Уявіть день без соцмереж? Уявили?
Правильно, це неможливо. Життя буквально зав’язане на гортанні стрічок чи постингу. Соцмережі давно стали не тільки місцем розваг. Це — робота, проєкти, навчання та пошук натхнення. З них заробляють гроші, ними виграють у політичних перегонах та будують світову економіку.
Однак соцмережі негативно впливають на психологічне здоров’я. І це — не таємниця. Ми тільки й чуємо що про вигорання, депресії та навіть суїциди серед молоді. А якщо подивитися документалку «Соціальна дилема», стає лячно брати телефон до рук.
Тому вже декілька років активно балакають про цифровий детокс, коли люди відмовляються від соцмереж на певний час. Тільки світ пішов далі, і тепер детокс переріс у повноцінний стиль життя — цифровий мінімалізм. Але чому він вчить? І чому до нього варто придивитися, навіть якщо ви обожнюєте соцмережі?
Діджитал детокс VS діджитал мінімалізм
Різниця між цими поняттями є. Детокс — це короткострокова відмова від соцмереж, аби «спустити пари». Мінімалізм — це свідомий перехід на такий стиль життя, коли мереж у розпорядку дня стає мало. Ця філософія — не про повну відмову від Фейсбуку і ко, а про свідоме їх використання. Ми заходимо в Інтернет тільки тоді, коли реально цього потребуємо — щоб закрити важливі питання, а не щоб пропасти на пів дня.
Здається, що це важко. Проте діджитал мінімалістами стають саме ті, хто до цього безконтрольно лазив сторінками. Враховуючи, що у середньому за день людина проводить в Інтернеті 7 годин, стає зрозуміло, чому.
Діджитал мінімалізм — це історія для тих, хто усвідомив, як безщадно зливає свій час в онлайні. Тоді ця людина замінює віртуальний світ реальним — і потроху втягується в адекватний ритм життя.
Що для цього треба?
В ідеалі — видалити соцмережі та менше користуватися телефоном. У реальності — це неможливо. Спілкування по роботі тепер відбувається у месенджерах. Пабліки в Фейсбуку анонсують корисні заходи для розвитку. Усілякі застосунки допомагають залишатися у фізичній (та психологічній) формі. Тому починати варто з простого — зменшення використання.
- Почистити телефон від програм-прірв. Якщо на головній сторінці удвоє зменшиться кількість додатків, ви зрозумієте, що протягом дня з’являються додаткові вільні години. Деякі програми не несуть користі, а тільки забирають ваш час. Спочатку напівпорожній екран телефону може лякати, а пальці симптоматично шукатимуть, куди б натиснути. Тільки декілька днів — і простір почне вам подобатися.
- Залишити групи, які спрямовані на агресію, та сторінки з підбірками.Такі пабліки роблять усе, аби ви залишилися у них надовго. Краще прибрати їх із соцмереж і залишити 2-3 ресурси, яким ви довіряєте. Наприклад, якщо це сторінки з новинами, то залиште лише найчесніші й перевіряйте їх добірку один раз на день, аби бути у курсі подій. Все інше — у смітник.
- Вимкнути нагадування та push-повідомлення. Вони також розраховані на те, аби нагадати про себе та заманити перейти за повідомленням. Не робіть так. Ці слідчі працюють не на вашу користь.
- Прибрати відстежування геопозиції та персоналізувати рекламу. Щойно ти зробив покупку в Інтернеті, соцмережі намагаються навздогін накинути ще з десяток подібних товарів. І це працює! Тоді одна настільна лампа перетворюється у додаткові свічки, дзеркала, килимки й підставки для ванної. Це не тільки пожирає ваш час, а й гроші. Будьте розумніші, обігруйте таргет.
- Відстежувати тих, з ким не погоджуєшся. Це збільшує шанси на те, що ви отримаєте об’єктивний контент. Крім того, соцмережі працюють на те, аби збільшувати у стрічці контент, з яким ми погоджуємося. А навпаки — ні.
- Об’єднувати застосунки в один. Усі поштові скриньки можуть менеджерити спеціальні програми, які виділяють лише необхідні повідомлення та показують їх на вашому екрані. Або ж самотужки почистьте пошту від усіх розсилок. Те ж стосується креативних додатків, особливо для Інстаграму. Оберіть один ретушер замість десяти. І навчіться завдяки йому швидко обробляти те, заради чого раніше ви витрачали удвічі більше часу.
І все?
На жаль, ні. Автори книжок про цифровий мінімалізм рекомендують час від часу йти на радикальніші заходи.
- Замінити смартфони на телефони простіше. Жорстко, але працює.
- Один раз на тиждень повністю від’єднуватися від мереж. Регулярний детокс, так би мовити.
- Вивести хобі в офлайн та більше залишатися на самоті. Важко, але реально.
- Замінити заняття на телефоні реальними діями. Ніби замінюєш паління гумкою.
Найголовніше — це оптимізувати своє користування мережами й брати із застосунків тільки найнеобхідніше.
А є що почитати?
Як і все інше, до чого важко звикнути, діджитал мінімалізм прийшов до нас з-за кордону. Лідером на ринку ще з 2019-го є книга американського письменника Кела Ньюпорта «Цифровий мінімалізм. Фокус та усвідомленість у шумному світі». Видання продається в українських книгарнях, є як у перекладі, так і мовою оригіналу.
Ось декілька цитат із книги:
Роком пізніше вийшла книга від російської авторки Анастасії Рижиної «Digital мінімалізм. Як навести поряд у цифровому середовищі». Читачі книгу хвалять, кажуть, напрочуд легко сприймається.
Що цікаво, поради двох письменників щодо мінімалізму відрізняються. Тому радимо прочитати обидві книги, аби зібрати найповніший гайд для практики мінімалістичного стилю життя.
Усі фото: Unsplash