ЛГБТ книжки
Фото: freepik.com

Література з квір-репрезентацією поступово виборює своє місце на книжкових полицях. Як і інші книжки, вона належить до різних жанрів та розповідає різні історії. Романтичні, захопливі, страшні, життєві, а іноді вже зовсім фантастичні. На честь Прайд-місяця ми підготували добірку книжок з ЛГБТ+ героями, які були видані українською мовою.

"Називай мене своїм ім’ям"

Автор: Андре Асіман (США)
Видавництво: Book Chef

Один з найвідоміших сучасних творів на квір-тематику. Великою мірою — завдяки чуттєвій екранізації 2017 року з Тімоті Шаламе та Армі Гаммером у головних ролях. Книжка вийшла у 2007 році, а в 2019-му побачило світ її продовження "Знайди мене".

Розповідь у романі ведеться від імені головного героя Еліо Перлмана, який згадує події багаторічної давнини, коли йому було 17 років. Кожного літа його родина запрошувала пожити в їхньому сімейному домі на півночі Італії докторанта, який допомагав батьку з науковими матеріалами. Влітку 1983 року до Перлманів приїхав Олівер — безтурботний та дещо відсторонений 24-річний чоловік. Він викликає неабияку зацікавленість в Еліо, яка згодом переростає у сексуальний потяг та справжню закоханість. Юнака накриває вир небачених до того відчуттів та переживань, які може принести тільки перше кохання.  

Називай мене своїм ім’ям

"Середина світу"

Автор: Андреас Штайнгьофель (Німеччина)
Видавництво: Видавництво Старого Лева 

У центрі оповідання — 17-річний підліток Філ, що живе зі своєю молодою мамою Гласс та сестрою-близнючкою Діаною у маєтку на околиці невеликого провінційного містечка. Юнак намагається зорієнтуватися у вирі людських дивацтв і шукає порозуміння зі своїми родичами та оточенням. Сестра Філа закривається в собі та майже ні з ким не розмовляє, трохи дивна, але дуже любляча мама колекціонує коханців та надає досить сумнівні психологічні послуги, а про батька взагалі нічого не відомо. Сам же Філ закохується у свого однокласника та досліджує “чорні діри” власної душі разом з найкращою подругою Кет.

Багато в чому "Середина світу" — це історія про дорослішання, самопізнання та пошук свого “я”. А ще ця книга — про те, якими дивними, складними та цікавими істотами насправді є люди, адже десь у душі кожного з нас є свої “чорні діри”.

Середина світу

"Середня стать"

Автор: Джеффрі Євгенідіс (США)
Видавництво: Видавництво Старого Лева 

Проникливий роман-епопея про пошук самоідентифікації інтерсекс-людиною, яку не можна віднести до чоловічої або до жіночої статей. За цю книгу її автор, американський письменник грецького походження Джеффрі Євгенідіс, отримав Пулітцерівську премію.

Головного героя Калла, що походить з родини грецьких емігрантів Стефанідісів, з дитинства виховували як дівчину Калліопу. В підлітковому віці тіло Калліопи починає зазнавати зовсім нетипових для дівчини трансформацій, і вона переконується, що дуже сильно відрізняється від дівчат-одноліток, проте ще не розуміє, в чому ж саме полягає ця відмінність. Все змінює нещасний випадок, через який Калліопа потрапляє до доктора та дізнається про унікальну особливість свого тіла та вчиться приймати своє нове "я". Паралельно з історією Кала, роман також розповідає про родину Стефанідісів: міграцію бабусі та дідуся до США, асиміляцію в американському суспільстві в Детройті, а також про індустріальний зліт та подальший занепад самого міста.  

Середня стать

"Години"

Автор: Майкл Каннінгем (США)
Видавництво: Vivat

У найвідомішому романі Майкла Каннінгема сплітаються долі трьох жінок — видатної англійської письменниці Вір­джинії Вулф із патріархального Річмонда, домогосподарки Лори Браун із повоєнного Лос-Анджелеса та сучасної нью-йоркської лесбійки Клариси Вон. Ці жінки живуть у різний час та у різних містах, але їх об’єднує книжка Вулф "Місіс Делловей" і магія часу. Ситуації, в яких опиняються героїні, віддзеркалюють події роману в романі, а деякі з героїв наче самі зійшли з його сторінок. 

Усі три головні героїні тією чи іншою мірою виходять за рамки гетеросексуальності. Та й другорядні персонажі у романі демонструють різноманітні сексуальні орієнтації. Певною мірою, "Години" досліджують питання свободи вираження своєї сексуальності та почуттів у різні часи. Наприклад, для Вірджинії Вулф та Лори Браун було б надзвичайно важко "вийти з шафи" через нетерпимість суспільства у їхні часи, а Клариса Вон вже може не приховувати свою любов до іншої жінки.  

Години

"Беззоряне море"

Автор: Ерін Морґенштерн (США)
Видавництво: Vivat 

Розіб’ємо добірку магічним реалізмом, в якому ЛГБТ-репрезентація є скоріш приємним плюсом, ніж основною темою оповідання. Головний герой книжки — відкритий гей, який має чудову романтичну лінію з іншим важливим персонажем історії. Але це — лише частина тих неймовірних подій, що розгортаються в книжці.

В "Беззоряному морі" химерним чином переплітаються сучасне оповідання, народні казки, "історії в історії", сновидіння та фантастичні світи. Одним із центральних персонажів роману є студент Закарі Роулінз, до рук якого потрапляє загадкова книжка, де, серед інших оповідей, також описані історії з його власного дитинства. Дивна книжка розбурхує уяву Закарі, тож він вирішує розкрити її таємницю. Пошуки відповідей приводять його на маскарад у Нью-Йорку, до секретного клубу, до підземної бібліотеки та в інший вимір.  

Беззоряне море

"Безбарвний Цкуру Тадзакі та роки його прощі"

Автор: Харукі Муракамі (Японія)
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Колись Цкуру Тадзакі був одним з п'ятірки нерозлучних друзів, кожен з яких, крім нього самого, мав "кольорове" ім'я. Але одного разу друзі різко і без будь-яких пояснень обірвали з Цкуру всі стосунки, а незабаром зник і його близький університетський друг. Ці події змусили героя вважати себе "безбарвною" людиною, що приречена на самотність.16 років потому 36-річний вирішує знайти старих друзів, з'ясувати, чому вони покинули його, та загоїти старі рани. 

Харукі Муракамі у своїх творах неодноразово звертався до квір-тематики. Так і тут один з персонажів роману після невдалого шлюбу усвідомлює, що він — гей, через що його не полишає відчуття самотності та пригніченості. А деякі інші герої мають стосунки, які також навряд можна назвати суто гетеросексуальними.  

Безбарвний Цкуру Тадзакі та роки його прощі

"Тепло його долонь"

Автор: Юрій Ярема (Україна)
Видавництво: Видавництво Анетти Антоненко

В центрі історії — молодий провінційний хлопець, який приїжджає до столиці в пошуках кращої долі та кохання. Головний герой намагається змінити світ на краще, не приховує своєї гомосексуальності, вплутується у суперечки та інколи виходить з них переможцем. Він постійно стикається з проявами нетерпимості й навіть потрапляє до рук негідників і лише дивом залишається живим. Та провівши героя через усі випробування, автор робить йому подарунок — тепло стосунків, на яке він уже не сподівався.

Автор Юрій Ярема називає свою книжку першим українським гей-романом. Не можемо зі стовідсотковою впевненістю сказати, чи так це насправді. Але поки ЛГБТ-література для українських авторів все ще залишається досить табуйованою темою, такі книжки дійсно є штучним явищем. 

Тепло його долонь

"Майя та її мами"

Автор: Лариса Денисенко (Україна)
Видавництво: Видавництво

Наостанок — неймовірно добра дитяча книжка, яка розповідає не тільки про різні форми любові, але й про дуже різні та незвичайні родини. У головної героїні Майї — одразу дві мами, які однаково сильно люблять її. Але ця книжка — не тільки про них. Через короткі історії та дотепні ілюстрації Майя знайомить читачів зі своїм класом, де навчаються інші діти з незвичайних родин. Наприклад, Соломійка та Софійка з’явилися на світ завдяки науці, Кирило живе з опікуном, а Раїса із сім’єю переїхала з Криму. Та попри те, що ці діти мають такі несхожі життєві ситуації, вони ставляться один до одного з розумінням та повагою.

Авторка книжки, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, показує сімейні та загальнолюдські цінності, але без стереотипів та зашореного сприйняття, притаманного багатьом дорослим. Адже право на повагу та розуміння заслуговує кожна людина, незалежно від її національності, зовнішності, статі, орієнтації тощо.

Майя та її мами

Що почитати: 5 книг від Білла Гейтса на літо