1900 — 1930-ті
На початку минулого століття жінки вперше отримали право голосу та наблизились до рівноправʼя з чоловіками. Демонструвати своє тіло стало не осудливо, а нормою. Тому на архівних світлинах випускних вечорів початку минулого сторіччя помітна тенденція дозаниженої талії та прямий крій у сукнях, довжина міді й вище, і надмірний декор у вигляді бісеру чи пірʼя.
Пізніше, у 20-х роках відбувся розквіт популярності джазової музики, коли з вечора до ранку люди могли танцювати просто на вулиці, поки не зваляться з ніг. Тому жінки потребували зручних вечірніх суконь. Для їхнього виготовлення майже завжди використовували шовк та оксамит, адже саме ці матеріали надзвичайно мають надзвичайно гарний вигляд у русі.
Приблизно тоді ж зʼявляється і “крій по косій” авторства блискучої Мадлен Віонне, що на десятиріччя передбачить моду на вечірні сукні та затьмарить “ревучі 20-ті”. У сукнях від Віонне сяяла на екранах Марлен Дітріх, та, як і годиться, “навʼязувала” моду на них.
30-ті запамʼяталися сплеском гламуру. Тонкими шовковими сукнями до підлоги, що підкреслювали кожен вигин тіла, та напівпрозорими тканинами, що часто використовували в оздобленні.
1940 — 1950-ті
У 1940-х роках, коли випускні вечори запровадили не лише у вишах, а й в старшій школі, мода на вечірні сукні змінилася. Тоді поява дівчини у школі в шовковому сліп-дрес могла спричинити справжній скандал.
Ще одним фактором зміни моди на вечірні сукні став вихід культової стрічки “Віднесені вітром” 1939 року. Подібно до героїні Вівьєн Лі, жінки у всіх сферах почали обирати сукні у стилі вікторіанської епохи з великими рукавами-буфами та пишними спідницями.
У 1950-х роках вектор вечірньої моди почав змінюватись. На перший план вийшли так звані “чайні сукні”, в яких найчастіше жінки з вищого класу зустрічались у чайних клубах. Такі сукні були на кілька сантиметрів нижче колін, мали приталений крій та пишні спідниці. В образах часто використовували шалі, адже плечі у суконь були відкриті. Обов’язковим аксесуаром були шовкові рукавички, які додавали образу елегантності та аристократичності.
1960 — 1990-ті
Мода наступного десятиліття поділилась фактично порівну. На початку 60-х найактуальнішими моделями у вечірній моді були романтичні сукні в стилі "бейбі-дол". Це лаконічний та вільний крій, наївні принти й дівчачий декор у вигляді рюш та бантиків.
Другу ж половину 60-х особливий попит мали сукні-футляри на кшталт тієї, в якій зʼявляється героїня Одрі Хепберн у фільмі “Сніданок у Тіффані”.
Диско-епоха 1970 років вплинула не лише на музику та мистецтво, а й на стиль випускних суконь. Модними у це десятиліття вважались сукні декоровані мереживом з люрексом, а сама тканина найчастіше була синтетичною.
На випускну моду тих років також вплинув й зовсім неочікуваний фактор – вихід фільму жахів “Керрі” Браяна де Пальми. Юним випускницям так сподобалась сукня героїні Сіссі Спейсек у стилі сліп-дрес, що ця модель стала однією з найпопулярніших у виборі випускних суконь на декілька років.
У 1980-х кінематограф стає буквально законодавцем трендів на випускні сукні. Вбрання головних героїнь з популярних фільмів того часу “Шістнадцять свічок” і “Красуня в рожевому” виявились канонічними для вибору випускного вбрання.
У цей самий час на сукнях з'являється більше декору, а їхній крій стає складнішим та цікавішим.
1990-ті. На екрани виходить культовий молодіжний серіал “Район Беверлі-Гіллз”, який суттєво вплинув не лише на повсякденну молодіжну моду та культуру, а й на вечірню також. Випускниці починають відмовлятися від блиску та максималізму 80-х на користь мінімалістичних коротких суконь з відкритими плечима та лаконічним декором й аксесуарами.
2000 — до сьогодні
На початку наступного десятиліття модними стають пишні еклектичні сукні з гофрованими спідницями, корсетами без бретелей та багатим декором зі стразів та мережива. Для таких суконь насамперед використовують синтетичні тканини та комплектують їх із нижніми спідницями.
2010-ті роки у вечірній моді характеризуються надмірною сексуалізацією вбрання. Випускниці цієї декади часто обирали яскраві й відверті сукні, а дизайнери надихалися образами з червоних доріжок, де частіше за все зірки зʼявлялися в мінісукнях або ж у платтях з глибокими вирізами та відкритою спиною.
Ця тенденція тримається у тренд-листі випускниць й до сьогодні. Частіше за все дівчата одягають вишукані та елегантні сукні, що підкреслюють фігуру. Довжина при цьому зазвичай не опускається нижче міді.
Водночас з модою на силуетне вбрання серед випускниць починає зароджуватись тренд на пишні та романтичні сукні у стилі серіалу “Бріджертони”, що сьогодні входить у топ найобговорюваніших серіалів останніх років.
Якщо ж говорити про випускні вечори 2024 року, думки більшості стилістів сходяться навколо трьох головних трендів.
Це:
- лялькова сукня у стилі героїнь славнозвісних “Бріджертонів”,
- комбінезон чи костюм з жилеткою,
- силуетна міні/міді сукня.
Варіанти цікавих образів на випускний-2024