Дім, куди хочеться повертатися. Поради дизайнера, як затишно переобладнати балкон чи терасу

Ми звикли бачити балкон місцем, де зберігаються речі ще від часів прадідів. Погодьтеся: у шафах на балконі можна знайти такий раритет, про який навіть здогадатися важко. Проте чи правильно забивати мотлохом те, що може стати головним місцем для релаксу?

Дизайнерка Дінара Юсупова підібрала практичні та легкі у виконанні поради, як зробити сад, терасу чи балкон зоною затишку та відпочинку. 

Дінара Юсупова,
дизайнерка інтер’єрів та засновниця студії YOUSUPOVA

За період карантину у нашому житті багато що стало інакшим. В цілому змінилося ставлення до життя. Людям стала важлива його якість: чисте повітря, вода, комфорт. Ми почали тяжіти до того, щоб окрім квартири мати ще й приватний будинок. Але якщо йдеться виключно про квартиру, вона повинна бути місцем відпочинку та релаксу.

У місті забагато інформації. Люди втомлюються не стільки від фізичного навантаження, скільки від розумового. Тому стало важливо знайти своє місце затишку. То чому б балкону чи невеличкій терасі ним не стати?

Пандемія навчила нас жити тут і зараз. Коли ми повертаємося додому, хочемо у цей момент отримати якусь емоцію. Відключитися від зовнішнього світу та вловити миттєвість тільки для самого себе. Якщо приходити у чотири стіни та навіть там не мати місця для усамітнення, майже неможливо буде зупинитися та відпочити від ритмів оточення. А для цього важливий дизайн. У кожного свій комфорт.

Балкон

У проєктуванні будинків існує прийом, коли балкон поєднують з основними кімнатами. За умови, якщо дозволяє архітектура будівлі. Балкон як додаткова кімната — це зручно і комфортно. Він має бути багатофункціональним, щоб його можна було перетворити у зону для роботи, а потім — відпочинку. На балконі займаються йогою, медитують, насолоджуються напоями після робочого дня. Балкон є тим місцем, де працюють віддалено в умовах карантину, адже чотири стіни морально тиснуть на людину. Тому перше, що повинно бути на балконі — це крісло та столик. Бажано, щоб стіл можна було трансформувати, адже розмір балконів часто обмежений. Підійдуть варіанти розкладних чи навісних столиків, або таких, які можна прикріпляти та знімати.

Столик INDHOLT, JYSK

Балкон як зону відпочинку створює крісло. У своїх дизайнах ми часто використовуємо підвісні крісла. Якщо немає можливості його прикріпити, використовуємо меблі на ніжці, але все одно кріпимо їх до стелі. Уявіть: ви сидите на кріслі, вікна до підлоги, і спостерігаєте за вечірнім містом. Це дійсно красиво.

Крісло-гойдалка GJERN, JYSK

Атмосферу на балконі можна доповнити рослинами. Якщо ми щось бачимо у далечині, не означає, що ми не можемо додати щось зелене поруч з собою. У Мілані, наприклад, побудували багатоповерхівку, на кожному балконі якої розмістили дерева. Вся будівля, знизу й доверху, була вкрита своєрідним лісом. Про неї писали у ЗМІ. Наче й футуризм, але завдяки рослинам він стає ближчим до людини. Ми всі тяжіємо до природи.

Підставка для горщиків HAVE, JYSK

Щодо освітлення, то на балконі воно має бути помірне, ненав’язливе та терпиме до вологи. Можна використовувати світильники у формі свічок, що створюють атмосферу розслабленості.

Лампа-нічник SVARTAND, JYSK

Сад

Меблі для саду — це більше історія приватного будинку чи дачі. Нам хочеться усамітнення, якогось контакту з природою. У саду обов’язково має бути диванна зона, адже за містом ми частіше проводимо час на вулиці, аніж у приміщенні.

Проте меблі мають бути практичними. Я вибираю такі варіанти, щоб їх можна було залишити на вулиці у будь-яку пору року. У негоду подушки демонтовують, а сам каркас залишають на вулиці. Для цього меблі мають бути з якісних матеріалів.

В JYSK цього року з’явилась новинка — комплект садових меблів, який не боїться вологи. Вже за пів години після дощу ви зможете насолоджуватися відпочинком на терасі.

Комплект меблів VEMB, JYSK

У гарну погоду у дворі можна повісити гамак, розпалити барбекю та розкласти крісла, щоб уся сім’я зібралася в одному колі. Такі умови створюють комфорт та дозволяють нам розслабитися. Життя — це момент. Воно цінується саме так, а не тоді, коли ми заклопотані бігаємо у справах.

Гамак BERGFINK, JYSK

Якщо біля будинку є басейн, його варто обставити лавами-гойдалками чи шезлонгами. Універсальний комплект шезлонг + парасолька стануть у пригоді тим, хто засумував за теплими сонячними променями. Можна збудувати декоративне чи живе вогнище. Навколо нього зазвичай розставляють канапи, розкладні крісла та інші меблі. Хтось з родини грає в ігри, хтось відпочиває за келихом вина чи розмовами. Так приходить розслаблення. 

Атмосферу релаксу доповнює вуличне освітлення. Воно може автономним або провідним. Проте зараз часто використовують освітлення, яке виконує декоративну функцію: люстри у вигляді гілок, крісла з елементами світла тощо. Підсвітка дерев теж грає важливу роль, але тут варто знати про нюанси. Дерева варто підсвічувати зеленим кольором, щоб вони могли спати. Якщо підсвітити їх білим, рослини не відпочиватимуть.

Світлові акценти також можна робити на сходах чи дорогах, які плавно переходять у ландшафт. Існують вуличні бра і торшери, підлогове освітлення у вигляді свічок чи ліхтарів. Варіацій багато. Все залежить від задачі та настрою, який ви хочете отримати у результаті.

Ліхтар MENET, JYSK

Тераса

Важливо, щоб з тераси відкривався якийсь краєвид. Зараз, наприклад, ми проєктуємо терасу з виглядом на Київське море. На ній треба створити всі умови для відпочинку, щоб була можливість посидіти та порелаксувати. На терасі ми отримуємо емоції від усього: краєвиду, комфортного дивану, освітлення, покриття. Перед сном неймовірно круто провести декілька хвилин на терасі, насолодитися природою і потім лягти у постіль.

Там зазвичай роблять акцент на кріслах та столиках. Немає барбекю чи вогнища, проте можна поставити біокамін. Тераса — це більше про комфортність сидіння й отримання відчуттів від споглядання краєвидів.

Тахта ODDESUND, JYSK

Меблі мають зручно пересуватися, адже хтось хоче на терасі засмагати, а хтось — читати книгу в тіні. Крісла та дивани мають бути багатофункціональними.

Терасу можна заповнити рослинами. Горщики, туї або щось вічнозелене додають людині настрою. Ми цим дихаємо, це створює наш комфорт.

Горщик BLOMMOR, JYSK

JYSK завжди розповідає у своїх блогах на сайті про скандинавське хюґе, яке можна знайти у простих речах. Зараз саме час для натхнення. 

А ще варто знати, що в мережі JYSK проходять GREEN DAYS — неймовірна кількість акційних пропозицій та знижок до 60% на садовий асортимент, що діятимуть до 24 березня.