Справжнє кіно: кращі фільми фестивалю документалок Docudays 2017
Фото: moviegram.com.ua

Цього року фестиваль сфокусувався на екологічних проблемах. Його слоган звучить загрозливо: "Прощавай, людино!" Програма, в якій зібрані тематичні стрічки, називається "4 градуси". Саме на стільки може підвищитися середня температура на планеті до кінця століття за прогнозами вчених.

Нашими фаворитами у цій програмі стали два фільми.

"Коли два світи зіштовхуються", режисери Гейді Бранденберґ, Метью Орзел

 

Фільм про напружену боротьбу між владою та корінними народами за землю в Перу. Мешканці відстоюють право жити на своїх територіях, влада ж хоче грошей: нафти, алмазів та інших багатств, що ховає ця земля. Конфлікт проходить усі стадії, включаючи насильство з численними жертвами.

Фільм вийшов минулого року та був відзначений на багатьох фестивалях. Серед його нагород приз глядацьких симпатій на фестивалі у Цюриху, спеціальний приз журі за найкращий іноземний документальний фільм на фестивалі "Санденс" та кілька інших.

Де і коли дивитися: 25 березня, 19:00, червоний зал Будинку кіно

"Демон скорботи", режисер Ліанґ Жао

 

Цей фільм — авторська рефлексія на тему зміни життя в Монголії під тиском сучасної економіки. Філософські роздуми поєднуються з чистою візуальною насолодою: фільм надзвичайно красивий.

Стрічка отримала купу схвальних відгуків від авторитетних видань та нагороди на Венеціанському та Гонконзькому міжнародних кінофестивалях.

Де і коли дивитися: 27 березня, 19:00, червоний зал Будинку кіно

Логічним продовженням екологічної теми стане програма "Покоління С", де "С" означає "споживання". Для фанатів фешн-індустрії, одягу, ресайклінгу найкращим вибором буде фільм "Вийшло з моди".

"Жуки", режисер Андреас Йонсен

Зацікавленим у темах сільського господарства та економіки ми рекомендуємо стрічку "Капуста, картопля та інша сатана", яка досліджує фермерство у Румунії. Але особисто нам здається найцікавішою стрічка "Жуки" молодого датського режисера Андреаса Йонсена.

Цей фільм розповідає про комах як про продукт харчування. Вони поживні, їх вирощування безпечне для навколишнього середовища, а кухарі обіцяють, що комахи можуть бути смачним делікатесом. Значна кількість мешканців Землі уже харчується комахами. Можливо, це їжа майбутнього?

Фільм не для людей з низьким порогом чутливості, але цікавий і небанальний.

Де і коли дивитися: 29 березня, 20:00, синя зала Будинку кіно

"Процес: Російська держава проти Олега Сенцова", режисер Аскольд Куров

Гучною подією цьогорічного фестивалю буде стрічка про Олега Сенцова — українського режисера, який з 2014 року перебуває в російській в'язниці за сфабрикованими звинуваченнями. Фільм з успіхом був презентований цього року на міжнародному кінофестивалі "Берлінале" і тепер доїхав до Києва.

Де і коли дивитися: 25 березня, 21:00, червоний зал Будинку кіно

"Діксіленд", режисер Роман Бондарчук

Традиційно Docudays збирає найкращі зразки української документалістики за минулий рік. Ми рекомендуємо подивитися фільм одного з найцікавіших українських режисерів Романа Бондарчука про дитячий оркестр. Стрічка Dixieland розповідає зворушливу історію про дорослішання маленьких музикантів.

Фільм представлено в програмі "DOCU/Юність", що зібрала стрічки для (і про) дітей та підлітків.

Де і коли дивитися: 28 березня, 20:30, синій зал Будинку кіно

Програма "Три речі, які я не знаю про неї"

Однією з найцікавіших подій цьогорічного фестивалю обіцяє бути програма, присвячена жінкам, під назвою "Три речі, які я не знаю про неї". У програмі заявлено три фільми, і всі три заслуговують на увагу. Фільм "Ама сан" розповідає про японських жінок, що пірнають в океан та дістають звідто мушлі й перлини. Стрічка "Гулістан — земля троянд" — це історія про жінок-партизанок із Курдистану. Проте ми зупиняємо вибір на фільмі "Венери" (режисерки Леа Ґлоб, Метте Карла Альбрехтсен).

 

У цьому фільмі сто жінок розповідають про власний сексуальний досвід. Стрічка вийшла дуже відвертою і щирою, при цьому має суворе вікове обмеження 18+.

Де і коли дивитися: 25 березня, 17:00, кінотеатр "Кінопанорама"

"О, інтернет! Мрії цифрового світу", режисер Вернер Герцоґ

 

Легенда світового кіно Вернер Герцоґ зняв фільм про інтернет. Він досліджує історію Мережі, її трансформації, закони, а найголовніше, вплив на реальність та людей. Цей фільм демонструється в рамках програми Homo Science, присвяченої науково-популярній документалістиці.

Де і коли дивитися: 25 березня, 21:15, синій зал кінотеатру "Київ"

Програма "Майстри"

Цього року Docudays радує нас програмою "Майстри", до якої увійшли останні роботи документалістів зі світовим ім’ям. Можна буде переглянути нові роботи Сергія Буковського, Аудрюса Стоніса, Мірослава Янека та Павела Лозінського.

 

Ми ж виділяємо фільм "Без назви" Міхаеля Главоггера та Моніки Віллі за драматичну історію створення. Міхаель Главоггер вирушив у навколосвітню подорож з глобальною метою — зняти стрічку про світ. Він встиг побувати на Балканах, в Італії та Африці. Потім захворів на малярію й помер. Матеріал з подорожі змонтувала співавторка Міхаеля Моніка Віллі.

 

Програма "Docu/Хіти"

І наостанок найсмачніше. На кожному Docudays є програма "Docu/Хіти", в якій зібрані стрічки, що отримали помітні нагороди на фестивалях . Якщо чесно, тут треба дивитися все. Ми ж рекомендуємо фільм "Шторм" режисерки Татьяни Уесо.

 

Цей фільм певною мірою продовжує "жіночу" програму. Через монологи двох жінок глядач дізнається про життя в Мексиці, про корупцію й несправедливість, які сильно впливають на життя героїнь.

Де і коли дивитися: 27 березня, 17:00, синій зал Будинку кіно

"День звільнення", режисери Уґіс Олте і Мортен Траавік

Цей огляд ми завершуємо фільмом, що закриє фестиваль. Мова йде про "День звільнення" режисерів Уґіса Олте й Мортена Траавіка.

 

Рок-гурт зі Словенії під назвою Laibach хоче провести концерт у Північній Кореї, найзакритішій країні, що існує зараз на планеті. Північна Корея, як завжди, готується до війни, в ній панує цензура і диктатура, її мешканці переважно навіть не знають, що буває рок-музика, тим більше в якійсь Словенії. Але для музики немає нічого неможливого.

Де і коли подивитися: 30 березня, 20:00, червоний зал Будинку кіно. Вхід лише за запрошеннями, проте ми щиро сподіваємося, що після фестивалю будуть додаткові покази

 Читайте також: "Афіша вихідних: головні події Києва 24-26 березня".