У теплу пору року активізуються різні комахи: кліщі, комарі, мошки, оси, бджоли, шершні тощо. Вони здатні не тільки зіпсувати відпочинок на природі, але й завдати чималої шкоди здоров'ю людини. Надокучливе дзижчання та свербіж від укусів — найменша неприємність. Подекуди отрута комах може спровокувати такі алергічні реакції, як анафілактичний шок чи ангіоневротичний набряк. А ще вони можуть бути переносниками інфекційних захворювань.
Як вберегтися від укусів комах та що робити, якщо комаха таки вкусила, “Наш Київ” розпитував сімейну лікарку Ганну Сокол.
Як захиститися від укусів комах?
Аби запобігти укусам комах, під час прогулянок на природі слід користуватися репелентами — засобами, що відлякують членистоногих. Придбати їх можна у будь-якій аптеці чи магазині побутової хімії. Вони продаються у вигляді спреїв, кремів чи лосьйонів.“Здебільшого засоби захисту від укусів комах будується на основі діетилтолуаміду, пікардину чи перметрину.
Засоби на основі діетилтолуаміду вважаються “золотим” стандартом репелентів. Що більше концентрація цієї речовини в спреї чи лосьйоні, тим довший захист. До прикладу, 10%-розчин діетилтолуаміду діє протягом двох годин. Такий засіб можна використовувати як вагітним, так і дітям від двох місяців.
Репеленти на основі пікардину теж є надійним захистом від укусів комах. Щоправда, вони мають трохи коротший термін дії, ніж на діетилтолуаміді. Серед їхніх переваг – відсутність запаху. До того ж засоби на основі пікардину менш липкі та жирні, ніж на діетилтолуаміді.
Репеленти на основі діетилтолуаміду та пікардину відлякують комах. Їх наносять на шкіру. А от засоби на основі перметрину проявляють токсичну дію на членистоногих. Вони залишаються ефективним протягом досить тривалого часу. Та наносити їх можна виключно на одяг”, – говорить сімейна лікарка Ганна Сокол.
Не слід забувати, що розпилювати засоби захисту від комах краще на відкритому просторі. Якщо робите це в приміщенні, то після такої процедури обов'язково поставте вікна на провітрювання.
Водночас сімейна лікарка не радить використовувати як засоби захисту спреї на основі рослинних компонентів, різноманітні електронні пристрої та спіралі. Каже, їхня ефективність не доведена.
Що робити, якщо комаха вкусила?
Укус кліща не завжди відчутний. А все через те, що він здатен виділяти знеболювальну речовину. На тілі людини ця комаха може перебувати до декількох днів. Після чого, напившись крові, відпадає. Тож, протягом прогулянок на природі слід час від часу оглядати себе, чи не притаївся десь кровосисний членистоногий. Вдягатися ж краще у світлий одяг з натуральних тканин з довгими рукавами. Так кліща буде легше помітити.
Якщо до вашого тіла присмокталася ця комаха, то її необхідно видалити якнайшвидше. Найкращий варіант — звернутися за допомогою до медзакладу. Якщо це з якихось причин неможливо, то діяти слід самостійно.
“На цей випадок у домашній аптеці краще мати спеціальний пристрій для видалення кліщів. Також підійде пінцет або петля з нитки. Важливо кліща видалити повністю, з хоботком. Після цього місце укусу необхідно змастити антисептичним засобом. Далі зверніться до лікаря задля того, аби отримати консультацію з постконтактного захисту.
А от змащувати кліща чим-небудь перед тим, як його витягати, категорично заборонено, оскільки комаха почне задихатися та виприсне з хоботка кров зі слиною. Це може призвести до інфікування”, — пояснює Сокол. Не всі кліщі є небезпечними для людини. Та деякі з них можуть переносити збудників інфекцій. В українських широтах найпоширеніші хвороби, що передаються цими комахами, — це кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма.
Тож, лікарка рекомендує ще деякий час спостерігати за місцем укусу кровосисного членистоногого. Якщо там з’явилося кільцеподібне почервоніння, наче мішень, а до того ж буде підвищуватися температура тіла, слід негайно звернутися за медичною допомогою.
А от здавати аналізи на інфекції на наступний день після укусу — немає сенсу, каже Сокол. Якісь зміни в крові будуть помітні лише на другий тиждень.
Якщо ж вас укусила оса, бджола чи шершень, то тут найголовнiше — видалити жало.
“Це можна зробити за допомогою кінчиків ножиць. А от пальцями чи пінцетом видаляти жало не варто. Після місце укусу слід промити прохолодною водою. Тут уникайте натискання. Далі прикладіть до ураженої ділянки шкіри щось холодне. Це необхідно для того, аби зменшити біль, набряк та запалення. Потім місце укусу можна змастити протиалергічним кремом, щоб уйняти свербіж. Також не зайвим буде випити антигістамінну таблетку.
Якщо набряк зростає, свербіж розповсюджується на все тіло, виникає якась задишка чи утруднене дихання, треба негайно звернутися за медичною допомогою”, — говорить Ганна Сокол.
Задля зменшення почервоніння та свербежу після укусів комарів сімейна лікарка також радить використовувати протиалергічні гелі.
Важливо: не можна розчісувати місця укусів будь-яких комах! Так ви не тільки ще більше поразнете шкіру, а й можете інфікуватися. Якщо місце укусу стає дедалі червонішим, набряк збільшується, а до того ж спостерігаються якісь виділення, негайно звертайтеся до лікаря.