ЗНО та вступна кампанія 2020: два сценарії від МОН

Початок вступної кампанії у цьому році залежить від того, коли пройде зовнішнє незалежне оцінювання, а ЗНО -- від того, коли саме закінчиться карантин. Наразі карантин продовжили до 11 травня, але у Міністерстві освіти та науки України й раніше прогнозували два варіанти розвитку подій. Які саме, розкажемо далі.

ЗНО за будь-яких обставин

На всеукраїнському рівні зовнішнє незалежне оцінювання вперше провели у 2006 році. А з 2008 року складання ЗНО стало головною умовою для вступу до закладів вищої освіти (ЗВО). Змінювати цю норму в 2020 році не планують ― ба більше, в умовах пандемії Міністерство освіти та науки вважає ЗНО більш безпечнішим, ніж вступні іспити в інститутах.

У 2019 році ЗНО проводилося з 21 травня по 13 червня. Додаткову сесію, для тих, хто з поважних причин не зміг взяти участь в основній, проводили з 26 червня по 10 липня. Цього року через карантин ЗНО може стартувати 25 червня або навіть 17 серпня. Ось так виглядають два варіанти розвитку подій у датах.

У противагу ситуації з коронавірусом, складання ЗНО дійсно виглядає безпечнішим ― в аудиторію допускають тільки по 15 людей та по два інструктори. До того ж, цього року між учнями має зберігатися дистанція до 1,5 метрів, кожному нададуть «індивідуальні засоби безпеки». А саме приміщення планують провітрювати та дезінфікувати.

Про нові правила МОН розповіло на своїй сторінці в Facebook 23 квітня. За добу пост отримав понад 400 коментарів та 2 тисяч поширень. Зокрема, батьки переймаються, як діти будуть у масках сидіти у спеку, пропонують збільшити кількість центрів тестування, тощо.

«Під час ЗНО може бути жарко, діти сидітимуть в масках, що обмежують надходження повітря. У дітей в стресовій ситуації можуть початися панічні атаки і проявитися неврологічні симптоми. Міністерство повинно подбати про дітей і забезпечити присутність медпрацівників або психологів», — коментує у Facebook Марія Семенчук з Києва.

Провести ЗНО дистанційно неможливо, принаймні цьогоріч. Адже інструктор не зможе проконтролювати, чи списує школяр, чи консультується він з кимось та чи дійсно саме заявлена людина проходе тестування, а не її старший брат чи сестра. Саме завдяки контролю за процесом зберігається неупередженість та об'єктивність результатів ЗНО. А технічних умов для забезпечення цього у віддаленому форматі поки не придумали.

Також у МОН обіцяють, що учасники, які контактували з хворими або самі інфікувались коронавірусом, складуть ЗНО під час додаткової сесії. А якщо через хворобу будуть змушені пропустити тестування, їх взагалі звільнять від ЗНО за станом здоров’я ― це правило діяло і раніше для людей з низкою захворювань. Для таких категорій абітурієнтів в умовах вступу до університетів передбачені окремі особливості та форми проведення вступних іспитів.

 

Які зміни будуть у вступній кампанії через карантин

Отже, коли учні 11 класів здадуть ЗНО, розпочнеться прийом документів до вишів. В усіх вищих освітніх закладах просять надати сертифікати про проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Крім цього, у переліку документів ― паспорт чи ID-картка, документ про повну загальну середню освіту та додаток до нього, фотографії та конверти. Хлопцям додатково — військовий квиток чи приписне свідоцтво.

«Синові 16 років. Збирається в КПІ, в фаворі ― прикладна математика. Зарахування на цю спеціальність тільки за результатами ЗНО, — ділиться киянка Вікторія Пономарьова, — Для підготовки до тестування зараз гарні умови. Син не відволікається ні на що, крім предметів, які здає».

Вікторія розповідає, що син готовий чекати навіть до осені, аби потрапити до обраного інституту. Адже є усі шанси, що вступна кампанія цього року розпочнеться у жовтні. Ось два сценарії з датами, що озвучили у МОН.

Також є деякі нюанси в загальній організації процесу. Наприклад, як і у минулому році, усі заяви на вступ до вишів майбутні студенти подають онлайн через власні електронні кабінети на ресурсі «Освіта всім». Проте поки на сайті розміщена інформація за 2019 рік.

Обіцяють ще одну новацію через коронавірус — електронний підпис на документах на вступ, аби додатково не везти оригінали до початку навчання. Для цього розробляється окремий додаток до електронного кабінету. Проте ті, хто має будь-які пільги, мають принести документ, що підтверджує статус, хоча б в один університет. Там документ перевірять та завантажать у Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО).

Дізнаватися подробиці щодо точного пакету документів та термінів, умов їх подачі варто у приймальних комісіях закладів. І краще телефонувати, бо не всі оперативно оновлюють сайти. Наприклад, на сайті Національного медичного університету імені О.О. Богомольця остання новина у розділі «Вступна кампанія 2020» ― про перенесення Дня відкритих дверей на 24 квітня через початок карантину. Принаймні така ситуація була на момент виходу статті. 

Що ще нового чекати вступникам у 2020 році?

Взагалі, навіть й без карантину вступна кампанія у 2020 році буде мати багато нововведень. Наприклад, у цьому році, згідно з Умовами прийому 2020 року, будуть приймати сертифікати ЗНО 2017 (крім іноземних мов), 2018 та 2019 років.

«Вважаю несправедливим, що сертифікат ЗНО з української мови за 2017 рік буде дійсним, а з англійської ні. Вони вважають, що дитина забуде мову за декілька років? Але й українську мову теж можна забути. В англійській мові хоча б правила правопису не змінювали», ― ділиться Валентина Мураховська, мама випускниці.

Ще одна новація ― скорочення кількості заяв на бюджет з семи до п’яти та відміна обмеженої кількості спеціальностей. Кількість заяв на контракт традиційно не обмежуватиметься.

У минулому році дозволялось обирати чотири спеціальності та звертатись до семи вишів. Проте 35,8% і 42,4% вступників, які отримали бюджетні місця за шостим і сьомим пріоритетами відповідно, відмовилися від них.

 

Є зміни у вимогах до мінімальних балів на бюджетні місця. У 2020 році претендувати на безкоштовне навчання можуть вступники, які наберуть 125 і більше балів. У минулому році обмеження ставили тільки для певних спеціальностей, що залишились і в цьому році: 150 балів ЗНО з другого та третього конкурсних предметів треба мати для вступу на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». Трохи підвищився конкурсний бал на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини» -- зі 130 балів він виріс до 140.

«При вступі також враховують участь та перемогу у всеукраїнських олімпіадах. Але через карантин четвертий етап з дев’яти предметів був скасований. Отже у школярів стало менше переваг перед іншими», ― ділиться Валентина Мураховська, мама випускниці.

Перелік усіх вищих освітніх закладів та спеціальностей опублікований на сайті Вступ.ОСВІТА.UA. Також в усіх є можливість отримати освіту безкоштовно. У Києві 18 вишів отримали державне замовлення. Переглянути перелік закладів та спеціальностей можна тут.

До речі, українці з тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу можуть вступати без складання ЗНО в один з 77 закладів України, підпорядкованих МОН. Для таких вступників розробили покрокові інструкції з переліком населених пунктів, з яких можна вступити до ВНО по спрощеній процедурі.

А що робити вступникам, які не школярі?

Усі, хто хоче отримати другу чи третю вищу освіту бакалавра, мають складати ЗНО. І строк подачі документів для тестування не відрізняється. На основну сесію документи приймали до 24 березня, але якщо епідеміологічна ситуація не покращиться, буде шанс взяти участь в додатковій сесії ЗНО. Зазвичай, право на реєстрацію в цей період мають лише деякі категорії громадян, аде з огляду на ситуацію з коронавірусом МОН розглядає можливість уточнення цих категорій.

Терміни вступної кампанії на магістратуру також залежать від того, коли закінчиться карантин. Реєстрація для проходження єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) планувалась з 6 травня до 3 червня 2020 року включно. Але через складну епідеміологічну ситуацію у МОН наразі є два сценарії проведення вступної кампанії.

Опубліковані також програми, по яким можна готуватись для тестування.

«Якщо за першою освітою ви філолог, можете поступати на “Міжнародний бізнес” чи “Міжнародні економічні відносини”. Навчання у нас передбачає знання англійської мови. Тому обов’язково треба здавати екзамен з іноземної мови у форматі ЗНО. У минулому році ми реєстрували охочих після 18 травня. У цьому році усі можуть оформити реєстрацію самі. Проте чекаємо ще якихось вказівок до 6 травня щодо дій в умовах карантину, — розповідає Алла Губіна, представниця заочного відділення Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, — Також для вступу треба здати профільний предмет у нас в інституті. Наприклад, “Зовнішня дипломатія Україна” чи “Бізнес”».

Чи будуть ще якісь зміни? Скоріше за все, так. Як бачимо, в Міністерстві освіти та науки намагаються провести ЗНО та вступну кампанію з урахуванням дистанції та епідеміологічної ситуації загалом. Поки ж слідкуйте за новинами у групі у Facebook «Вступ 2020» та на сайті МОН-COVID19.

Читайте також: «Нові правила грошових переказів: що можна, а що ні»