг схвалення фільму становить 95% на основі 382 рецензій із середнім рейтингом 8,6/10.
Metacritic, який використовує середньозважену оцінку, поставив фільму оцінку 81 зі 100 на основі 54 критиків, вказуючи на "загальне визнання".
Відгуки критиків
Критики високо оцінили цю стрічку. Девід Ерліх з IndieWire назвав фільм "оргіастичним твором очманілого генія", високо оцінивши режисуру та гру, зокрема Мішель Йо.
Девід Руні з The Hollywood Reporter підкреслив, що ця стрічка — "несамовитий бед-тріп, шалено творчий і часто дуже веселий".
Чарльз Брамеско, який писав для The Guardian, похвалив режисерів за побудову "великого, складного, відшліфованого та детального бачення".
Емі Ніколсон з The Wall Street Journal написала: "Протягом майже двох з половиною годин фільму, події подвоюються та знову подвоюються, ніби це чашка Петрі, яка кишить найсміливішими ідеями пана Квана та пана Шайнерта".
У своїй рецензії для Vanity Fair Морін Райан підкреслила гру головної героїні, написавши: "Йо наповнює Евелін зворушливими відтінками меланхолії, жалю, рішучості та зростаючої цікавості".
Цікаві факти
Головна актриса фільму, Мішель Йо стала другою "кольоровою" жінкою, яка отримала "Оскар" за найкращу жіночу роль. Першою була Холлі Беррі у 2002 році. "Для всіх маленьких хлопчиків і дівчаток, які схожі на мене та дивляться на мене сьогодні ввечері — це маяк надії та можливостей", — прокоментувала вона, а також додала: "Жінки, ніколи не дозволяйте нікому говорити вам, що ваш розквіт минув".
Раніше ми писали, чому стрічка "Вавилон" від режисера Дем'єна Шазелла має всі шанси стати культовою.