Проєкт «Фінгвін» створив інструкцію з того, як навчити старше покоління користуватися інтернет-сервісами для сплати комунальних та інших послуг. НашКиїв.UA вирішив поділитися нею зі своїми читачами. Особливо ці поради будуть доречними під час карантину, коли літнім людям краще не виходити зайвий раз з дому і не стояти в чергах, ризикуючи підхопити небезпечний вірус.
Інтернет в Україні – справа молодих
Згідно зі статистикою, в Україні інтернетом користується 60% населення. Ця цифра постійно зменшується, коли йдеться про старше покоління. Так, якщо 91,1% підлітків активно використовують переваги цифрових технологій, то серед 36-59-річних ця цифра доходить тільки до 65,1%. І лише 26,5% українців у віці 75 років і старше хоч іноді вмикають інтернет.
Однією із причин такої статистики є страх старшого покоління перед новими технологіями і звичка «жити по-старому». Втім, цю ситуацію можна змінити.
Розкажіть про переваги
Для початку розкажіть своїм батькам, які можливості відкриються перед ними в разі користування інтернет-сервісами.
Переваги оплати онлайн:
- швидкість;
- економія часу і сил;
- можливість здійснювати платежі в будь-який час доби і з будь-якого місця;
- простий контроль фінансів;
- економія – як правило, комісія платіжних сервісів нижче банківських;
- повернення грошей (у разі підключення кешбек).
Що можна оплачувати через інтернет:
- всі комунальні послуги (електрику, воду, опалення, газ, ліфт, домофон, вивезення сміття та інше);
- послуги за телебачення та інтернет;
- покупки в інтернет-магазинах, в тому числі й продуктових;
- штрафи, податки;
- усі послуги державних підприємств (оплата курсів, абонемента в бібліотеці і т.д.);
- страхові внески;
- таксі;
- послуги медичних установ;
- послуги доставки (наприклад, їжі) та інше.
Наприклад, аби оплатити комунальні послуги, не потрібно зайвий раз виходити з дому, для цього достатньо скористатися одним з електронних сервісів:
Як оплатити комунальні послуги з мобільного через Приват 24:
Почніть із простого
Розповідати літнім батькам про ази цифрової індустрії потрібно просто, не використовуючи специфічної термінології. Введення до світу цифри починайте поетапно:
1. Відкрийте банківську картку
Для цього потрібно, щоб ваші батьки взяли паспорт, ідентифікаційний код і пішли до відділення обраного банку. Заздалегідь вивчіть, яка фінансова установа пропонує найвигідніші умови. Так, вашим батькам напевно підійде банківська карта з можливістю безпроцентної оплати в інтернеті, а також не зайвою буде і наявність функції кешбек.
2. Створіть «особистий кабінет»
У спеціальному сервісі обраного банку додайте акаунт (на мобільний телефон звантажте додаток), введіть усі необхідні дані. Покажіть батькам, як потрібно входити до системи, напишіть їм логін і пароль. Поясніть, де міститься важлива інформація, якими розділами потрібно користуватися.
Не потрібно подавати багато зайвої інформації, приміром, презентувати можливості бізнес-сторінки. Розповідайте тільки про те, чим ваші батьки дійсно будуть користуватися.
«Насправді літня людина може розбиратися в сучасних гаджетах не гірше підлітка. Однак, як ми знаємо, молодість – вона дуже смілива, а зрілість – досвідчена, все сприймає з побоюванням. Потрібно викликати інтерес у мами чи тата, показати, які можливості перед ними відкриваються. Що комп’ютер чи телефон – це не тільки розвага, а й дуже функціональний інструмент. Добре б продемонструвати їм наочно, як можна швидко робити покупку в інтернеті або оплатити рахунок. Подібні навички – справа часу, головне – бажання», – розповідає практикуючий психолог Олена Петренко.
Найскладніше – в кінці
Після того, як ваші мама і тато навчаться користуватися своїм кабінетом і здійснювати платежі, можете переходити до більш складних завдань. Підключіть їх картки до популярних систем Google Pay, Apple Pay.
Це зручно, оскільки робити покупки онлайн чи розплачуватися у стаціонарному магазині можна за допомогою мобільного пристрою.
Кращий помічник – практика
Обов’язково підкріплюйте отримані теоретичні знання практикою. Здійсніть кілька оплат разом із батьками, коментуючи кожну свою дію. Потім запропонуйте мамі чи татові зробити те ж саме, але вже під вашим наглядом.
Розкажіть про правила безпеки онлайн-оплат
Винахідливі зловмисники знаходять усе нові й нові способи обману людей в інтернеті. Попередьте батьків про поширені шахрайські схеми в онлайн-середовищі.
Отже, навчити літніх батьків користуватися перевагами онлайн-сервісів нескладно, головне зацікавити і набратися трохи терпіння у процесі навчання. Зрештою ж, ви пам’ятаєте, хто вчив вас їсти ложкою?
У статті використані фото depositphotos.com
Читайте також: «Які онлайн-курси та онлайн-марафони стали безкоштовними через карантин».