Коли зимове сонцестояння у 2024 році: точна дата і час
Фото ілюстративне: Pexels

Зимове сонцестояння — астрономічне явище, яке відзначає найкоротший день і найдовшу ніч у році. Розповідаємо, коли його очікувати у 2024-му і які існують прикмети та забобони щодо зимового сонцестояння. 

Зимове сонцестояння: що відомо про астрономічне явище

Зимове сонцестояння — астрономічне явище, коли Сонце знаходиться в найнижчій точці над горизонтом. Це найкоротший день і найдовша ніч у році. Сонцестояння відбувається через нахил осі Землі. У цей момент Північна півкуля максимально відвернена від Сонця

Воно припадає на 21 чи 22 грудня (20 або 21 червня у Південній півкулі) — в залежності від кількості днів у році. Після дня зимового сонцестояння тривалість світлового дня починає збільшуватись. У Північній кулі розпочнеться астрономічна зима, а у Південній — астрономічне літо.

Коли зимове сонцестояння у 2024 році: дата і час

Цьогоріч зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня об 11:19 за Києвом. Світловий день триватиме 8 годин (за київським часом), а ніч — 16 годин. 

Традиції, прикмети та забобони щодо дня зимового сонцестояння

Після дня зимового сонцестояння тривалість світлового дня починає збільшуватись — через це у давнину явище мало символічне значення “перемоги світла над темрявою” і відродження нового життя. 

У ніч слов’яни відзначали Різдво Коляди — бога, що втілював Сонце. На честь нього запалювали свічки та вогнища — щоб привітати повернення сонця та “прогнати” темряву. Також пекли обрядовий хліб круглої форми — він символізував “народження нового Сонця” та давав надію на майбутній врожай. 

Крім того, будинки декорували ялиновим гіллям, або ж ялинку встановлювали і прикрашали у самих домівках. 

У період зимового сонцестояння прийнято наводити порядок у домі, позбуватися старих речей — як символ очищення та підготовки до нового циклу життя. Важливо утримуватися від конфліктів, адже образи можуть переходити у новий рік, а лайка та сварки можуть притягувати негативну енергію та погану вдачу.

Прикмети: 

  • Якщо в цей день іній на деревах — буде багатий врожай;
  • Вважалося, яка погода в цей день — така буде і 31 грудня;
  • Якщо в цей день ясне сонце — на Новий рік буде сильний мороз;
  • Якщо в день зимового сонцестояння морозна погода — зима буде м'якою та сніжною.
Хмарно та морозно: якою буде погода у Києві на Новий рік