Що таке рециклінг та як з ним справи в Україні

Свідоме споживання, повторне використання та решта екологічних тем — правильний тренд, який захопив весь світ і Україна теж активно до нього долучається.  

15 листопада у світі відзначають День рециклінгу. Ще в 1997 році в США започаткували це свято, зрозумівши, що відходи можна обробити та використовувати знову за тим самим призначенням.

Ми вирішили теж підготуватися до Дня рециклінгу й розповісти, що це таке та навіщо воно нам треба.

Що таке рециклінг

Рециклінг — це один із різновидів перероблювання сміття. Він лідирує серед найпростіших і найефективніших методів боротьби з відходами, що все більше засмічують планету. Є два основних варіанти рециклінгу, зокрема:

  • Використання відходів повторно за тим же призначенням (наприклад, скляні пляшки після обробки).
  • Повернення їх у виробничий цикл (наприклад, з макулатури роблять папір та картон).

Що можна переробляти за допомогою рециклінгу

Для переробки підходить те, що створила людина і те, що не підлягає швидкому природному розкладанню. Насамперед мова йде про металеві банки, скляні тари, пластмасу. Проте це не все, що можна переробити за допомогою цього механізму. Зазвичай інші відходи ділять на декілька видів:

  • біологічні (деревина, папір, текстиль);
  • технологічні (металолом, бетон, цегла, скло, пластик, шини);
  • багатокомпонентні (комп'ютери, телефони, телевізори).

Як це працює


Кожен вид сміття потребує свого підходу до переробки. Є основні чотири методи рециклінгу:

  • Первинний

Цей метод підходить для однотипних матеріалів, які не забруднені фарбами чи іншими домішками. Їх змішують із новою сировиною.

  • Механічний

Такий метод передбачає подрібнення матеріалів. Отриману сировину використовують як наповнювач або додають до нових виробів. Це економно та доступно, проте вторинна сировина виходить низької якості, тому сфера її застосування дещо обмежена.

  • Хімічний

Цей метод підходить для переробки будівельного сміття та пластику й передбачає нагрівання з подальшим перетворенням на низькомолекулярну речовину. Її потім використовують для виробництва нової продукції. Хімічний метод вважається не з дешевих.

  • Інсинерація або піроліз

Підходить здебільшого для переробки старих шин або відходів медичних установ. Метод можна застосовувати відразу після сортування й не витрачати великі кошти на утилізацію. Передбачається спалення в інсинераторах чи піролізних установках. При цьому під час інсинерації в атмосферу потрапляє багато шкідливих речовин, тому більш екологічно використовувати піролізні установки, де токсини переробляються димовловлювачами.

Переваги рециклінгу

Серед плюсів рециклінгу можна виділити не лише екологічні, але й економічні вигоди.

Так до переваг для навколишнього середовища можна виділити наступні пункти:

  • заощадження місця на звалищах, оскільки відходи не викидають, а переробляють;
  • скорочення кількості шкідливих викидів в атмосферу, які виникають через видобуток нових ресурсів або виробництво сировини з нуля;
  • економія енергії, оскільки не потрібно витрачати кошти на транспортування сировини;
  • збереження природних ресурсів.

Говорити про економічні вигоди для держави можна, спираючись на наступні показники:

  • розвиток циклічної економіки шляхом використання сміття як ресурсу;
  • нові робочі місця;
  • переробка здебільшого обходиться дешевше, ніж виробництво сировини з нуля;
  • якщо переробляти матеріали на місцевих підприємствах, це сприятиме їхньому економічному розвитку.

Що з рециклінгом в Україні

В мирний час в Україні десятки мільйонів квадратних метрів відходів були зафіксовані тільки на санкціонованих сміттєзвалищах і полігонах. При цьому не варто забувати й про незаконні смітники, які подекуди сягають неймовірних масштабів. Додайте сюди усі завали та відходи, залишені внаслідок війни. Зрозуміло, що ситуація з переробкою залишає бажати кращого.

Рециклінговий завод Polygreen у Фастові

Минулого року в нашій державі нарахували 91 підприємство, яке займається переробкою. Серед них 17 працюють над переробкою макулатури, 39 — полімерів, 19 — пластикових пляшок, 16 — склобою. Всі вони на той момент були завантажені десь на 50-70% своєї потужності.

Найбільшою проблемою індустрії управління з відходами називають застаріле законодавство. Експерти вважають, що законодавча база, що передбачатиме можливість монетизації сприятиме швидкій появі сортувальних станцій та сміттєпереробних заводів. І тоді ми отримуватимемо достатньо сировини, аби інвестувати в розширення виробництва з переробки.