Зовсім скоро — День вишиванки. Одягу, у візерунках якого зчитується унікальний код українців. Часто власноруч створені вишиванки передають із покоління у покоління, як родинну реліквію. Утім, сьогодні дедалі популярнішим стає сучасний одяг в етно-стилі від українських брендів.
Напередодні Дня вишиванки, який цього року відзначається 19 травня, ми зробили підбірку українських дизайнерів та брендів, які створюють сучасні вишиванки. Тож потім не кажіть, що не мали часу їх замовити!
Yulia Magdych
Бренд заснували у 2013 році, на початку Революції Гідності. Дизайнерка Юлія Магдич бачить свою місію у відродженні української споконвічної традиції символічної вишивки й водночас переосмислює концепцію вишиванки. Лімітовані вироби з технічно витонченою етнічною 3D-вишивкою та привабливим кольоровим кодуванням у поєднанні зі 100% натуральними тканинами та старовинними візерунками можна знайти в музеях і приватних колекціях.
Бренд обирають українські та світові зірки, серед яких: Патриція Каас, Мей Маск, Кетрін Зета-Джонс, Бланка Міро, Келлі Осборн, Джамала, Тіна Кароль, Катерина Осадча та Юрій Горбунов, Катерина Кухар. Створення однієї сукні може зайняти до місяця роботи.
Vita Kin
В одязі від цього бренду використовують складні методи декорування — вишивку та аплікацію. Під час створення колекцій дизайнерка Віта Кін віддає перевагу мальовничим вбранням, які створюють настрій. Також у роботі застосовують ремісничі техніки з усього світу. У результаті виходять вбрання максимально автентичного вигляду.
Foberini
Бренд заснований 2014 року. Команда Foberini осмислює старовинні традиції в сучасному дизайні й представляє їх у шоу-румах по всьому світу. Усі моделі виготовлені вручну і доповнені традиційними техніками ручної роботи — "пухликами", "збиранками", китицями та декоративними швами. При цьому, вишивка у вбраннях Foberini є не тільки унікальним декором, але й несе із собою глибокий сенс.
Varenyky Fashion
Це бренд виробляє український одяг в етно-стилі, що поєднує сучасні світові тренди із віковими традиціями народної вишивки. Для створення орнаментів навіть консультуються з експертами-етнологами. Тож кожна вишиванка — не тільки стильний предмет гардеробу, але й справжній оберег для свого власника.
Roksolana Bogutska
Бренд заснували у 1998 році. Українська дизайнерка Роксолана Богуцька прославилася тим, що створила костюми для туру "Дикі танці" співачки Руслани, в якому та перемогла на Євробаченні 2004. Ексклюзивності вбранням бренду надає художня вишивка на шкірі й тканини із шовковими нитками й бісером, а також розпис та інкрустрація металом. У колекціях дизайнерка поєднує елегантну розкіш та сміливу сучасність, українські етнічні мотиви та модні тренди сьогодення.
Fayna Vyshyvanka
Бренд заснували у 2014 році. Усі вироби зроблені вручну з використанням у декорі традиційних українських мотивів та сучасних яскравих кольорів. Тож обрати вишиванку чи вишиту сукню можна на будь-який смак. Ціни та наявність товару потрібно уточнювати у повідомленнях на сторінках бренду.
VALA
Це бренд сучасної авторської вишивки, який представляє лімітовані колекції та виготовляє вбрання за індивідуальними замовленнями. У створенні одягу використовують як традиційні українські орнаменти і тканини, так і більш сучасні, яскраві принти і практично "невагомі" матеріали.
Etnodim
Компанію заснували у 2009 році. Відтоді вона пройшла довгий шлях від українських традиційних вишиванок до сучасних. Утім концепція бренду залишилася простою та надихаючою: створювати сучасний етно-одяг у поєднанні з народними традиціями.
Птаха
Дизайнерка бренду Наталія Мельник займалася розробкою дизайнів для ручної вишивки понад п'ять років, утім згодом зрозуміла, що хоче самостійно створювати одяг. Наразі бренд "Птаха" виробляє вишиванки, які можна носити щодня — на роботу, на прогулянку з друзями, і почуватися при цьому класно і впевнено.
Khrystyna Rachytska
Українська дизайнерка Христина Рачицька створює одяг та аксесуари із застосуванням старовинних технік та методів обробки матеріалів. Наприклад, бренд поширює такі техніки вишиття, як "гладь", "колодки", "брижування", "пікування", "мережки" тощо. Дизайнерка відтворює український національний одяг і розвиває сучасну моду. Поки сайт у процесі оновлення, дізнатися вартість та наявність одягу можна у повідомленнях на сторінках бренду у соцмережах.
Plahta
Plahta — це магазин-ательє сучасних українських вишиванок, розташований у Києві. У своїх роботах бренд використовує традиційні орнаменти і тканини, а також сучасний декор та матеріали. Відтак готова вишиванка є не тільки даниною українським традиціям, а й модним елементом гардеробу, який можна одягати щодня та на свята.
March 11
Бренд створили Світлана Головченко та Роберт Міщенко у березні 2015 року (звідси і назва) у Нью-Йорку. Дизайнери поєднують старовинну культуру та високоякісне виконання із сучасними силуетами. Особливу увагу приділяють деталям та ручній обробці, які визначають стиль вишиванки. Приміром, на манжетах та комірі застосовують техніку "збиранка", а на рукавах — "пухлики". Завдяки цьому бренд користується популярністю у багатьох українських та світових зірок. Зокрема, вишиванку March 11 одягала принцеса Данії Марі Кавальє.
My Sleeping Gypsy
Бренд акцентує свою увагу на екології та автентичності виробів. Під час створення вишиванок команда прагне відновити культурну спадщину сучасними способами. При цьому візуальна естетика бренду фокусується на богемний і трохи навіть шаманський стиль: об'ємні вирізи, символічні орнаменти тощо.
Ryabokon Factory
Український бренд пропонує стильні та ексклюзивні вишиванки з індивідуальним пошиттям, оригінальним фасоном та ідеальним поєднанням кольорів. У виробах використовують 100% натуральні тканини, тож вишиванки відповідають не лише останнім модним тенденціям, але й вимогам комфорту.
Вільні люди
"Вільні люди" — це майстерня з виготовлення сучасного одягу з використанням традиційної української вишивки. Метою бренду є відродження забутих традицій, усвідомлення себе сучасним поколінням та нащадками народу з давнім глибинним культурним корінням.
Ukrlook
Бренд Ukrlook заснований у 2016 році. У 2021-му прославився тим, що створив першу цифрову колекцію етноодягу, до якої увійшли жіночі вишиванки та вишитий комірець "Обійми янгола". Переважно бренд створює автентичний одяг, вироблений на основі української культури. У команді зазначають: кожен виріб має свою історію та етнічні корені. Наразі сайт Ukrlook не працює, тож дізнатися ціну та замовити вишиванку можна у повідомленнях на сторінках бренду у соцмережах.
Anna Marchuk
Бренд української дизайнерки Анни Марчук виготовляє сукні, парні вишиванки, комплекти та вишите взуття.
*ціни вишиванок та вишитих суконь взяти із офіційних сайтів вказаних брендів станом на 15 травня 2022 року.