Цвяхостояння
Колаж: Микита Шклярук

Цвяхостояння – практика, яка робить людям боляче і водночас допомагає. Це працює за принципом акупунктури (одним із методів традиційної китайської медицини), яка визнана міжнародним клінічним методом лікування у 1979 році.

Інструктори зі цвяхостояння і медична експертка розповіли для видання "Наш Київ", як це працює.

​​​​​​​Ольга Астремська, інструкторка зі цвяхотерапії, власниця йога-студії So Flexi

Про цвяхи я знаю багато років, але звернулася до них на початку 2021. Тоді я відчувала дуже сильний біль через те, що наприкінці 2020 помер мій батько. Спробувала купу способів, щоб покращити свій стан, але все було марно. Коли мені запропонували стати на цвяхи, я відчула, що це саме те, що мені потрібно.

Про перший досвід 

Перед першою практикою цвяхостояння я собі сказала, що хочу прожити біль втрати батька. Була впевнена, що впораюсь, бо я сильна. Але це був найпотужніший фізичний біль, який я колись відчувала. Здавалося, що мене розривають на шматки з усіх сторін. Простояла 2,5 хвилини, не витримала і зійшла. Утім, навіть тоді я вже відчула якесь полегшення, внутрішню свободу.

Невдовзі після першої практики під час медитації зрозуміла, через що мені було так боляче. Здавалося, що я могла якимось чином врятувати свого батька, але не зробила цього і не пробачила собі. Тож перед наступною практикою якісніше сформувала запит і простояла вже 40 хвилин. Знову було дуже боляче, але згодом біль стає нічим, коли ти розумієш, що для тебе справді важливо. Для мене це почати жити далі. 

Завдяки цьому досвіду я прожила гострий біль і прийняла смерть батька. Відтоді моє життя змінилося.

Цвяхостояння

Навіщо стояти на цвяхах

Ми втрачаємо близьких людей через розставання або смерть, зіштовхуємося зі складнощами, але часом не можемо прийняти це.  Іноді не допомагають навіть відпустки й інші подібні методи. Значить, треба прожити це крізь біль, щоб більше не повертатися до того, що травмує. Якщо ми цього не зробимо, то періодично цей біль нагадуватиме про себе, адже він залишається всередині нас. 

Я зрозуміла, що біль – невід'ємна частина життя. А цвяхи – це “тренажер” проживання болю.

Коли стоїш на цвяхах, є період прийняття болю, який триває приблизно 5-6 хвилин. Утім, прожити цей біль не завжди вдається з першого разу. Багатьом для цього потрібно ще кілька сеансів. А вже після прийняття болю не дуже важливо, як довго ви стоятимете. Головне – робити це якісно і чути себе.

В середньому я стою на цвяхах десь до пів години. Дуже люблю їх за те, що вони надають відчуття впевненості, свободи й допомагають долати свої страхи. Для мене це глобальна духовна практика, яка може здійснити справжні дива. 

Наразі я не тільки сама займаюся цвяхотерапією, а й проводжу її для інших. Пропоную виключно індивідуальні практики, щоб надати людині максимум уваги: побачити, відчути її емоції, підтримати. Ми займаємося саме цвяхотерапією, а не просто цвяхостоянням. Бо це справжній ритуал, який триває 2,5 години. З клієнтами ми спілкуємося і формуємо запит, налаштовуємося, медитуємо, проводимо енергетичну практику, знайомимося з правилами безпеки, а вже після цього я ставлю людину на цвяхи.  

Цвяхи – це потужний інструмент для ментального й фізичного самовдосконалення. Я раджу його всім людям, які хочуть спробувати змінити своє життя. Проте потрібно розуміти, навіщо це вам потрібно. 

Артур Малімон, інструктор зі цвяхостояння

Про цвяхостояння я дізнався три роки тому, коли почав займатися йогою. Я теж вирішив спробувати, але з йогинею, якій довіряю. Ми займалися йогою, а в кінці практики вона розказала трохи про цвяхи та поставила мене на них. Я простояв 2 хвилини — біль був неабиякий. Але мені сподобалось. 

Потім інтерес до цвяхостояння трохи згас — до того моменту, поки я не придбав власні цвяхи. Відтоді вставав на них майже щодня, скажімо, замість чашки кави. Зазвичай це тривало до 4 хвилин. Тоді я й пізнав, як працюють цвяхи та як вони діють на мій організм.

Про відчуття під час практик

Коли я починав стояти, то мені було не дуже добре. Нудота піднімалася до грудного відділу, я пітнів, не розумів, що відбувається. Зараз такого немає. 

Цвяхи для мене — можливість прожити невирішене питання чи важливий запит. Це може бути раз на тиждень чи місяць, а може й кілька разів на тиждень. Незабаром я планую зробити маленький експеримент і стояти на дошках зі цвяхами кожного дня протягом двох тижнів. Хочу порівняти себе в перший і останній дні. Це буде дуже цікавий досвід.

Цвяхостояння

Цвяхи підходять для всіх, хто хоче спробувати щось нове та унікальне, прожити емоції, сховані далеко всередині. Але я б радив під час першого сеансу обов'язково бути з провідником – досвідченою людиною, яка добре розповість, як усе працює. Тоді, якщо людина підходить свідомо до цвяхостояння, результат буде дуже гарний.

Анна Матвійчук, інструкторка зі цвяхотерапії

Я вирішила спробувати стати на цвяхи, коли побачила, що один з моїх вчителів з йоги  проводить практики цвяхостояння. Ми підготувалися в супроводі інструкторів, помедитували, розігріли ноги. Далі нас завели на дошку – провідники одразу відпустили мої руки.

Перша практика на цвяхах – це як стрибок з парашутом чи перший секс. 

Бракувало знань про походження больового порогу, адже це найважча частина практики. Але я впоралася завдяки глибокому горловому диханню (уджаї-пранаяма), яке ми використовуємо в йозі.

У підсумку моя перша практика тривала хвилин 40. Після неї я відчувала себе сповненою енергії. Вже протягом перших семи хвилин проявилася важка негативна емоція, яку я прожила крізь сльози й відчула полегшення. Це був унікальний досвід: я відчула імпульс і довірилася. Прийшло розуміння, наскільки це дієвий інструмент, тож я придбала цвяхи для подальшого самостійного використання. Для мене це терапія, глибоке внутрішнє перезавантаження, вивільнення напруги, духовна практика. Вона допомагає трансформувати свій стан і виводити мене на вищі рівні свідомості.

Як цвяхи змінюють життя 

Усі практики з цвяхами унікальні. Навіть якщо людина заходить на дошку раз на тиждень, кожен раз буде абсолютно різним. З часом біль трансформується і стає значно меншим. Завдяки цьому ми можемо увійти в глибокий медитативний стан і навіть забути, що стоїмо на цвяхах

При цьому під час практик неможливо зазнати травми, якщо дотримуватися техніки безпеки. Тому я завжди інструктую клієнтів і закликаю бути обережними.

Цвяхостояння​​​​​​​

Коли я почала стояти на цвяхах, моє життя кардинально змінилося – як духовно, так і матеріально. Я почала самореалізовуватися. На цвяхах я багато працювала з мисленням та енергетичним рівнем – впевненість, опора на себе. І зараз почуваюся значно краще.

Альона Мазуренко, невролог  

Дуже важливими факторами ставлення людини до процесу цвяхостояння є настрій, емоційний стан та очікування, вважає невролог Альона Мазуренко.

Теоретично, цвяхи мають стимулювати сенсорні нерви під шкірою та у мʼязах. Це призводить до того, що організм виробляє природні речовини, зокрема, ендорфіни, яким притаманне природне знеболювання. Однак ефективність цвяхостояння з наукового погляду недоведена. 

“Я лікар, який користується лише доказовими методами, тому вважаю цвяхостояння практикою з дуже сумнівною ефективністю. Вона може використовуватися пацієнтом тільки як додатковий метод лікування і виключно за його бажанням”, – зазначає лікарка. 

Протипоказання й поради для цвяхостояння

Медичний експерт й інструктори з цвяхостояння виділяють такі протипоказання:

• гостре інфекційне захворювання;

• поранення на стопах;

• важка серцево-судинна та дихальна патології;

• серцево-судинні події (інсульт/інфаркт) за останні 6 місяців;

• вагітність;

• глаукома;

• менструація;

• епілепсія та інші психічні захворювання; 

• важкі захворювання нервової системи;

• масаж перед практикою. Через надмірну розслабленість підвищується ризик втрати свідомості;

• педикюр перед цвяхостоянням. Надто ніжна шкіра ніг підвищує ризик зазнати травми;

• алкоголь перед стоянням на цвяхах.

Одні експерти радять проводити практики в першій половині дня, адже цвяхи дуже бадьорять; інші кажуть, що це залежить від індивідуального процесу і стану людини. Також деякі інструктори не рекомендують приходити на практики дітям і підліткам.

Як почати стояти на цвяхах

Важливо свідомо йти на цвяхи, а не тому що це модно. Має бути внутрішній відгук серця, імпульс і чітке розуміння, для чого вам цей досвід. Перед практикою цвяхостояння потрібно розуміти, як саме це працює, як пройти больовий поріг і допомогти собі.

Перші практики цвяхостояння варто проводити з інструктором, який розповість про всі деталі – як витримати біль, пропрацювати запит, вірно впоратися з емоціями, працювати з відчуттями тощо.

Одразу ставати на цвяхи самому небезпечно. Є ризик не впоратися з болем і набути страх цвяхостояння. Переходити до самостійних практик можна, коли є відчуття, що це ваш інструмент, ви готові з ним працювати регулярно і володієте необхідною інформацією щодо роботи із запитами за допомогою цвяхостояння.

 

Текст: Іван Чернов

Міфи про алкоголь та алкоголізм. Доза для здоров’я та вживання на свята