18 квітня в Україні розпочалася вакцинація препаратом Pfizer/BioNTech. Перш за все, вакцину отримуватимуть люди похилого віку та соціальні працівники. Після щеплення зроблять працівникам ДСНС та митникам.
Загалом до України, у межах першої поставки, завезли 117 тис. доз американської вакцини. Їх планують розділити на дві частини, щоб потім нею ж зробити друге щеплення.
Проте за кордоном вакцинація Pfizer/BioNTech розпочалася раніше, аніж в Україні. Ми поговорили з двома українцями, які зараз мешкають в Ізраїлі та США, про те, як проходила вакцинація там, та чи були у пацієнтів побічні реакції.
В Ізраїлі проживає близько 9 млн людей. З них не вакцинували 2,5 млн дітей та ще мільйон тих, хто відмовляється це робити. Серед них — мій чоловік та інші вихідці з пострадянських країн. У нашій сім’ї склалося так: я перша побігла вакцинуватися, а він, маючи можливість, досі не хоче. Так робить більшість українців в Ізраїлі, хоча вакцина має мало побічних реакцій.
На початку в країні також вакцинували медиків, освітян, літніх людей. Потім — всіх інших. В Ізраїлі є лікарняні каси. Люди приходили кожен до своєї каси та казали, що хочуть вакцинуватися. Можна було замовити чергу за телефоном або через додаток.
Спершу люди неохоче вакцинувалися, тому залишалися дози препарату. Я вакцинувалася однією з таких доз. Інтуїтивно не відчувала якихось упереджень щодо щеплення. Зараз вакцина у повному доступі, тому будь-хто може зателефонувати та стати у чергу вакцинації. Проте не можна купити медичну страховку та вакцинуватися, якщо ти турист. Хоча раніше щеплення робили.
Коли ти приходиш до лікарняної каси, у комп’ютерній базі видається вся інформація щодо здоров’я пацієнта. Зокрема, чи має він алергії та хронічні захворювання. Тому лікар перед вакцинацією не перевіряє стан пацієнта, а просто не рекомендує робити щеплення, якщо бачить подібні ускладнення.
Після першої ін’єкції я взагалі нічого не відчула. Після другої реакції були відчутнішими. У мене трохи боліла рука та був озноб. Знайомі скаржилися ще й на температуру. Але це була найсерйозніша скарга, про яку я чула. Та й трималася температура день-півтора. Другу вакцину в Ізраїлі роблять за три тижні після першої.
Усім ревакцинованим другою дозою видали свідоцтва, що ми зробили щеплення. Завдяки вакцинації в Ізраїлі дуже мало нових хворих, буквально на днях скасують вимогу перебувати у масках на вулиці. Усі ресторани відкриті, хоча ще недавно потрібно було брати все на винос.
До речі, якщо хтось захоче відвідати ресторан, потрібно показати свідоцтво вакцинації. У разі, якщо його немає, персонал не пустить тебе до закладу. Подібна історія зі спортзалом, навчанням, роботою. Звична справа — перепитати у сусіда за столом, чи вакцинований він, чи ні. Я чула, що деяких працівників навіть не допускають до роботи, якщо вони не зробили щеплення.
За вакцинацію треба подякувати прем’єр-міністру Ізраїлю, хоча проти нього багато протестують. Він швидко вирішив усі питання з вакцинами, домовився з виробниками. Тому нас так оперативно вакцинували. Плюс в Ізраїлі гарні економічні можливості. Наскільки мені відомо, наш прем’єр домовлявся купити вакцину за будь-яку ціну, аби тільки її привезти. Але потрібно дивитися й на кількість населення. Адже вакцинувати Ізраїль з 9 мільйонами та Україну з 37 мільйонами — це велика різниця.
Серед людей є ще й така теорія, що Ізраїль став своєрідним полігоном для перевірки вакцин. Просто експеримент виявися вдалим.
У США дають вибір, якою вакциною щепитися: Moderna, Pfizer чи Johnson. Нікого не змушували вакцинуватися якоюсь одною вакциною. Хіба що у випадках з чиновниками чи медпрацівниками. Проте, наприклад, на Pfizer записатися було важко. Тому багато моїх знайомих записувалися одразу на всі вакцини. Яка першою приходила, на ту й шли.
Були й такі, хто чекав саме Pfizer. Все так само, як в Україні: це потужний бренд, тому й довіри серед людей більше. Тим паче якщо є вибір, і багато знайомих роблять вакцину Pfizer, то чому б і мені не зробити?
Американці мають декілька способів записатися на вакцину. Конкретно я вакцинувався через універ в Остіні, Техас, де я мешкаю. Певно, вони якось домовилися з клінікою. Я з дружиною реєструвалися на спеціальному сайті, де потрібно вибрати слот з часом та датою вакцинації. Вони були майже недоступні. Люди заходили на сайти вночі, аби зловити вільні години.
Але існують й інші способи. У Штатах щеплення проти грипу роблять прямо у машині. Ти під’їжджаєш до станції, і тобі роблять ін’єкцію не виходячи з авто. Деякі медустанови подібно щеплять вакцинами проти коронавірусу.
Я вакцинувався тільки першою дозою 2 тижні тому. Жодних побічних реакцій не було, хіба що трохи боліла рука і голова пару днів. Проте так відбувається майже у всіх, хто вакцинувався першою дозою. «Накриває» вже після другої. У мого знайомого з Каліфорнії запалилися лімфовузли, було блювання. Так що Pfizer теж легко не проходить. Справа ж не у вакцині, а у тому, як на неї відреагує організм. Все індивідуально.
Що цікаво, у Штатах лікарі не оглядають пацієнтів перед вакцинацією. Ти сам за себе несеш відповідальність. Якщо є якісь тривоги та скарги на здоров’я, можна піти до лікаря та проконсультуватися. Тоді він визначає, чи рекомендована вакцинація. Але ті медики, які роблять ін’єкції, нічого не перевіряють. Приїхав, зробив щеплення, поїхав.
Під час першої вакцинації ми одразу записалися на другу. Цього разу вже не треба буде шукати слоти та реєструватися. Лише прийти на визначені години й щепитися.
У Штатах з усіх щілин говорили про важливість вакцинації. Заклики транслюють на радіо, телебаченні, в Інтернеті. Якщо ти десь у соцмережах згадуєш про «ковід», тобі одразу з’являється контекстна реклама про безпечність вакцинації.
Був один цікавий випадок на спортивних змаганнях. Здається, це були стрибки у довжину. Переможець змагань під час святкування першого місця дістав з трусів запис про те, що він вакцинувався. Таким чином він прорекламував необхідність щепитися.
.@evanmanivong ties his career-high with a 14.750!
— Illinois M Gym (@IlliniMGym) March 22, 2021
We're not sure what was on that card either...😅#Illini 🔶🔷 pic.twitter.com/jAEcd0L1ub
Серед американців є відсоток антивакцинаторів, але він точно менший, аніж в Україні. Тут є культура вакцинації. Діти постійно отримують мільйон вакцин. Щороку люди щепляться від грипу. Для Америки це — звична справа.
Є побоювання через те, що це нова вакцина. Якби так вийшло, що компанії за рік повністю б відтестували свої вакцини, у Штатах ще більше людей пішли б на ін’єкції. Але й зараз їх не мало. У нас є спеціальний додаток, який відстежує важливу інформацію про місто, у якому ти живеш — Citizen (з англ. громадянин). Нещодавно він почав фіксувати кількість осіб, які пройшли вакцинацію. В Остіні зараз таких людей — 41%.
Паспортів вакцинації наразі ніхто не видає. Я бачив посилання на попередню реєстрацію, що у разі, якщо їх почнуть видавати, тобі такий документ надішлють. Але це все у зародковому вигляді. Кажуть, що бізнеси хочуть перевіряти наявність вакцинації при прийомі на роботу. Але наразі жорстких перевірок серед населення немає. Поки вакцина не буде повністю у вільному доступі, ніхто не обмежуватиме людей, які її не зробили. Скільки я де не ходив, ніхто не питав мене про те, чи я вакцинувався.
Тут читайте наш репортаж про те, як проходить вакцинація CoviShield в Україні.